Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

Batuhan Duman

Batuhan Duman

Girişim ile çalışma hayatına adım atacak herkesin ilk amacı inovatif fikirler ortaya koymak olmalıdır. Bugünkü yazımızda yaratıcı inovasyon fikirleri ile beraber sizlerin ufkunu açmaya çalışacağız. Ülkemizde ve dünya genelinde ortaya çıkan inovasyon örnekleri bol bol yazıda yer alacak.

Konuya direkt olarak girmeden bazı noktaları doldurmamız gerekiyor. Yazıda bol bol inovasyon örneği bulunacak fakat inovasyon nedir, inovatif nelere denir gibi soruların yanıtını vermek de gerekiyor. Gelin temelden başlayalım.

İnovasyon Nedir | İnovatif Ne Demek

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

İnovasyon, yabancı kökenli bir kelime olup dilimizde direkt bir karşılığı olmadığı için bu şekilde kullanılmaktadır. Kimi yerlerde “yenilikçi” şeklinde kullanılsa da kelimenin anlamı bunun biraz daha ötesindedir. İnovasyon, yaratıcı buluşların veya herhangi bir fikrin ekonomik varlık gösterecek şekilde uygulanmasıdır. Bunun ile beraber şunu da ekleyebiliriz; mevcut ihtiyaçlara en yenilikçi ve yaratıcı getirilen çözümler de inovasyondur.

İnovatif ise inovasyon kelimesinin kavram olmuş halidir. Bir cisim için sıfatlandırma yaparken inovasyon yerine inovatif kelimesini kullanırız. İnovatif düşünce, inovatif fikir gibi birçok şekilde örneklendirebiliriz.

Yazımızın ilk bölümünde bu kısa bilgilerle tamamlayacağız. İkinci kısımda daha genel ve daha spesifik olmak üzere farklı konulara değineceğiz. Bir sonraki bölümde inovasyon ürün örnekleri bulabilir, gelecek için inovatif bir ürün nasıl ortaya konur daha rahat şekilde anlayabilirsiniz.

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri 2021

Bu bölümün ilk kısmında geçmişte firmalar tarafından yapılan ve başarı kazanmış inovasyon fikirleri yer alacak.

Amazon İnovasyon Fikirleri

İnovasyona örnekler verirken radikal denebilecek buluş ve girişimleri de paylaşmamız gerekir. Bunlardan biri de belki daha önce hiç duymadığınız Amazon Dash Buttons. Bu ürün akıllı ev cihazları kategorisinde yer almasının yanı sıra online alışveriş konusunda farklı bir hizmet de sunuyordu. Amazon Dash Buttons, internetten ürün siparişi etmek adına çalışan, cihaz ve uygulamalar ile direkt iletişim kuran bir cihazdı. İnternetten alışveriş ve ev içi mobilite için oldukça farklı bir girişim olması ile inovatif fikir örnekleri arasında demek mümkün.

Salesforce

E-ticaret kavramını illa ki duymuşsunuzdur. Bu alanda sayılabilecek en iyi inovasyon örnekleri arasında liderliği kesinlikle Salesforce alır. Salesforce dünya genelinde CRM yazılım denildiğinde akla ilk gelen platformdur. Ticaret olayının internet üzerine taşınmasının ana aktörü oldular. E-ticaret kavramının bugün geldiği noktayı düşünürsek başarılı olmanın da ötesinde bir yerde olduklarını söyleyebiliriz. Bu arada şunu da ekleyelim; firma, Forbes dergisi tarasından üst üste 4 yıl Dünyanın En İnovatif Firması olarak da bir ünvana layık görüldü.

Teknolojik İnovasyon Örnekleri

İlk iki kısımda spesifik olarak öne çıkan inovasyon örnekleri yer aldı. Teknoloji başlığı altında yapılan her şeye de inovasyon misyonunu yükleyebileceğimiz için bu konuda daha özet bir içerik sunmak gerek. Şu ana kadar ortaya konan teknolojik en iyi inovasyon örnekleri yenilenebilir enerji üstüne. Bunlardan birkaçı ise:

 • Rüzgar türbinleri,
 • Fotovoltaik hücreler,
 • Konsantre güneş enerjisi,
 • Jeotermal enerji,
 • Okyanus dalgası gücü

Güncel İnovasyon Fikirleri

İnovasyon nedir, inovatif ne demek detaylıca değindik. Yukarıda da geçmişten bu yana olan en iyi inovasyon örnekleri hakkında 2 farklı alan ile beraber bazı sektörleri öne çıkardık. Yazımızın bu kısmında güncel inovasyon fikirleri bulunacak. Gelin başlayalın.

Telefon Şarj Eden Bardak

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

 

Evet yanlış duymadınız. Garip inovasyon örnekleri arasında da yer alan şarj bardağı ile beraber telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Çay veya kahve gibi sıcak içeceklerinizi içerken ve buz gibi bir suyu içerken telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Yukarıda da gördüğünüz şekilde cihazın üzerine sıcak veya soğuk içeceği koyarak oluşan enerji ile elektrik üretmesine yardımcı oluyorsunuz. Cihazda bulunan USB portu ile telefonunuzu şarj etmeniz de mümkün hale geliyor.

Uzatma Kablolu Priz

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

Okuduğunuzda bu zaten var şeklinde düşünebilirsini fakat şunu söyleyelim; hayır, düşündüğünüz gibi değil. Yukarıdaki görselde de gördünüz gibi priz yuvası sökülür takılır durumda. İçerisinde makara olan ve isteğinize göre uzunlukta yapabileceğiniz bu yapı ile isterseniz direkt prizden, isterseniz prizi kendinize doğru çekerek yararlanabilirsiniz.

Sürekli Kuru Kalan Oturma Bankı

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

Güney Kore’de çıkan inovasyon fikirleri arasında ilgi çekenlerden biri de sürekli kuru kalan bank. Bildiğiniz gibi yağmur sonrasında metal ve ahşap banklar direkt olarak ıslanıyor. Metal banklar kurulandıktan sonra oturulsa da konforu malum. Sung Woo Park tarafından yaratılan Kuru Bank fikri ile beraber bu soruna çözüm bulunuyor. Bankın oturma kısmında dönen bir mekanizma bulunuyor. Bankın altı ve üstü bu sayede değiştirilerek ıslak kısım aşağı, kuru kısım yukarı çekilebilmekte. Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi bu işlem bankın yanında bulunan kol ile yapılmakta.

Elektrik Üreten Panjur

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

Günümüzde perdenin yerini yavaş yavaş almaya başlayan panjurlar farklı bir konsept ile karşımıza çıkıyor. Panjur üzerinde bulunan parçalı yapı içerisine solar sensörler yerleştirilmesi ile beraber güneş enerjisi ile enerji üretilebilmekte, oluşan ürüne kısaca Solar Panjur diyebiliriz.Yukarıda da gördüğünüz gibi panjur işlevini de gören bu inovatif fikir ile beraber ücretsiz bir şekilde elektrik de elde edebiliyorsunuz.

Volterman Akıllı Cüzdan

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

Cüzdanın da akıllısı olur mu demeyin, olur! Volterman firması tarafından geliştirilen Akıllı Cüzdan ile beraber teknoloji ve şıklığı bir arada taşıyabiliyorsunuz. Geliştirilen bu ürün ile yararlanılabilecek özellikler şunlar:

 • Kablosuz şarj cihazı
 • RFID koruması
 • Küresel Wi-Fi Bağlantı Noktası
 • 64 GB Hafıza kartı
 • Unutmaya Karşı Mesafe Alarmı
 • Dahili Powerbank
 • Dünya çapında kullanılabilir GPS
 • Hırsız Tespit Kamerası

Bunun yanı sıra cüzdan su geçirmez ve dışarıdan gelecek darbelere karşı da oldukça dayanıklı.

Mizu Akıllı Havlu

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

Bildiğimiz gibi havlular çabuk kirlenen, ıslandığında kötü kokan ve kimi zaman da tahriş eden bir yapıya sahiptir. Mizu akıllı havlu tüm bunların ötesine geçerek oldukça farklı bir ürün profili ortaya koyuyor. Havlu, ev aksesuarları üzerine satış yapan Mizu Home markasının bir ürünü. Oldukça yumuşak ve rahatlatıcı olan havlular dayanıklı yapısı ile öne çıkıyor. En önemli özellikleri ise bakterileri öneleyerek kötü kokuya geçite vermemeleri.

 

Gravity Battaniye

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

Uyku kalitenizi artıracak inovasyon fikirleri arasında en fazla yatırım alan fikirlerden biri karşınızda. Gravity Battaniye isimli ürün ile beraber kişilerin uyku deneyimi bambaşka bir boyuta çıkarılmıştır. Battaniye vücut ağırlığının 10’da 1’i oranında bir ağırlığa sahip. Bu özelliği sayesinde doğal olarak stresi azaltan ve rahatlama sağlayan bir etki sunuyor. Battaniyenin yapısı gereği ağırlık vücudunuzun herbir bölgesine eşit dağıtılmakta, bu sayede biri tarafından sarmalanmış hissiyatını da veriyor. Bu durum da melatonini ve seratonin hormanlarını artırıyor.

K5 Robot

Yaratıcı İnovasyon Fikirleri | İnovasyon Örnekleri

Güvenlik kategorisi inovasyon örnekleri içerisinde cüzdan ile beraber ençok yatırım alan diğer girişim K5 Robot’tur. Robot ile beraber istediğiniz bir mekanın hem iç hem de dış güvenliğini sağlayabiliyorsunuz. K5 Robot, içerisinde belirlediğiniz güzargahta gezinirken hem görüntü paylaşıyor hem de tehlike durumunda alarm vererek sizi harekete geçiriyor. Knightscope firmasının geliştiriği bu ürün ile beraber bilgisayar, telefon ve tabletleriniz üzerinden anlık olarak K5 Robottan görüntü alabiliyorsunuz.

 

Yaratıcı İnovasyon fikirleri ve geçmişte yapılan inovasyon örnekleri hakkındaki listemiz burada bitiyor. Daha önce yapılmamış işler hakkında bilgi almak için Yapılmamış İş Fikirleri yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Bu yazı ile beraber ikisi oldukça yol gösterici olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ