Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

Bu rehberimizde internetten para kazanma konusunda sıklıkla başvurulan bir yönteme değineceğiz. Yöntem; Web sitesi yaparak para kazanma. Web sitesi nasıl kurulur, web sitesi kurarak para kazanma nasıl olur gibi birçok sorunun cevabını da bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Günümüzde hemen her işletme veya kurum bir web sitesine sahip olmak ister. Bunun en büyük sebebi; artık erişilebilmenin internet üzerinden daha kolay hale gelmesidir.

Lokal olarak bir firmayı aramak veya onlar ile iletişime geçmek oldukça zordur. İnsanlar hızlıca istedikleri irtibat adreslerine veya bilgilere ulaşmayı amaçlar. Bu noktada ise internet sitesi oldukça işe yarar. Bu durum da internet sitesi kurma ve para kazanma için bir fırsat oluşturur. Peki internet sitesi nasıl kurulur, internet sitesinden para kazanma nasıl olur? Gelin bu konuların detaylarına değinelim.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Dünya üzerindeki herkes bir web sitesi kurabilir. Bunun birçok yöntemi ve yolu bulunmaktadır. Farklı araçlar, farklı temalar veya farklı sistemler ile bir web sitesi kurmak mümkündür. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta en optimal siteyi nasıl kurabileceğiniz olmalıdır.

Web sitesi kurarak para kazanma konusunda dikkat etmeniz gereke 4 farklı alan bulunuyor. Bunlar:

 • Domain
 • Hosting
 • Script
 • SEO

1- Domain

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

Web sitesi yaparak para kazanma istiyorsanız, meseleye en temelinden başlamalısınız. İnternet sitesi kurmak için başlanabilecek en temel adım ise Domain’dir. Peki sıklıkla duyduğumuz bu domain nedir?

Domain veya Türkçe kullanımı ile alan adı, internet sitenizin adresine verilen addır. Bir kullanıcı sitenize erişmek istediğinde tarayıcıların adres satırına domain adresinizi yazmalıdır.

Her domain içerisinde bir uzantı bulunur. Uzantılar ise site isminden sonra gelen, sitenin tipini kategoriye sokan metinlerdir. Metinler genel olarak 2 ile 5 kelime arasında bulunmak ile beraber nadiren içerisinde rakam barındırırlar. En sık kullanılan uzantılar:

 • .com
 • .net
 • .org
 • .gov
 • .edu

Dediğimiz gibi her uzantı bir şeyi temsil eder. Yukarıdakilerden örnek verecek isek “.gov” uzantısı devlet kurumlarına, “.edu” uzantısı ise üniversitelere verilir. Uzantı tiplerini bu şekilde çeşitli örnekler ile artırabilmek mümkündür.

Alan adlarının sonunda uzantılara ek olarak ülkelere özel belirteçler de bulunabilir. Misal olarak şu an yazıyı okuduğunuz sitemizin alan adı ekis.biz.tr ve sitenin sonunda bulunan “.tr”, Türkiye’nin alan adı içindeki kısaltması.

Domain almak ise işin en basit kısmıdır. İnternet üzerinde boşta olan Domain’leri satın alabileceğiniz birçok platform bulunuyor. Bunlar arasında en öne çıkan platform GoDaddy. Site üzerindeki arama barına istediğiniz domain adresini yazarak, istediğiniz alan adının boşta olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer boşta ise yine aynı yerden alan adını 1 yıllık, 2 yıllık, 10 yıllık ve hatta ömür boyu şeklinde satın da alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için Domain alıp satarak para kazanma adlı rehberimize göz gezdirebilirsiniz.

2- Hosting

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

İlk olarak Domain işini hallettik. Sıra geldi Hosting hizmetine. Hosting konusunu daha kolay bir şekilde anlatabilmek için bir benzetme yapalım. Domain adresini alarak işletmeniz için marka tescili ve tabela işlemini tamamladınız. Sıra geldi bu işletme için bir dükkat seçmeye. Hosting de web sitesinin kurulacağı sanal araziye verilen addır. Eğer web sitesi kurarak para kazanma gibi bir fikriniz var ise hosting olmadan bunu yapmanız imkansız.

Hosting hizmeti datacenter adı verilen yerlerde sitenize dair tüm veri işlerinin yapıldığı ve saklı tutulduğu bir hizmettir. Bu hizmet sunucu bilgisayarlar üzerinden sağlanır. Bu bilgisayarlar 7 gün 24 saat açık olup sürekli olarak ağa bağlı bilgisayarlardır. Kendi sunucularınızı kurmadığınız sürece bir web sağlayıcısından hosting hizmeti almak zorundasınız.

Hosting hizmeti için doğru firmayı da seçmelisiniz. Elinde 2 adet ortalama sunucu bilgisayarı olan kişiler bile hosting hizmeti vermektedir. Bu sebeple doğru ve kaliteli isimlerle çalışmalısınız. Hosting hizmeti yıllık olup peşin olarak ödenir. Hosting sitenizdeki tüm içerikleri, verileri, kayıtları ve girişleri içereceği için hayati bir öneme sahiptir. Bu sebeple en ucuz hosting firması hangisi yerine en kaliteli hosting firması hangisi sorusunun peşinden gidin. İyi bir hosting hizmeti hem kullanıcı deneyimi hem de site sağlığı açısından oldukça önemlidir.

3- Script

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

İşletmenizin marka tescilini yaptık, doğru bir yer seçtik, sıra geldi dükkanın için tasarlamaya. Script konusu tam olarak bunun ile ilgili bir konudur. Sadece kullanıcıların değil yöneticilerin de kullandığı arayüzlerin tümünde bulunurlar.

Script’ler web sitenizin arka planındaki programlama dilleri içerisindeki kelime ve kombinasyonlar ile oluşturulmuş, ön planda bir fonksiyonun çalışmasını sağlayan yapılardır. Bu yapılar kimi zaman sizin göremediğiniz, sunucu ile site arasında işlem görebilirken kimi zaman da sitenin temel taşı olan tasarımı oluşturmaktadırlar. Site sahibinin kullandığı yönetici konsolu da, site içerisindeki içerik de, sitede bulunan modüller de modifikasyonlar da belirli scriptler ile ortaya çıkarılmış ürünlerdir.

Scriptler konusunda aşırı bilgilere sahip olmanıza gerek yok. Bu da kendi başına bir gelir kaynağı ve oluşturması oldukça zor. Satılan site temaları ve site kurulumu için hizmet sunan sitelerden yardım alarak Script yazmanıza gerek kalmadan sitenizin içini donatabilirsiniz.

4- SEO

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

Siteyi kurduk, iç tasarımı ve yönetici konsolu gibi gerekenleri de tamamladık, peki sırada ne var? Sırada olan şey Pazarlama yani bu işin internetteki karşılığı SEO.

SEO, arama motoru optimizasyonu kelimesinin İngilizce karşılığının kısaltmasıdır. Google tarafından belirlenen kurallar kapsamında içerik paylaşan sitelerin amacı Google’da üst sıralara çıkmaktır. Bunu da SEO çalışması ile yapabilirler. Bir sitenin ziyaretçi trafiğini artırmasının nerede ise tek yolu Google üzerinde üst sırada yer almaktır.

Bunun için SEO çalışması yapmalısınız. Diğer adımlar gibi bu da bir sektöre sahiptir. SEO için yapmanız gereken birçok eylem bulunur. İçerik paylaşımı yapmak, sitenizi Google’a göre optimize etmek, kullanıcılara hızlı bir internet sitesi sunmak bunlardan sadece birkaçıdır.

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma Nasıl Olur?

Web sitesi yaparak para kazanma için bulunan yollardan bazılarına az da olsa yukarıda değindik. Şimdi bunlara biraz daha spesifik olarak değinelim.

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

Web sitesi yaparak para kazanma için seçebileceğiniz en yüksek gelirli yol; scriptleri de size ait olan, temasından tutun konsoluna kadar her şeyi size ait bir web sitesi yapmaktır. Piyasada bulunan sitelerin çok azı bu tip bir siteye sahip olsa da birçok konuda en avantajlı olanlar da bunlardır. Siteyi oluşturan kişinin bilgi birikimine bağlı olarak daha yenilikçi, yaratıcı ve güvenilir siteler oluşturmak mümkündür.

Web Sitesi Kurarak Para Kazanma

Bir diğer yol ise toplayan kişi olmaktır. Bu durumu şöyle düşünün, bir arazi aldınız, etrafını düzenleyip bir işletmeye ev sahipliği yapabilecek bir yapı kurdunuz. Tek ihtiyaç işletme. Bu durumda farklı eklenti ve site tasarım araçlarından faydalanarak site sahibi olmak isteyenlere bir paket sunarsınız. Hiçbir hizmet tamamen size ait olmasa da birbiri ile uyumlu olan bir hizmetler bütününü oluşturup kar ile satabilirsiniz.

Web Sitesi Satarak Para Kazanma

Son bahsedeceğimiz yol ise web sitesi satarak para kazanma. Tüm yöntemler arasında en fazla pazarı olan alan web sitesi satarak para kazanmadır. Bu yolda yukarıdaki iki adımı da yapmış olabilirsiniz. Bu iki yoldan farkı ise içeriği olan bir platformu satmaktır. Site içerisinde içerik bulunuyor, SEO çalışması yapılmış ve site Google üzerinde kategorisine göre iyi bir sıralama alıyor ise kolaylıkla satabilirsiniz. Özellikle bu sitenin aylık geliri yüksek ise kazanacağınız gelirler oldukça fazla olabilir. Misal olarak ayda 2000 TL geliri olan bir siteyi 20.000 TL gibi bir fiyata satabilirsiniz.

Web Sitesi Kurmak için Kullanabilecek Araçlar

Web sitenizi kendi imkanlarınız ile script yazarak, tema oluşturarak yapabilseniz de bunun daha kolay yolları bulunmakta. CMS yazılımları dediğimiz platformlar sayesinde web sitenizi anında kurabilirsiniz. İçerikleri yönetebilmeniz için hazır ve sağlam bir sistem sunan bu platofrmlar ile hiçbir HTML veya PHP bilginiz olmadan web sitesi oluşturabilirsiniz.

WordPress ile internet sitesi kurmak kolay olduğu kadar çeşitli zenginlikleri de içerisinde barınıdırır. Platform üzerindeki eklentiler sayesinde e-ticaret sitesi de blog sitesi de haber sitesi de kurabilirsiniz. Gelişmiş arayüzü ile birçok alana dair tasarım ve yapı sunmaktadır.

WordPress dışnda kullanabileceğiniz diğer CMS araçları ise şunlardır:

 • OpenCart ile Site Kurmak
 • Joomla ile Site Kurmak
 • Drupal ile Site Kurmak
 • Typo3 ile Site Kurmak
 • Magento ile Site Kurmak
 • PrestaShop ile Site Kurmak

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Sorulan sorulardan biri de web sitesi kurmak için ne kadar para lazım olur şeklindedir. Bunun en basit cevabı şudur; hosting ve alan adı için yıllık ücretleri ödedikten sonra istediğiniz şekilde sitenizi yayınlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak CMS yazılımlardan yararlanmak isterseniz bu sitelerdeki paketlere bakabilirsiniz. Misal olarak WordPress her şey dahil adı altında yıllık paketler sunmaktadır. Paketlerin adı ve fiyatları şu şekildedir:

 • Kişisel paket aylık 13 TL’dir,
 • Premium paket aylık 25 TL’dir,
 • Kurumsal paket aylık 75 TL’dir,
 • E-Ticaret aylık 125 TL’dir.

Tüm paketlerin fiyatları yıllık satın almalara özeldir. Bunun ile beraber yukarıdaki paketler içerisinde bulunan Kişisel paket ile Google Addsense üzerinden gelir elde edemezsiniz.

 

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

web sitesi kurarak para kazanma

web sitesi satarak para kazanma

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ