Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Spor Salonu Kurma Maliyeti ve Gerekenler

Spor Salonu Kurma Maliyeti ve Gerekenler
Spor Salonu Kurma Maliyeti ve Gerekenler,  Geçmişe oranla günümüzde daha fazla spor yapılmakta. 1990 ve 2000’li yılların başında sadece belli çevrelerce yapılan bu eylem, bugün genele hitap eden bir durumda. Nerede ise her mahalle arasında bir spor salonu kurmak mümkün. Müşteri sirkülasyonunun bol olması sebebi ile de bu işletmelerde yüksek paralar kazanmak oldukça mümkün. Bu yazımızda Spor Salonu Kurma Nasıl Yapılır, Spor Salonu Kurma Maliyeti nedir, Spor Salonu kurma için gerekenler nedir gibi birçok soruya detaylıca yanıt vereceğiz.

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Kurma Maliyeti ve Gerekenler

Spor salonu açmak diyince herkesin aklına ilk olarak iç mekan tasarımı ve aletler gelse de durum öyle değildir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken şey salonun konumu olacaktır. İyi bir yer seçimi ve doğru planlama ile spor salonu kurma işi daha uzun seneler gelir getirir hale gelir. İş kalitesinden önce ilk etapta bu noktalara dikkat etmek gerekir.

Spor salonları tek tip değildir, farklı konsept ve müşteri gruplarına özel olarak hizmet verebilirler. Bunlar arasında ilk akla gelenler fitness ve plates salonları olmak ile beraber, crossfit salonu, yakın dövüş salogu gibi farklı salonlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında en ön plana çıkan ise hiç kuşkusuz şekilde fitness ve pilates salonu açmak.Spor salonu açmak için birden fazla opsiyonunuz bulunmakta. Spor salonları konusunda da bayilik şeklinde bir çalışma biçimi mevcut. Yazının ilerleyen kısımlarında da bayilik usulü spor salonu nasıl açılır sorusuna cevap vereceğiz. Son kısma kadar ise kendi başınızıa spor salonu kurma üzerine yoğunlaşacağız.

 

Spor Salonu Kurma için Gerekenler

Spor Salonu Kurma Maliyeti ve Gerekenler

Öncelikle yukarıda da az olsa da değindik; spor salonu kurma çok kolay bir süreç değildir. Süreç içerisinde salonun konumundan iç mekana, personel kalitesinden malzeme kalitesine kadar üzerine titizlik ile gidilmesi gerekilen birçok konu bulunmakta. Salonun tipi, hizmet edeceği müşteri protföyü de bu bakacağımız şartları değiştirebilir durumda. Son derece yüksek bir karı olsa da spor salonu açmak sadece para ve mekan ile olacak bir şey değildir.

Eğer spor salonu kurma hakkında daha önceden bir tecrübeniz yok ise kesinlikle sektörde yer alan kişilerden bir danışmanlık almalsınız. Spor salonu açmak sadece bir işletme yapmanın dışında farklı prosedürleri yerine getirmeniz gereken de bir yatırım aynı zamandır. Spor Salonu kurma için gerekenler arasında ilk basedeceğimiz konu ise gerekli belgeler.

Spor Salonu Kurma için Gerekli Belgeler

Salonu açmak ve parayı işe yatırmak tek başına yetmiyor. Bazı yasal prosedürlerin usullere uygun şekilde eksiksiz olarak mevcut bulunması gerekir. Spor Salonu kurma için gerekli belgeler:

 • Salon sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Salon sahibine ait açık adres ve adli sicil kayıt belgesi,
 • Salon İkametgâh belgesi,
 • Salona ait kira sözleşmesi fotokopisi,
 • Salon sahibine ait vergi levhası fotokopisi,
 • Salon sahibine ait üç adet vesikalık fotoğraf,
 • Salonun adını, konumunu ve hangi alanlarda hizmet sunacağını detaylıca açıklayan bir dilekçe,
 • Salon ile salonu ile anlaşmalı olan doktorun veya kliniğin sözleşmesi,
 • Salon için yeterlilik derecesi olan bir mimar tarafından tasdik edilmiş 1/10 vaziyet planı,
 • Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından verilen 2. Derece antrenörlük belgesi,
 • Belediyeden iş yeri açma izin belgesi,
 • İtfaiye raporu,
 • Eğitmen kadrosunun bağlı bulunduğu fedarasyon tarafından sözleşmesinin onaylanması.

Spor Salonu Kurma Malzemeleri

Spor salonunun tipine göre kullanılacak alet tipleri de değişmektedir. Sadece Fitness odaklı, ağır idmanlara yönelik olmayan bir spor salonunun malzeme ihtiyacı ile Body Building üzerine çalışacak olan bir salonun malzemeleri aynı olmaz. Fakat hepsinde ortak olarak bulunan birkça malzeme sayılabilir:

 • Ağırlık İstasyonları,
 • Ağırlık Sehpaları,
 • Kondisyon Bisikletleri,
 • Koşu bantları,
 • Pilates Ekipmanları.
 • Serbest Ağırlık Makineleri,
 • Serbest Ağırlık Plakaları,
 • Vücut Geliştirme makineleri,

Spor Salonu Kurma Fiyatları

Spor Salonu Kurma Maliyeti ve Gerekenler

Spor salonu açmak için gereken miktarı bu başlık altında detaylandıracağız. İlk olarak maliyet hesabı yaparken ilk olarak dükkan ve konum kiralamasını düşünmelisiniz. Eğer bu noktalarda avantajlı fiyatlar ile işi halledebilirseniz daha sonrası için oluşacak masrafı en alt düzeye indirirsiniz.

Spor Salonu Kurma Açma Maaliyeti 2021

Kurulacak olan spor salonunun büyüklüğü konumu tamamen sizin bulacağınız şartlara bağlıdır. Bu bölümde yapılan hesaplamalar, tamamen varsayım üzerine olacaktır. Yazıda bahsini ettiğimiz senaryo için geçerlidir. Fakat genel olarak 3 farklı tipte spor salonu işletmesi bulunmaktadır. Bunlar 1000 metrekare, 500 metrekare ve 500 metrekareden küçük mekanlardır. 1000 ve 500 metre mekanlar açık veya kapalı olabileceği gibi 500 metre kareden küçük mekanlar kapalı olmaktadır.

1000 metrekare bir spor salonu kurma maliyeti yaklaşık olarak 1 milyon ile 500 bin TL arasında değişecektir. Bu miktar seçeceğiniz malzemelerin kalitesine göre değişiklik gösterir. 500 metrekare bir spor salonu açmak için ise 500 bin ile 300 bin TL arası bir yatırım gerekir. Son seçenek olan 500 metrekareden küçük spor salonları için ise en az 100 bin TL gerekir.

Spor Salonu Ne Kadar Para Kazandırır?

Spor salonu açmak, spor salonu için gerekenler, spor salonu kurma maliyeti gibi birçok konuya değindik. Şimdi gelelim konu hakkında en merak edilen kısma; Spor salonu ne kadar para kazandırır?

İlk olarak bahsini edeceğimiz kazanç ortalama bir salon için geçerlidir. Bu tip salonlarda fiyat aralığ aylık 100 TL ile 150 TL arasında değişiklik gösterir. Salon kalitesini biraz daha arttırmanız halinde daha fazla sayılara üyelik satmak mümkündür. Gelir konusunda en önemli nokta müşteri sayısıdır.  Kazanacağınız geliri sürekli müşterileriniz ve sirkülasyon belirler.

Çiçeği burnunda bir spor salonu için ilk aylarda direkt olarak yüksek gelir beklenmez. Bu noktada geliri artırmak için aşırı indirimli fiyatlarda üyelik satabilirsiniz. Kısa süreli bu indirimde zarar etmiş gözükseniz de hizmet kaliteniz ile mevcut müşterileri daha sonrası için de ikna edebilirsiniz. Spor salonu kurma ardından ilk yılın yarısında ayda 3500 ile 4000 TL arası gelir elde edilebilir. Bunun ana sebebi müşteri portföyünü oluşmamasıdır. Bu portföy oluştuktan sonra aylık olarak müşteri sayısına bağlı olarak 15.000 ile 20.000 TL arası gelir elde edilebilir.

 

Spor Salonu Kurma için Spor Salonu Bayiliği Veren Firmalar

Spor salonu açmak için bir marka kanatları altında işlem de yapabilirsiniz. Bayilik usulü ile birçok Spor Salonu işletmesi bulunmaktadır. Bu tip bayilikleri Türkiye’nin birçok ilinde görebilirsiniz. Bunun ile beraber bu bayiliklerin size yönelik en büyük artısı ile ilk aşamalarda gelecek müşterilerin marka bilinci ile güvenli şekilde gelmesi. Spor salonu kurma için spor salonu bayiliği veren firmalar:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ