Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Youtube İçerik Fikirleri 2021 Güncel

Batuhan Duman

Batuhan Duman

Her şey gibi insanların izleme alışkanlıkları da değişime uğramış, Youtube’da bile belli izleyici profilleri oluşmuştur. Bu yazımızda Youtube içerik fikirleri açısından bu durumu ele alacağız. Günden güne değişen izleme alışkanlıklarına göre Youtube video fikirleri vereceğiz. Yazımız içerisinde Türkiye de olmayan Youtube içerikleri, Youtube da en çok izlenen içerikler nelerdir gibi konulara da değineceğiz. Eğer Youtube kanalınız için video fikirleri arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Binlerce forum ve sitede Youtube kanalı fikirleri bulabilirsiniz. Bu fikirlerin tümü birbirine benzerlik gösterir. Bunun temel sebebi ise iyi araştırma yapılmadan, piyasada çok bulunan içeriklerin metin içerisine yerleştirilmesi. Bu yazıda kesinlikle tamamen özgün video fikirleri olacak diyemeyiz, araştırma yaparak hazırladığımız bu listede elimizden geldiğince farklı Youtube içerik fikirleri sunmaya çalışacağız.

Youtube da En çok İzlenen İçerikler

Youtube İçerik Fikirleri 2021 Güncel

Yazımızın ilk bölümünde Youtube da en çok izlenen içerikler neler biraz onlardan bahsedelim. Bildiğiniz gibi Youtube üzerinde yayınlanan videoların birçoğu birbirine benzer. Bunun temel sebebi ise video fikirleri için genel olarak bu çok izlenen kanalların örnek alınması. İzlenmesi yüksek olan bir kanal bir içerik paylaştığında tepeden tırnağa herkes bu içeriğe benzer, kimi zaman da birebir aynısını çekiyor. Bu sebeple ilk olarak Youtube da en çok izlenne içerikler neler, onlara bakmak gerek.

Youtube da en çok izlenen içerikler iki başlıkta toplanabilir; özgün ve iyi bir uyarlama.

Özgün içerik; daha önce paylaşılmamış, içerisinde uyarlama durmayan, fikri haklarını talep ettiğinizde kolaylıkla sahip olabileceğiniz içeriklerdir. Bu tip video fikirleri pek kolay değildir. Youtube üzerinde gezindiyseniz ister istemez tutan içeriklerden etkilenirsiniz. Bu etkilenmeleri en aza indirip yeni bir şeyler ortaya koymak oldukça güçtür.

İyi uyarlama içerik; daha önce yapılmış tutmuş veya tutmamış içerikleri daha iyi hale getirip tekrardan ele aldığınız içeriklerdir. Bu tip video fikirleri kolayca gelse de üzerine iyi bir çalışma yapılmaz ise sıradanlaşır. Bu noktada ya doğru kişilerden esinlenmeli ya da bir sonraki başlıkta da detaylı olarak değineceğimiz gibi ülkemizde daha önce yapılmamış içeriklere yönelmelisiniz.

Youtube da en çok izlenen içerikler ile alakalı belli başlı maddeleme yapmak gerekir ise:

  • Eğlenceli, komik, günlük hayattan ve doğadan elde edilmiş içerikler.
  • TV’de çok izlenen dizilerin önemli sahneleri, fragmanları (paylaşmanız önerilmez, birçoğu telif hakları kapsamına girerek ceza almanıza sebep verebilir),
  • Çıkan şarkılara veya filmlere tepki, değerlendirme videoları,
  • Lüks yaşamı anlatan videolar,
  • Yemek yapma ve yemek yeme üzerine içerikler,
  • Dünya genelinde seyahat ederken çekilen Video Blog’lar vs. vs..

Bu listeyi uzatmak mümkün fakat akla ilk gelenler bunlar. Zaman geçtikçe bu video kategorileri de yerlerini başka konseptlere bırakacaklar. Bunun en büyük örneği ise eskiden tek kategori olan Bilgisayar oyunları kategorsinin şu an arka planda kalması diyebiliriz.

Türkiye de Olmayan Youtube İçerikleri

Youtube İçerik Fikirleri 2021 Güncel

Youtube özelinde özgünlük üzerine müthiş bir fikir beyanı mevcut. İlk aşamada göze çarpan şey herkesin özgün içerik ile video ürettiğini iddia etmesi. Bu söylemlerin nerede ise %99’u yanlış. Hatta şunu da söyleyebiliriz birçok kişi özgünleştirme vasıtası ile içeriklerin bazılarının fikri haklarının kendilerine ait olduğunu bile söylüyor. Bu noktada size ufak bir tüyo verelim; bu kişiler, iddia ettikleri videoları Türkiye de Olmayan Youtube İçerikleri başlığı altında bulup, konsepti kendilerine uyarlayıp içerik haline getiriyor. Bu peki yanlış mı? Tabi ki hayır. Yıllardır televizyonlarda gördüğümüz kültürün internet ortamına evrilmesinden başla bir şey değil. Nasıl ki televizyonlarda bulunan diziler ve yarışmalar birbirine benziyor ise burada da durum aynı. Bir kişi ortaya çıkarıyor, diğerleri ise kendince yorumlayıp içerik sunuyor.

Türkiye de olmayan içerikleri bulmak için yapmanız gereken şey Global olarak içerik üreten kanalları takip etmek. Hatta yabancı dil sayınız fazla ise buna o dilleri de katarak perspektifinizi geliştirebilirsiniz. Rakipleriniz sadece İngilizce olup Türkiye de Olmayan Youtube İçerikleri üzerine yoğunlaşırken, siz daha fazla kültür ile alakalı olacak, çok çeşitli videolar ile karşılaşacaksınız.

Türkiye de Olmayan Youtube İçerik Önerileri

Youtube İçerik Fikirleri 2021 Güncel

İsterseniz bu yazıyı okuyan sizlere özel birkaç öneri verelim.

  1. Meslek Tanıtımları: Yurt dışında birçok kişi kameralar karşına geçerek mesleklerini baştan aşağıya tanıtıyor. Buna verebileceğimiz en iyi örneklerden biri ise Subway şubesinde çalışan birinin, göğsüne konumlandırdığı GoPro ile çektiği görüntüleri paylaşması. Paylaştığı şey sandviç yapmak ve milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Bu bağlamda siz de farklı ve insanların merak ettiği bir meslekte çalışıyor ve daha önce çalıştıysanız bu konuda içerik paylaşarak kısa sürede izleme alabilirsiniz.
  2. Rap Savaşları: Ülkemizde Rap müziğin ne kadar popüler hale geldiğini satış rakamlarından kolayca anlayabilirsiniz. Öyle ki yurtdışında birçok kanal Rap konusuna içerik konusunda yaklaşarak farklı işlere imza atıyor. Örneğin bir filmi veya diziyi konu haline getirip, kendi konseptleri dahilinde film veya dizide bulunmuş karakterleri birbirleri ile Rap yaptıran bir içerik sunuyor. Eğer daha önce Rap Battle kategorisinden bir video izlediyseniz, bu tarz size oldukça tanıdık gelecektir.
  3. Parodi İçerikler: Parodi ciddi bir sahnenin(bu sahne filmden, dizine, tiyatrodan, kitaptan veya çok ünlenmiş bir haber içeriğinden alınabilir) temayı bozmadan ele alınmasıdır. Gelen olarak ciddiyeti dağıtmak, iğneleme yaparken insanları güldürmek amaçlanır. Ülkemizde bu alanda iş yapan kaliteli kanallar mevcut. Birçoğunun da hatırı sayılır kitleleri mevcut fakat yine de bu kategorini çok başarıya uğradığını söyleyemeyiz. Yurt dışındaki popülaritesi göz önüne alındığında daha ülkemiz için o seviyelerde içerik göremediğimizi söylemek mümkün.

Youtube İçerik Fikirleri

Youtube İçerik Fikirleri 2021 Güncel

Türkiye de Olmayan Youtube İçerikleri ve Youtube da en çok izlenen içerikler hakkında detaylıca yazdık. Bunlara ek olarak yapabileceğiniz, en iyi Youtube kanalları tarafından sıklıkla ortaya çıkan ve Youtube video önerileri içerisinde karşılaştığınız içerikler de mevcut. Bunlar arasından da video fikirleri üretebilirsiniz.

Youtube Kutu Açılım Videoları

Youtube tarihinde belki de en fazla örneği bulunana ilk 3 konseptten biri olabilir. Bunun en büyük sebebi ise sürekli olarak izlenme alması. Ne zaman merak edilen bir ürün var, o zaman yeni içerik fırsatı doğuyor. Normal bir şekilde içerik üretirken bile arada yayınlayabileceğiniz ve etkileşim alabileceğiniz videolardır. Öyle ki milyonlarca izlenen bu tarz içeriklerin sahibinin diğer videoları belki 1000’leri bile göremiyor olabilir.

Youtube Oyun Videoları

Youtube üzerinden para kazanma dediğimiz olayın var olmasını sağlayan şey hiç şüphesiz oyun içeriklerinin artmasıydı. İnternet üzerindeki izleyicilerin bu oyunları izlemesi ile beraber birçok oyun normal satış rakamlarını ikiye üçe katladı. Bu durum da oyun dağıtıcılarının ve pazardaki potansiyeli görenlerin siteye reklam vermesini sağladı. Günümüzde hala oyun videoları detaylıca izleniyor fakat sade bir oyun videosu izlenmeniz oldukça zor. İyi bir izlenme için videolara kendinizden bir şeyler katmalı, “farklı” olmalısınız.

Ürün Tanıtım Videoları

Kutu açılış videoları ile benzer olarak düşünülseler de ürün tanıtım videoları içerik bakımından daha zengindir. Youtube kutu açılış videoları genel olarak kutudan ne çıktığı ile ilgilenirken, ürün tanıtım videoları ürünlerin özelliklerinden bahseder ve kullanıcı yorumu yapar. Ürün satışlarını kutu açılışlarına oranla daha fazla teşvik ederler. Bu sayede oluşan pazarda birçok marka ürünlerini, Youtube içerik üreticilerine bedava gönderiyor. Ürün karşılığında istedikleri tek şey ise ürünlerini tanıtmanız, hakkında video yapmanız.

Youtube Nasıl Yapılır Videoları

Başlık ilginç gelebilir fakat Youtube üzerinden en fazla izlenen kategorilerden biri “Nasıl Yapılır?”. Evde yapabileceğiniz basit buluşlardan tutun, temel eylemlere kadar birçok şey hakkında “nasıl yapılır” başlığında video bulunuyor. Misal olarak “akıllı tv kurulumu nasıl olur” adlı bir video da “tesbih nasıl sallanır” adlı video da milyonlarca izlenmiş durumda. Şaka gibi gelebilir fakat izleniyorlar. Bu tip içeriklerin üzerine yoğunlaşarak farklı Youtube kanalı fikirleri ortaya koyabilirsiniz.

Bu yazımızda Youtube İçerik Fikirleri 2021 Güncel fikirlere yer verdik. Daha fazla ek iş fikirleri için sitemizi takip etmeye devam edin. Soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ