Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

Hayatınızda en az bir defa bir seminer illanı görmüş ya da bir seminere katılmışsınızdır. İnternetten webinar düzenleyerek para kazanma da bunun ile biraz benzerdir. Konunun detaylarına aşağıda detaylıca ineceğiz. Webinar nedir, Webinar düzenleyerek para kazanma nasıl olur, Webinar kayıt nasıl yapılır, Webinar nasıl yapılır gibi birçok konuya değineceğiz.

Webinar Nedir?

İçinde bulunduğumuz Koronavirüs pandemisi sebebi ile yüz yüze yapılan birçok etkinlik internet üzerinden yapılmakta. Bu durum da bazı kavramları hayatımıza soktu. Bu makalenin ana konusu olan Webinar da bunlardan biri. Webinar,  iki kelimenin türetilmesi ile oluşmuştur.  “Ağ” manasına gelen “web” ve “seminer” manasına gelen “seminar” kelimelerinin birleşmesi ortaya “webinar” kelimesini çıkartmıştır.

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

Webinar olarak adlandırılan seminer türlerinin en büyük avantajı zaman ve mekan fark etmeksizin katılıma açık olmasıdır. İnternet üzerinde yapılması sebebi ile aşırı bir prodüksiyona ihtiyaç duyulmaz. Düzenleyicilerin altyapıya sahip olması ve gerekli ekipmanlar ile görsel-işitsel bağlantıyı sağlaması yeterlidir.

Webinar sadece seminerleri kapsamamak ile beraber online kursları ve atölyeleri de içinde barındırmaktadır. Bir seminerden ziyade online konferans adını verebiliriz.

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

Webinar için bahsedebileceğimi bazı temel özellikler şunlardır:

 • Canlı şekilde metin, görsel ve ses üzerinden etkileşime girebilme,
 • Ekran paylaşarak gerçek zamanlı eğitim olanağı,
 • Webinar boyunca yapılan etkinliğin daha sonra erişilebilir olması,
 • Anket, çoktan seçmeli soru gibi seviye ölçmelere olanak sağlaması.

Webinar düzenlemenin avantajları arasında başta gelen şey, normal konferansta oldukça zor olan konuk ile etkileşime geçmeyi daha kolay hale getirmesidir. Konferans süresince düzenleyen kişilere soru sorabilir, onların sunacağı test ve anketlere katılım da gösterebilirsiniz. Bunun yanı sıra internetin en büyük etkileşim alanı olan sosyal medyayı da bu etkinliğe entegre edebilirsiniz.

Webinar çeşitleri için 3 farklı adlandırma yapabiliriz:

 • Belirli bir yazılım üzerinde zaman ve tarihi belirli, etkileşime sadece bir defa girebileceğiniz webinar,
 • İstediğiniz platformdan istediğiniz zaman katılabileceğiniz webinar,
 • Belirli bir tarih ve zaman aralığında yayınlanan canlı webinar.

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma Nedir?

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

Yukarıda detaylı şekilde webinar nedir sorusunu yanıtladık. Şimdi gelelim yazımızın asıl konusu olan Webinar düzenleyerek para kazanma kısmına.

Fiziki olarak düzenlenen seminerler de çoğu zaman gelir elde etme üzerine kuruludur. Sosyal sorumluluk veya eğitim amacı ile yapılmadığı sürece seminere katılan, seminerde eğitim veren veya bir şeyler anlatma gayretinde bulunan kişiler gelir elde etme amacındadır. Gelir elde etmek isteyen tek kişi konuşan da değildir. İki farklı gelir bekleyen aktör olur; etkinlik düzenleyicisi ve konuk.

Dediğimiz gibi Webinar düzenleyerek para kazanma hususunda yapabileceğiniz iki farklı yöntem var. Ya bir şeyler sunacaksınız ya da organizatör konumunda olacaksınız. Söz konusu internet olduğunda ise her iki işi de bir arada yapabilirsiniz. İnternetin sunduğu özel canlı yayın platform ve yazılımları ile birlikte çok fazla altyapı ile uğraşmadan webinar düzenlemek mümkün.

Webinar ile Para Kazanmak için Yapılabilecekler

Yapılabilecek birçok şey bulunuyor. Bunlar arasında müzik, resim, edebiyat gibi sanat dalları üzerine etkinliklerden tutun yemek kurslarına kadar farklı çeşitte seminer tipleri mevcut. Eğer bir listeleme yapacaksak en fazla talep gören webinar başlığı altına şunları yazabiliriz:

 • Müzik üzerine teorisel eğitimler,
 • Enstrüman dersleri,
 • Görsel sanat üzerine dersler,
 • Edebiyat üzerine dersler,
 • Yemek kursları,
 • Sağlıklı yaşam üzerine eğitici bilgi paylaşımı,
 • Spor bilimi ve pratiği hakkında söyleşi – ders,
 • Yabancı Diller üzerine özel dersler,
 • Fen bilimleri üzerine dersler,
 • Girişimcilik üzerine dersler,
 • Kişisel gelişim koçu olarak strateji ve gelişim üzerine eğitimler.

Yukarıda değindiklerimiz sektörde en öne çıkan online seminer tipleridir. Düzenleyiciler ile konukların en fazla gelir elde ettiği ve en fazla izleyiciyi çekebildiği konular bunlardır.

Bu konular üzerinde belirli bir uzmanlığınız var ise bunları hızlı bir gelire de çevirebilirsiniz. Belli sayıdaki dinleyen grubuna ücretli şekilde bu seminerleri sunabilirsiniz. Ücretsiz vereceğiniz seminerler ile bunlar arasında net farklar ortaya koyarsanız, ücretli yapılacak seminerlerde daha fazla kişiyi sisteme dahil edebilirsiniz.

Webinar yapabileceğiniz platformlarını çok sayıda olması ile beraber bu etkileşimi istediğiniz yerden yapabilirsiniz. WordPress tabanlı bir siteye canlı yayın eklentisi ekleyerek de, Youtube üzerinden de, Zoom üzerinden de bu yayınları yapabilirsiniz.

Webinar Nasıl Yapılır?

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

Yukarıda bahsettiğimiz konuları anladınız ve yeterli yetkinlikte olduğunuzu düşünüyorsunuz. O zaman bir webinar nasıl yapılır kısmına geçebiliriz. Daha basit anlatabilmek adına konuyu madde madde anlatacağız.

 1. SaaS kullanın: Bir Webinar için olmaz ise olmaz Hizmet olarak Yazılım(SaaS) modelidir. Profesyonel ve kaliteli bir model kullanmanız seminerin bildiriminden bitişine kadar her aşamasına direkt katkı verecektir.
 2. Bir program belirlenmelidir: Seminer ve kurslarda olduğu gibi webinar için de belirli bir program gerekir. Bu izleyici kitlesini kanalize edebilmek için oldukça önemlidir. Tarih ve saat konusunda disiplin şarttır.
 3. Konu ve İçerik üzerine çalışmalıdır: Webinar içerisinde bahsedilecekler için iyi bir ön çalışma gerekir. Bunu sunum ve grafikler ile destekleyebilir veya görsel içerik kullanarak zenginleştirebilirsiniz.
 4. Sosyal Medyadan Yararlanın: Günümüzün en etkin reklam organı olan sosyal medya platformlarından yararlanmadan bu iş olmaz. Etkileşiminizi arttırmak için bu platformlarda hashtag kullanabilirsiniz. Bu sayede alana karşı merağı olan kişiler bu etiket sayesinde sizin linkinize ulaşabilir.
 5. Ön Hazırlığınızı Yapın: Bir seminer düzenlenecek ise bunun ön hazırlığında ekipmanları kontrol etmek gerekir. Aldığınız model içerisinde bir demo yayın ile bunları test edebilirsiniz.

Tüm bu aşamaları titizlik ile tamamlamanın ardından webinar hazır hale gelmiş durumdadır. Bu noktaya kadar yaptığınız denemelerde internet ve cihaz testlerini bir defaya mahsus bırakmayın. Bağlantı kaynaklı oluşabilecek potansiyel sorunlara karşı da alternatif bir bağlantı yaratın.

Webinar Kayıt Nasıl Yapılır?

 

Webinar üzerinde bir kayıt sistemi bulunmaz. Seminerin veya dersin verileceği alan için bir kayıt oluşturmak gerekir. Bunun için de net bir tarif bulunmamaktadır. Her sistem ve her seminer kendi içerisinde farklı webinar kayıt metodu barındırır. Bu sebeple Webinar kayıt için katılmak istediğiniz webinarın web sayfasını ziyaret etmeli, düzenleyenler ile iletişime geçmelisiniz.

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma Avantajları ve Dezavantajları

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

İlk olarak avantajlarını daha sonra ise dezavantajlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Avantajlar

 • Webinardan kazanılacak ücretler yüksek, izleyici sayısı da düşüktür.
 • Anlatımda bulunduğunuz kitle ile etkileşime geçerek kendi gelişiminizi de sağlama imkanı bulursunuz.
 • Ürün satışından tavsiye ile beraber gelir elde edebilirsiniz.
 • Öğretim metotlarını arasında en kuvvetli ve en az yorucuları arasındadır.

Dezavantajlar

 • Webinar düzenleyerek para kazanma zaman alır, belirli bir kitleye direkt olarak sahip olmak oldukça güçtür.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi profesyonel bir SaaS gerekir. Bu da arkasında önemli bir maliyet barındırır.
 • Zaman konusunda bir program olması gerektiği için esnek bir yayın oldukça güçtür.
 • Yukarıda avantajlarda bahsettiğimiz kitle ile iletişim kimi zaman dezavantaja dönüşebilir. Katılımcı profili bunda önemlidir. Buna ek olarak zaman yönetiminde de zaaflar ortaya çıkarabilir.

 

Bu içeriğimizde webinar düzenleyerek para kazanma konusunda sizleri bilgilendirdir. Siz de internetten para kazanmanın yollarını arıyorsanız sitemizdeki içeriklere detaylı şekilde göz gezdirebilirsiniz. Webinar konusuna ek olarak Kolay Yoldan Günlük 100 TL Kazanmak yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ