Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu Kimdir?

Batuhan Duman

Batuhan Duman

Ülkemizin önde gelen alışveri sitelerinden olan Trendyol’un hikayesini bu içerikte bulabilirsiniz. Trendyol Kurucusu Demet Mutlu kimdir sorusundan başlayarak, platform hakkında her şeye değineceğiz. Trendyol kim kurdu, sahibi kim, Trendyol’u kim aldı gibi birçok sorunun cevabı bu içeriğimizde olacak.

İnternetten alışveriş, hayatımızda vazgeçilmez bir konumda dersek yanlış söylemiş olmayız. Pandemi boyunca ise tek alternatif haline geldi. Dünya çapında, ülkelerin aldığı tam kapanma gibi kararlardan sonra market alışverişinden tutun, mobilya gibi büyük eşyaların alışverişine kadar tüm ürünler sadece internetten temin edilebiliyordu. Yaklaşık olarak 1 sene devam eden bu uygulamalar ise internetten alışverişi, kolay kolay kaybedemeyeceği bir konuma yerleştirdi.

Bu gelişmelerden kar sağlayan, trafiğini ve müşteri sayısını artıran platformlardan biri de Trendyol. Gerek pazaryeri yapısı ile komisyonlardan gerek ise kendi markası üzerinden sattığı ürünlerden müthiş bir gelir elde ettiler. Tabi ki firmanın tarihçesi pandemi ile başlamıyor. Pandemiden çok önce de ülkenin en büyük 5 e-ticaret sitesinden birisi konumundaydı.

Bu platformun kurulumunun arkasında tabi ki bir hikaye mevcut. Dilerseniz bir sonraki bölümden başlayarak hikayeyi biraz daha detayla harmanlayalım.

Trendyol Kurucusu Kim?

Konuya ilk olarak işin temelinden, fikir sahibinden başlamak gerek. İnsanların Trendyol markası hakkında fikir yürütmeleri esnasında ilk soracakları soru, hiç şüphesi Trendyol kurucusu kim sorusudur.

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu‘dur ve Trendyol’u 2010 yılında kurmuştur.

Trendyol Sahibi Demet Mutlu Kimdir?

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu Kimdir?

Dergi Kapağı FastCompany’e aittir.

Demet Mutlu, Trendyol’un kurucusu ve aktif CEO’sudur. New York Üniversitesi ekonomi bölümünden birincilik derecesi ile mezun olan Mutlu, Türkiye, Amerika, Japonya ve İsviçre’de pazarlama ve finans üzerinde çalıştı. Çalışmalarının ardından Harvard Üniversite’sinin ekonomi bölümünde master eğitimi almaya başladı.

Harvard’daki master eğitimi uzun sürmeyen Demet Mutlu, 2010 yılında, Harvard Üniversite’sindeki master eğitimini yarıda bırakarak Trendyol.com’u kurdu. Trendyol fikri kendisinden çıksa da hayata geçirilmesi sürecinde ortaklık modelinden de faydalandı. Malum, takvimler 2010 yılını gösterdiğinde ülkemiz için e-ticaret alanı pek bilinen ve yatırım için iştah kabartılan bir alan değildi.

Demet Mutlu’nun içerisinde bulunduğu tek başarılı girişim Trendyol.com değil. Yakın zamanda 1.8 milyar dolara satılmış olan yerli oyun firması Peak Games’in kurucu ortaklarından biridir.

Takvimler 2011 yılını gösterdiğinde ünlü dergi Fortune’un “Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” listesinde kendisine yer buldu. Aynı yıl World Economic Forum organizasyonu tarafından Global Sharper olarak seçildi ve 2012’deki Davos zirvesinde bu sıfat ile yer aldı.

Bildiğiniz gibi Trendyol’un kuruluş felsefesinde direkt olarak moda bulunmaktaydı. İlk aşamada giysi ve aksesuar üzerine satış yapan platformdan dolayı 2013 yılındaki modaya yön verenler listesinde Demet Mutlu’da yer aldı.

2016 yılında World Economic Forum organizasyonunun Genç Küresel Liderler listesine seçilen Türkiye’deki tek lider konumuna geldi. Aunı yıl Forbes ve The Hundert gibi prestijli dergilerde Avrupalı girişimci kadınlara örnek olarak gösterildi.

Takvimler 2019 yılını gösterdiğinde ise Ekonomist Dergisi tarafından “Yılın Kadın Girişimcisi” ödülüne layık görüldü.

Demet Mutlu kimdir sorusunun cevanını bitirmeden önce şunu da eklemek gerek; kendisi hala Trendyol CEO’su konumunda bulunmaktadır.

Demet Mutlu Serveti Ne Kadar?

Trendyol gibi oldukça başarılı bir firmadan ve Trendyol kurucusu Demet Mutlu‘dan bahsettik. Sonrasında merak edilecek konu ise hiç şüphesiz Demet Mutlu serveti ne kadar üzerine oluyor.

Öncelikle şunu belirtmek gerek; Demet Mutlu’nun kişisel serveti üzerine herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. 2021 yılının Ağustos ayındaki verilere göre CEO koltuğunda Demet Mutlu’nun bulunduğu Trendyol’un değeri ise 16.5 Milyar Dolar olarak ifade edildi. Demet Mutlu’nun şirketteki hisse miktarına bakarak bir fikir oluşturabilirsiniz. Demet Mutlu serveti ne kadar sorusuna net cevap veremesek de, kendisinin sahip olduğu hisselerin değeri 1.1 milyar doların üzerindedir.

Demet Mutlu Bilal Mutlu ile Akraba mı?

Evet, Bilal Mutlu, Demet Mutlu’nun babasıdır. Kendisi İnşaat sektöründe faaliyette bulunmuş, Amerika ve Türkiye’de birçok projeye imza atmıştır. Aslen Ankaralı olan Bilal Mutlu, 77 yaşında ve tek çocuk sahibidir.

Trendyol’u Kim Aldı?

2010 yılında 300.000 Dolar sermaye ile kurulan firma, bugün tam tamına 16.5 milyar dolar değeri olan bir dev haline dönüştü. Bundaki büyük paylardan biri de Trendyol’u kim aldı sorusunun arkasında gizli.

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu Kimdir?

2018 yılında, dünyanın en büyük 3 e-ticaret grubundan biri olan Alibaba Group 728 milyon dolar karşılığında Trendyol’a yatırım yaptı. Bu denli yüksek bir yatırımın gerçekleşmesi de Trendyol.com’un ülkemizden çıkan ilk Unicorn yatırım olmasına sebep oldu.

Trendyol Sahibi Kim?

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu Kimdir?

Trendyol Sahibi kim sorusu sürekli sorulur. Sorulara genel olarak Demet Mutlu cevabı verilse de bu cevap kısmen doğru kısmen yanlıştır. Trendyol kurucusu Demet Mutlu iken Trendyol Sahibi ise 4 farklı şahıs ve 1 grup şirket konumundadır.

Trendyol’un Ana hissedarı konumunda Alibaba Group bulunuyor. 2018 yılında yaptıkları yatırım ile şirketin hisselerini büyük oranda satın aldılar.

Trendyol’un hisse oranları ise şu şekildedir:

Hissedar: Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited
Hisse Oranı:  86.50 %

Hissedar: Demet Suzan Mutlu
Hisse Oranı:  6.96 %

Hissedar: Evren Üçok
Hisse Oranı:  5.55 %

Hissedar: Begüm Tekin
Hisse Oranı:  0.78 %

Hissedar: Zeki Güçlü Kaya
Hisse Oranı:  0.21 %

Trendyol Kuruluş Hikayesi

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu Kimdir?

Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu‘dan bahsettik. Hikayeyi onun penceresinden aktardık. Dilerseniz bir de Trendyol penceresinden aktaralım…

Trendyol, 2010 yılında Demet Mutlu’nun da aralarında bulunduğu ortaklar ile kuruldu. Firmanın kuruluşunda ortaya konulan sermaye 300 bin dolardı. Kuruluşundan sonraki 16 ay içinde ise tam olarak 150 milyon dolar değerinde bir firma haline geldi. 16 içerisindeki bu büyümede Demet Mutlu ve Begüm Tekin’in rolleri oldukça fazlaydı.

Yıllar içerisinde işleyişini değiştiren platform, pazaryeri modelini benimsedi. Moda ağırlıklı olan e-ticaret platformu bünyesine; elektronik, kozmetik, anne-çocuk gibi birçok kategoriyi de ekledi. Artan kategoriler ile beraber yılda 300 milyonu aşkın ürün satışı gerçekleşiyor. Sitenin aylık müşteri ortalaması 15 milyon iken, mobil görüntülenme sayısı ise tam olarak 180 milyon’dur. Trendyol mobil uygulaması uygulama marketlerinin tümünde yer alırken toplamda 45 milyondan fazla kez indirilmiştir.

Sitenin şu andaki ana odağı ise KOBİ’lerin dijital dönüşümü. Pazaryeri modelinde ülke çapındaki birçok KOBİ’ye e-ticaret ortamı yaratılmakta.. Bunun ile birlikte kendi markaları ile de hem ürün satıyor, hem de KOBİ’lere hizmet sağlıyor. Trendyol bünyesinde bulunan Trendyol Express ve Trendyol Tech şirketleri ağırlık olarak bu alana hizmet sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra firma bünyesinde (tüm alt markalar dahil) 4000’den fazla kişi istihdam ediliyor. Trendyol Express ile beraber motoru olan veya motor ehliyeti olan binlerce kişiye sadece İstanbul’da değil, ülkenin birçok yerinde iş imkanı sağlanıyor.

Bu içeriğimizde Trendyol kurucusu Demet Mutlu kimdir sorusuna yanıt verdik. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ