Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Twitch Nedir? Twitch’de Oyun Oynayarak Para Kazanma

Twitch Nedir? Twitch’de Oyun Oynayarak Para Kazanma

Twitch Nedir? Nasıl Kullanılır? Twitch Nasıl Para Kazanılır? İnternet üzerinden para kazanmak için en gözde olan yöntemlerden biri yayıncılıktır. Yayıncılık denildiğinde de aklımıza Youtube ve Twitch gelmekte. Twitch platformu günümüzde en fazla oyuncu topluluğuna ev sahipliği yapan platformlar arasında. Bu yazımızda Twitch Nedir, Nasıl Kullanılır, Twitch Nasıl Para Kazanılır gibi sorulara detaylıca yer vereceğiz.

 

Twitch Nedir?

Twitch Nedir? Twitch'de Oyun Oynayarak Para Kazanma

Twitch Nedir, Türkiye üzerinde en yüksek izleyici sayısına ait dijital canlı yayın platformudur. Platform üzerinde binlerce yayıncı ve milyonlarca izleyen bulunmaktadır. Oyun oynayarak para kazanmak denildiğinde akla gelen ilk platform Twitch’dir. Bunun yanı sıra birbirinden farklı konseptlerde yayınlara da şahit olabilirsiniz.

Platformu teknik olarak izah etmek gerekir ise; anlık izleyici sayısına bağlı olarak ekran ve kamera paylaşımı yapılan bir canlı yayın platformu diyebiliriz. Platformun temeli justin.tv sitesi üzerinedir. Bu sitenin geliştirilmesi ve kullanıcı ara yüzünde devrim niteliğinde değişiklikler yapılması ile meydana gelmiştir.

Günümüzde Twitch üzerinde çok çeşitli yayınlar yapılmakta. Buna verilebilecek örneklerden bazıları ise ülkemizdeki aktif siyasetçiler, müzisyenler ve hatta gazeteciler. Platform üzerindeki kullanıcı arayüzü sayesinde bu kişiler de anlık olarak binlerce kişiye ulaşabilmekte. Bunu yapmasını sağlayan güç ise arkasındaki dev firma Amazon.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak Nasıl Yapılır? Çeviri Siteleri

Twitch Kanalı Nasıl Açılır?

Twitch üzerinde hesap açmak oldukça basit. Telefon numaranız ve e-posta adresiniz üzerinden kullanıcı oluşturabilirsiniz. Twitch, sadece Windows yani bilgisayar üzerinde değil diğer platformlar üzerinden de yayın yapılabilen bir site. Cep telefonu, PlayStation, Xbox ve MacBook üzerinden yayın desteği de sunmakta. Oyun oynayarak para kazanma için konsolunuz üzerinden de canlı yayın yapabilirsiniz.

Twitch yayınlarından genel olarak beklenti oyun oynanması üzerinedir. Bu sebeple iyi bir konsol veya oyun oynayabileceğiniz bir bilgisayara sahip olmalısınız. Bunu ile beraber yayınlarınızda ses ve kendi görüntünüzü de paylaşabilirsiniz. Twitch üzerinde yayın yapan yayıncıların nerede ise %90’ı oyun oynarken kendi görüntü ve seslerini de yayınlamakta. Diğer türlüsü de mümkün fakat para kazanmak için iyi bir yöntem değil.

Twitch dijital ve sınırsız mecra olduğu için 7 gün 24 saat yayın yapmaya elverişlidir. Çok nadir bakım yapılan sitede kesintisiz şekilde yayın yapabilirsiniz. Tabi yayın yapabilmeniz için önemli olan bir diğer unsur ise internet kaliteniz.

Ülkemizdeki internet hizmetleri genel olarak download hızı üzerinden satışa sunulur. Örnek olarak Türk Telekom tarafından sunulan 24 Mbps sabit internet hizmeti Twitch’de yayın yaparak para kazanmak için bakmanız gereken ibare değildir. Yayın yaparken kendi bilgisayarınızdan internete veri göndereceğiniz için upload hızını baz almalısınız. Bunun için firmalar ile iletişime geçmeli, yayın yapabileceğiniz bir upload hızında internet hizmeti almalısınız.

 

Twitch’te Takipçi Arttırma Yöntemleri

Twitch Nedir? Twitch'de Oyun Oynayarak Para Kazanma

Twitch’te para kazanma için ihtiyacınız olan yegane şey takipçi. Bu sebeple Twitch nedir sorusundan sonra ilk çağrışımlarda direkt olarak seyirciyi de düşünmeliyiz. Twitch takipçi arttırma yöntemleri sayesinde kitlenizi genişletebilirsiniz. Bunun için belirli bir profil oluşturmaya özen göstermelisiniz. İnternette yayın yapan birçok yayıncı, yayıncı kimliklerini gerçek hayattan soyutlayıp bir model üzerine inşa etmekte. Kimleri gerçekten iyi bir oyuncu olarak yayın yaparken kimileri de sadece izleyiciyi eğlendirmeyi amaçlamakta. Şu an bulunan Twitch popülasyonuna bakarak kolay şekilde bunu görebilirsiniz. Bu noktada yaptığınız seçime sadık kalmaya özen göstermelisiniz. Kullanıcı olarak oluşan profili bozmak oldukça risklidir. Hele ki bunu takipçi kazanırken yaparsanız çok olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Profilinizi oluşturduktan sonra yayın konseptinizi seçmelisiniz. Bunun için seçim tamamen size ve daha sonrasında takipçilerinize kalmış. Şu an popüler olan yayıncıların birçoğ tek bir konsepte bağlı kalmayıp farklı içerikler ile izleyicileri karşısına çıkmakta. Haftanın belirli günleri oyun oynarken belirli günleri sohbet üzerine yayınlar yapabilmekte. Bu durumu daha yakından gözlemek için popüler kanallara göz gezdirebilirsiniz.

Twitch’ten Para Kazanma Yöntemleri

Twitch Nedir? Twitch'de Oyun Oynayarak Para Kazanma

Peki gel gelelim yazımızın ana başlığına: Twitch’ten nasıl para kazanılır? Şimdi şunu ilk olarak söyleyelim ki dünya genelinde Twitch üzerinden gelir elde eden 1.7 milyondan fazla kanal bulunmakta. Bu kanalların para kazanmasını sağlayan en büyük unsur ise oyun piyasası. Büyük bütçeler ile geliştirilen oyunlar Amazon üzerinden reklam alarak Twitch üzerinde çalışmalar yapıyor. Yayıncılar bu oyunları oynayarak izleyicilerin ilgisini oyuna yönlendiriyor. Twitch’te oyun oynayarak para kazanma olayı ise buradan geliyor.

Tabi burada bulunan bir diğer olay da kazanılan paranın bir bölümünün Twitch’e gitmesi. Platform gelen abonelerin her biri için belli bir yüzdeyi kendi alıyor. Yani izleyicilerden gelecek 100 TL tamamen size gelmiyor. Bir diğer gelir kalemi de Twitch üzerindeki reklamlar. Google Ads benzeri bir yapıda olan bu reklamlar yayın boyunca saatte ortalama 3 defa gösterilmekte. Buradan doğacak gelir de siz ve Twitch arasında bölüşülüyor.

İnternetten Para Kazanma Yolları – İnternetten Para Nasıl Kazanırım?

Twitch Amazon Satış Ortaklığı ile Para Kazanmak

Twitch üzerinden gelir elde etmenin en manuel yolları arasında yer almakta. Yayında oynadığınız oyunların nerede ise hepsinin Amazon üzerinde satışı bulunmakta. Amazon satış ortaklığı sistemi ile bu oyunların linklerini izleyiciler ile paylaşıp satın alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda satılan her oyun başına belirli bir komisyon sizin cebinize girer.

 

Twitch Sponsorlar ile Para Kazanmak

Birçok dijital mecrada ana para kazanma kanalı sponsorlardır. Twitch üzerinde bu kadar büyük bir dominasyon olmasa da sponsorlar ile de para kazanılabilmekte. Yayıncıların birçoğunun ekranında marka isimleri görebilirsiniz. Twitch üzerinde sponsor ile para kazanma yöntemlerinden biri bu. İlgili marka isminin görünmesi için yayın başı size para ödeyebilir. Bu durum futbol takımlarının formalarına reklam almasına benzemekte. Bunun dışında ekipman sponsorları ile hem ücretsiz ekipman hem de ekipman kullanımı süresince sponsorluk geliri de kazanabilirsiniz.

Twitch Bağış ile Para Kazanmak

Twitch üzerinde bulunan en fazla gelir getiren yöntemdir. Yayınınızı izleyen izleyicilerin site içerisindeki “bit” para birimi ile veya gerçek para size bağış yaptığı para kazanma yöntemidir. Canlı yayınınızda aniden gelen bu bağışlar ile beraber önemli gelirler kazanmak mümkün.

Twitch Partner Programı

Yüksek denilebilecek bir takipçi sayısına ulaştınız, gelirleriniz de bunun ile beraber arttı. Buradan sonra ne gibi bir yolu takip etmelisiniz sorusu için cevabımız Twitch Partner Programı olacaktır. Başvuru üzerine alım yapılan bu programa belirli şartlar dahilinde katılabilirsiniz. Dünya genelinde 1.7 milyondan fazla yayıncı olsa da Twitch Partner sayısı 12.000 ile 13.000 arasında seyretmekte. Peki Twitch Partnerlik neden bu kadar önemli?

Twitch Partner Programı içerisinde yer alan yayıncılar, ürün pazarlama ve hizmet sunumunda diğerlerine oranla daha avantajlı durumdalar. Aylık olarak 5 Dolar olan abonelik ile beraber geliriniz artar bunu yaparken izleyicileriniz arasındaki aboneler özel içerik de sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra abone olan kişiler kanala özel emojiler kullanabilmekteler.

Twitch Partnerlik başvurusu için sağlamanız gereken 3 şart bulunmakta. Bu şartlara uymanız Partnerlik başvurunuzun onaylanacağı anlamına gelmez, sadece başvuru yapabilir statüde olursunuz. İşte şartlar:

  • Yayında oyun oynamanız esnasında ortalama olarak 500 kişiye hitap etmelisiniz.
  • Haftanın belirli saatleri içerisinde en az 3 adet yayın yapmanız gerekir.
  • Twitch resmi sitesinde bulunan hizmet kullanım şartlarına ve Twitch topluluk kurallarına uymalısınız.

Youtube’dan Twitch’e Geçiş Yapmak

Twitch Nedir konusundan detaylıca bahsettik. Bu başlık oyun oynayarak para kazanma denildiğinde akla gelen bir diğer platform olan Youtube ile alakalı olacak. Youtube üzerinde yayın yapan kullanıcıların Twitch’e geçmesi ile alakalı detayları vereceğiz.

Youtube üzerinde hali hazırda bir canlı yayın açıyorsanız Twitch ile anlaşarak b platforma geçebilirsiniz. Üstelik bu geçiş sırasında Youtube üzerinde kullandığınız hesap ve ayarları da kullanabilirsiniz. Youtube’dan Twitch’e geçiş yapmak için aranan şartlar ise şu şekilde:

  • Yayında oyun oynamanız esnasında ortalama olarak 15.000 kişiye hitap etmelisiniz.
  • Kanalınız en az 100.000 aboneye sahip olmalı.
  • Twitch resmi sitesinde bulunan hizmet kullanım şartlarına ve Twitch topluluk kurallarına uymalısınız.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ