Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Youtube ile Para Kazanmanın Yolları

Youtube ile Para Kazanmanın Yolları
İnternetten para kazanma yolları arasında en öne çıkan yöntem kuşkusuz olarak içerik üretmektir. Yazımızın ana odağı olacak Youtube ile para kazanmanın yolları olacak. Rehber boyunca platform üzerinde neler yapabileceğinize dair net fikirler elde edebilirsiniz. Buradan alacağınız önerileri daha da geliştirerek yeni konseptler bulmanız da olası.
Bildiğiniz üzere Youtube, içerik üreterek para kazanma konusunda akla ilk gelen mecralar arasında. Bunun sebebi ise günümüzde “fenomen” olarak adlandırlan kişilerin ilk olarak bu mecradan çıkması. Bu durumun fark edilmesi de insanların iştahını kabartıyor ve Youtube üzerinden içerik üretmeye itiyor. Bu rehberimizde de youtube ile para kazanmanın yolları nelerdir konusunu bu kişiler için irdeleyeceğiz.

Youtube ile Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Youtube ile Para Kazanmanın Yolları

Rehberimize ilk olarak hangi yollar ile para kazanabileceğiniz ile başlayalım. Youtube’dan para kazanmanın yollarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Youtube izlenme ile para kazanma
 • Youtube sponsorluk ile para kazanma
 • Youtube üzerinden ürün ve hizmet satışı ile para kazanma

Bu üç yöntemle de Youtube üzerinden gelir elde etmek mümkün. Her yöntemin kendi içerisinde zorlukları ve dikkat edilmesi gereken ayrıntıları mevuct. Bu ayrıntılar nedir, beklenen zorluklar nelerdir gelin daha yakından göz atalım.

1-Youtube İzlenme ile Para Kazanma

Youtube ile Para Kazanmanın Yolları

Youtube üzerinden para kazanmanın en temel modeli izlenme ile para kazanmaktır. Youtube tarafından ödenen ücretlerin temel alınması ile gerçekleşmektedir. Bu modelin dayanağı ise 2018 yılının Ocak ayında gelen Youtube Partnership Program (YouTube İş Ortağı Programı) isimli programdır. Program dahilinde Youtube ile para kazanmak isteyenlerin programa başvurmaları ve onay almalaır gerekir.

Her partnerlik programında olduğu gibi YouTube İş Ortağı Programı da kendi içerisinde bazı şartlara sahip. Onay almanın yanı sıra başvuru için bile bu şartlar uyum sağlıyor olmalısınız. İstenen asgari şartlar şunlardır:

 • Kanalınızın ilerleyişi ve içeriğinin BURADAN ulaşabileceğiniz YouTube İş Ortağı Programı kurallarına uygun olması,
 • Youtube’un BURADAKİ listede bulunan onay verdiği bölgelerden veya ülkelerden içerik üretmek,
 • Geçen 1 sene süresince en az 4000 saat izlenmeye sahip olmak,
 • Kanala abone olan kullanıcı sayısının en az 1000 olması,
 • Youtube hesabına tanımlı bir Google Adsense hesabının bulunması.

YouTube İş Ortağı Programı’na Başvurmak

Programa başvurmak için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Eğer Youtube izlenme ile para kazanma yolunu takip edecekseniz kesinlikle bu adımları bir bir yapmalısınız. Tabi adımları gerçekleştirmeden önce yukarıdaki şartlara uyum sağlamaya özen gösterin. YouTube İş Ortağı Programı’na başvurmak için:

 • İçerik paylaşımında bulunduğunuz, şartlara uyum sağlayan hesaba giriş yapın,
 • Konsolda yer alan İçerik Stüdyosu kısmına gidin,
 • En solda yer alan menüden sırası ile önce Kanal, sonra Durum ve Özellikler kısımlarına tıklayın,
 • Açılan ekranda bulunan Para Kazanma kısmının altındaki Etkinleştir butonuna tıklayın,
 • Açılan ekranda sizden istenen bilgileri ve yapmanız gereken uygulamaları yapın.

Soru: YouTube İş Ortağı Programı’na başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?
Cevap: Youtube tarafından yapılan Mart 2019 tarihli bildiride başvuru onay sürecinin 30 gün ve üzeri sürdüğü açıklandı.

Soru: YouTube İş Ortağı Programı’na katılmadan para kazanmak mümkün mü?
Cevap: Eğer amacınız izlenmeler ve Youtube özellikleri ile para kazanmak değil ise mümkün. Aksi takdirde Youtube’dan direkt gelir elde edilemez.

YouTube İş Ortağı Programı’na başvurdunuz ve onaylandı. Sonrasında nasıl para kazanacaksınz? Youtube ile para kazanmanın yolları kendi içerisinde de çeşitlenmektedir. Youtube izlenme ile para kazanma da bunlardan biri. Gelin onay aldıktan sonra para kazanabileceğini yol ve kanallara yakından bakalım.

Google AdSense ile Youtube’dan para kazanmak

Bildiğiniz üzere Youtube, Google’ın bir alt markasıdır. Bu bağlamda Google AdSense ve Youtube arasındaki alakayı kurabiliriz. Google Adsense ile Youtube’dan para kazanmak, mantık olarak sitelerdeki reklam banner’ları ile kazanmaya benzemektedir.

Youtube videoları izlerken iki çeşit reklam görebiliriz. Bir tanesi video sırasında altta kutucuk olarak belirirken bir diğeri de videonun bir kısmında girerek reklam videosu şeklinde belirir. Reklamların iki çeşit olduğu gibi reklamlar üzerinden para kazanmak da iki türlüdür.

Google Adsense’te reklamlardan para kazanmanın ilk mantığı, kullanıcıların reklamlara tıklayarak refere edilen siteye veya ürüne gitmeleridir. Youtube videosu sırasında çıkan bu reklamlara tıklanması, Google Adsense hesabınıza bakiye olarak yansır. Reklamlara tıklamadan ne kadar para kazanılır sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. Yapılan istatistiklerde yapılan her 1000 tıklamadan 3 Dolar ile 10 Dolar arası bir kazanç elde edilebildiğini söylemek mümkün. Bir diğer istatistik de günlük 10.000 izlenme ortalaması olan bir kanalın aylık olarak 300 Dolar ve daha fazlasını kazanabileceğini söylüyor.

Reklamlardan para kazanmanın bir diğer mantığı da araya konulan reklam içeriklerinin izlenmesidir. Birçok videoda araya reklam içerikleri girer ve 5 saniye sonra bu reklamı geçmek için bir hak sunulur. Bu reklam videosunun geçilmemesi ve içeriğin izlenmesi halinde de video sahibi para kazanmaktadır. Youtube alışkanlıklara göze alındığında bu yöntem ile para kazanmak diğerine oranla daha düşük olsa da burada da tıklamaların devreye girmesi ile para kazanılabilmektedir.

Google Adsense tarafından sunulan bir diğer hizmet de video içerik üreticisine verilen reklam seçme hakkıdır. İzleyicilere gösterilecek reklam içeriklerde marka ve kategori bazında filtreleme yapılabilmekte.

Google AdSense Başvurusu için Tıklayın!

YouTube Premium ile Para Kazanmak

Youtube izlenme ile para kazanma yolunun ana odağı reklamlar olmak ile beraber bir diğer nokta da Youtube Premium’dur. Platform, kendi üzerine başlattığı ücretli üyelikler ile kullanıcılarına ayrıcalıklar sunarken içerik üreticilerine de bu ücretten bir pay veriyor.

Bildiğiniz gibi Youtube Premium ile beraber reklam görmüyorsunuz. Bu noktada da içerik üreticilerinin gelir kaynağı olan reklamlar ortadan kalkmış gibi görünüyor. Bunu gören Youtube ise Premium hesaplardan yapılan izlemelerin sayısına göre de ücret ödemekte.

Youtube Premium üzerinden kazanılan gelirler de kimi zaman reklamların çok ötesine varabiliyor. Bunun sebebi ise ücretli model ile beraber içerik kalitesinin yükseltilmesini sağlamak.

Youtube Katıl ile Para Kazanmak

Son dönemde çıkan ve birçok küçük kanal için büyük gelir kaynağı olan Youtube Katıl ile beraber bambaşka bir içerik paylaşım ekolü devreye girdi. İnternet üzerinde niche işler yapan ve steril bir kitleye sahip olan kanallar izlenme ve reklamlarda çok yüksek para kazanamıyordu. Bunu fark eden Youtube, yeni getirdiği Katıl özelliği ile beraber bambaşka bir gelir modeli sundu.

Youtube Katıl ile Para Kazanmak için yapmanız gereken Katıl butonu ve içeriği eklemek. Kanalınızda sunduğunuz içeriklerin yanı sıra özel olan içerik ve özellikleri Katıl üyelerine sunarak bu modelden gelir elde edebilirsiniz. Katıl modelinde her üye aylık olarak sizin belirlediğiniz miktardaki üyelik bedelini öder ve sunduğunuz ekstra içeriklere erişebilir.

Youtube Katıl üyeliği için ödenen aylık ücretin %70’i direkt olarak içerik üreticisine verilir. Bu oran ile beraber Google AdSense üzerinden kazanacağınız paranın katlarını buradan kazanmak da mümkün.

Super Chat Youtube ile Para Kazanmak

Bu yöntemi daha önce duymamış olabilirsiniz. Eğer Twitch izleyicisi iseniz ve oradaki para kazanma modelleri hakkında fikriniz var ise Superchat hakkında kolayca fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer daha önce duymadıysanız daha detaylı bilgi için BURADAN Twitch yazımıza göz atabilirsiniz.

Super Chat özelliği, Youtube canlı videolara özel tanımlanmıştır. Videolara sağ tarafta bulunan yorum kutusundan yorum yapabilirken bağış da atılabilmekte. Atılan bağışlar mesaj kutusunun en üstünde yer alır. Bu yöntem Twitch’te bulunan bağış yöntemine bire bir benzerdir. Fakat tam olarak alışılmadığı için pek yaygın değil ama ileride önemli bir gelir kaynağı olacaktır.

2-Youtube Sponsorluk ile Para Kazanma

Youtube ile Para Kazanmanın Yolları

Youtube üzerinde içerik üreten yüzlerce ünlü fenomenin ana gelir kaynağı sponsorluklardır. Youtube İş Ortağı Program’ına üye olan olmayan herkesin ana gelir kazanma odakları sponsorluklar olur.

Sponsoruluk ile para kazanmanın bu kadar istenmesinin sebebi Google Adsense’e oranla daha garanti ve daha yüksek meblağlara ulaşabilmesidir. Youtube üzerindeki sponsorlu içerik sayısını da göz önüne alınca bu yöntem oldukça iştah kabartıcı oluyor.

Youtube üzerinden yapılan Affiliate marketing işlemleri ile sık sık karşılaşırsınız. Ünlü giyim, kozmetik, elektronik ve yazılım firmalarının birçoğu önemli içerik üreticilerine reklam vermektedir. Makyaj üzerine içerik sunan ünlü bir fenomenin Sponsorluk ve satış ortaklığı ile kazanacağı para Youtube üzerinden kazanacağının bir hayli üzerinde olur. Tabi bu gibi bir anlaşmanın yolunu açan şey de listemizdeki ilk yöntem olan izlenme ile para kazanmaya özen göstermek. Aksi takdirde izleyici sayınızı arttırmanız pek mümkün değildir.

Bir Youtube kanalına abone olan veya izleyen kişilerin yaşam tarzı, hobileri ve istek ve arzuları birbirine benzer niteliktedir. Bu durum da Sponsorların bu kanallara reklam vermesinin önünü açar. Örneğin moda üzerine kanalı olan ve belli bir tarzı benimseyen bir kanal için o tarzı satan bir mağaza direk olarak sponsor potansiyeli taşır. Bu potansiyele yönelik yapılması gereken tek şey ise markalara yer açabilecek bir içerik üretebilmektir.

Bu durumu basitçe benzetmek gerekir ise sabah programlarında yapılan ürün reklamlarını işaret edebiliriz. Toplumun güvendiği sunucuların reklam yüzü olması ile beraber bu ürünlerin satış oranları oldukça artmaktaydı. Bunu gören firmalar da benzer bir yolu izledi ve pazarı büyüttü. Günümüzdeki Youtube sponsorluk ile para kazanma da bunun bir benzeri.

3-Youtube Üzerinden Ürün ve Hizmet Satışı ile Para Kazanma

Youtube ile Para Kazanmanın Yolları

Son bahsedeceğimiz gelir elde etme metodu da ürün ve hizmet satışıyla Youtube ile Para kazanmaktır. Youtube ile para kazanmanın yolları arasında en fazla yatırıma ve farklı yollara sahip olan metot şüphesiz olarak budur. Bu yöntem için sağlam ve sizin söylemlerinize güvenen bir kitlenin olması gerekir.

Öncelikle şunu belirtelim; tabi ki satış yapmak için Youtube kullanılamaz. Youtube sadece aracı olup hedef ürüne referans olabilir. Bu yöntemin de yukarıdaki yönteme benzemesinin sebebi de biraz budur. Farkları ise ürün ve hizmetin size ait olması ve sponsorluğundan değil direkt olarak satıştan para kazanmanızdır.

Youtube üzerinde ünlü olan kişilerin en fazla uğraştığı ürün satışları; kozmetik ve giyim üzerinedir. Bazı kanallarda kitap ve e-kitap üzerine de reklam yapılabilmekte. Bunun yanı sıra danışman veya yaşam koçu olarak hizmet verenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Kısacası üretebileceğiniz her şey için Youtube kanalınızı bir pazarlama stratejisi haline dönüştürebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey takipçilerin güveni ve iyi bir pazarlama stratejisi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ