Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Sosyal Medya ile Para Kazanma

Sosyal Medya ile Para Kazanma
İnternetin hayatımıza bu denli girmesi ile beraber sosyal medya da hayatımızın merkezine yerleştir. Hal böyle iken Sosyal Medya ile Para Kazanma da öne çıkan internetten para kazanma yöntemleri arasında yer alıyor. Yazımızda sosyal medya üzerinden para kazanma yöntemleri hakkında bilgi paylaşacağız. Hangi mecralarda hangi işler yapılır bu yazı ile öğrenmiş olacaksınız.Instagramdan para kazanma, Twitterdan para kazanma ve Facebooktan para kazanma şu an için internetin en büyük pazarını oluşturmaktadır. İçerik üreticilerinden tutun e-ticaret ile uğraşan kişilere kadar binlerce kişi sosyal medyadan para kazanmak için uğraşmakta. Dünya ve ülkemizde sosyal medya platformlarının kullanıcı yoğunluğu göz önüne alındığında bu gibi bir düşünceyi kenara atmak oldukça yanlış olur.

 

İnternetin gündelik hayata etkisinin az çok farkındasınızdır. Ülke gündemini televizyonlardan çok internette gözlemlemek de bunun bir örneği. Öyle ki birçok marka televizyon üzerinden reklam vermeye tenezzül bile etmeyip direkt olarak internetten reklam vermey öntemini seçiyor. Bazı markaların hiç televizyon veya yazılı basından yer almadan sadece internet üzerinden reklam vererek sektör lideri olduğu da ortadayken, sosyal medyadan para kazanmak önemli hale geliyor.

Bu durumun yegane sebebi sosyal medyadaki trafik. Bu sebeple markaların ana amacı internet üzerindeki kalabalığa hitap etmek. Bunu yaparken de aracılardan faydalanıyorlar. Bu aracılar kimi zaman sosyal medya asistanı iken kimi zaman da içerik üreticileri oluyor.

İçerik üreticileri sayesinde birçok sektörün büyüğü de gözlemleniyor. Özellikle kozmetik ve giyim sektöründeki hacmin büyümesinde içerik üreticilerinin direkt katkısı var. Battı denilen birçok marka içerik üreticilerinin doğru pazarlama stratejisi sayesinde firmaları ayağa kaldırdır. Yani kısacası sosyal medyayı deyim yerinde ise gözünüzde BÜYÜTÜN!

Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

Eğer amacınız sosyal medyadan para kazanmak ise daha spesifik olmalısınız. Sosyal medyadan para kazanmanın yüzlerce yolu bulunuyor. Tabi bu yollara hepsini bu rehber içerisinde yer vermemiz oldukça güç. Rehberimizde en fazla para kazanılan ve pazarı en büyük olan yöntemleri anlatacağız. Bu yöntemler özelinde ne yapmanız gerektiğini, ne kadar para kazanabileceğinizi yazıları okuduktan sonra detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Tabi bu yöntemlerin hepsi için ortak bazı durumlar var. Yöntem yerine sosyal medyadan para kazanmak da diyebiliriz. Hepsinde faaliyetler ayrı olsa da yapılması gereken, dikkat edilmesi gereken temeller aynıdır. Gelin bu temellere detaylı bir şekilde değinelim.

Sosyal Medyadan Para Kazanmak için Yapılması Gerekenler

1- Ne Yapmak İstediğinize Karar Verin!

Sosyal medya üzerinden gelir elde etmek kulağa oldukça güzel gelse de bu durum oldukça basit, tek düze bir durum değildir. Platform, para kazanma şekli, pazar seçimi gibi birçok değişkeni göz önüne almak gerekir.

Sosyal medya platformlarda profil açmak oldukça kolay fakat bu profilleri gelire dönüştürmek işin zor olan kısmı. Sadece mail, kullanıcı adı ve şifre ile oluşturduğunuz bu hesapları para kazandıran bir hale getirmek için istenilen forma sokmalısınız.

Öncelikle şuna direkt olarak karar vermelisiniz; içerik üreticisi mi olacaksınız, e-ticaret faaliyeti mi sürdüreceksiniz yoksa sosyal medya yönetim hizmeti mi vereceksiniz. Bu üç seçenek de sosyal medya üzerinden para kazanma yöntemi olsa da birbirinden oldukça farklı.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında tüm yöntemler için yapmanız gerekenleri bir bir anlatacağız.

2-Doğru Kişi ve Kurumlar ile Çalışın!

İster e-ticaret, ister içerik üreticiliği ister ise sosyal medya asistanı para kazanma yöntemini seçin. Tüm yöntemler için yapmanız gereken doğru kişi ve kurumlar ile iş süreci yürütmektir.

Yanlış kullanıcı portföyüne içerik sunar, yanlış kurumlar ile ortaklık yapar veya yanlış kişi ve kurumlara sosyal medya asistanlığı yaparsanız bu işten uzun süreli bir gelir elde edemezsiniz. Bu konu üzerine doğru şekilde gitmelisiniz.

Konuların her biri için ayrı ayrı anlatımları yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

3-İş Birlikleri Yapın!

Eğer sosyal medya platformlarında var olmak, buradaki mesainizi gelire dönüştürmek istiyorsanız iş birlikleri yapmalısınız. İçerik üreticileri, sosyal medya uzmanları ve reklam veren firmalar ile beraber sosyal medya üzerindeki varlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Bu yöntem internet üzerinde satış yapmakta olan veya içerik üreten herkesin tercih ettiği bir yöntemdir. Günümüzde sosyal medya hesapları arasındaki iş birlikleri ile beraber ortaya çıkan yükselen grafik verileri de bu gereksinimi gözler önüne sermektedir.

Satış Yaparak Sosyal Medya ile Para Kazanma

İnternetten satış yaparak para kazanmak en fazla gelir getiren yöntemler arasında yer alıyor. Sitemizdeki diğer İnternetten Ne Satabilirim başlıklı yazılarımızda sosyal medya ile para kazanma hakkında da yazmıştık.

Sosyal Medya ile Para Kazanma

Sosyal medya platformlarındaki kullanıcı yoğunluğu arkasında müthiş bir müşteri potansiyeli de barındırmakta. Gerek Facebook gerek ise Instagram üzerinden satış yapmak sureti ile yüksek gelirler elde etmek mümkün.

Instagram sadece bir görsel paylaşım platformu değil, aynı zamanda milyonlarca kişinin vakit geçirdiği, kendi içerisinde pazarı olan bir alan. Kullanıcılarının büyük çoğunluğu da genç. Instagram kullanıcılarının  %30’luk dili 25 ile 34 yaş arası kişilerden oluşurken %31’i de 18 ile 24 yaş arası kişilerden oluşmaktadır. Satış yaparken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Eğer amacınız şatış yaparak sosyal medyadan para kazanmak ise dikkat etmeniz gereken ilk şey pazarın gidişatıdır. Sosyal medyadan satış yapmak istiyorsanız ilk olarak Instagram’a, sonrasında ise Facebook’a bakmalısınız. Instagram üzerindeki müşteri eğilimleri genel olarak pazarın ortalamasını vermektedir.

Instagramdan satış yaparak para kazanma için doğru ilerlemelisiniz. Genel olarak üç tip ilerleme bulunmaktadır:

 • Belirli bir ürün yelpazesi üzerine genel pazara hitap eden ürünler satmak
 • Döneme göre popüler ürünleri satmak
 • Özel, kendine özgü bir alanda satış yaparak belirli bir kitleyi hedef almak

Her bir tip kendine özgü çalışma biçimini ortaya serer. Eğer belirli bir ürün yelpazesi üzerine genel pazara hitap eden ürünler satmak isityorsanız:

 • Kaliteli ürünler sunmalısınız.
 • Marka ve satıcı güveni oluşturmalısınız.
 • Ürün fiyatlarını en uygunda tutmalısınız.
 • Ürün görsellerinde titiz davranmalı, kaliteli görsel kullanmalısınız.
 • Müşterilere anında geri dönüş yapabilecek bir Müşteri hizmetleri servisi kurmalısınız.

Bu adımların en az biri bile eksik olur ise satış yaparak sosyal medya ile para kazanma girişiminiz pek uzun sürmez. Uzun ömürlü ve sürekli büyüyen bir sayfa inşa etmek için tüm maddeleri eksiksiz yerine getirmelisiniz. Bu sayede pazarda rekabet edeceğiniz sayfaların en az %80’ini geride bırakırsınız.

İçerik Üreterek Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Tüm yöntemler arasında en fazla gelir/gider potansiyeli olan yöntem içerik üreticiliğidir. Bunun ile beraber en zorlusu da olabilir. Satış yaparak sosyal medyadan para kazanmak daha fazla gelir getirebilir gibi dursa da arkasındaki yatırım ve gündelik maliyet sayıları göz önüne alındığında riskli bir iş olacaktır.

Sosyal Medya ile Para Kazanma

İçerik üreterek sosyal medyadan para kazanmak en az risk barındıran sosyal medya para kazanma yolları arasında yer alıyor. Bunun en büyük sebebi işleyişin tamamen öz kaynak temelli olması. Sattığınız şey masrafsız, sponsorsuz ve desteksiz olacak şekilde sizin ürünleriniz. Tabi bu noktada farklı yönelimler de olabilir. Eğer amacınız burada bir yatırım yapıp sistemli olarak yükselmek ise belirli bir yatırım maliyeti bulunmakta.

İçerik Üreticisi Olarak Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. İlgi çekici bir profil oluşturun: İnsanların sizi takip ederken ilk dikkat edeceği şey profilinizdir. Profilinizi doğru oluşturmak, estetik açıdan kaygı duymak oldukça önemlidir.
 2. Kaliteli içerikten taviz vermeyin: Profilinizin altını doldurmak istiyorsanız kaliteli içerik üretmekten başka şansınız yok. Eğer içerikleriniz baştan savma ve profesyonellerin seviyesinin altında olur ise takipçi çekmeniz de eldeki takipçilerden gelen etkileşimi korumanız da oldukça zor.
 3. Ürün yerleştirmeye açık paylaşımlar yapın: İçerik üreterek sosyal medyadan para kazanmak için ürün yerleştirme yani reklam yapmak zorundasınız. İçerik kalitenizde sorun yok, etkileşiminiz yüksek ise reklam verenlerin ilk bakacağı siz ile nasıl reklam verebilecekleridir. Bunu düşünerek içeriklerinizde küçük eklemelere yer verebilirsiniz.
 4. Takipçileriniz ile iletişimde kalın: Etkileşiminizin artması için takipçilerinizin sizi muhattap olarak hissetmesi oldukça önemlidir. Takipçilerinizin yorumlarına ve direkt mesajlarına vereceğiniz cevaplar ile bu ortamı yaratabilirsiniz.
 5. Sosyal medya hesaplarınızı birbirine bağlayın: İnternet üzerinde bir bilinirlik sağlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri kendi reklamınız yapmaktır. Instagram, Youtube ve Facebook hesaplarınızın hepsinin bilgilendirmesini yapmalısınız. Instagram hesabınıza giren bir kişi profilinizden Facebook veya Youtube sayfanıza da ulaşabilmeli.
 6. İçerik üreticileri ile temasta olun: Takipçi kitlenizi genişletmek için yapabileceğiniz işlemlerden biri de içerik üreticileri ile işbirliği yapmaktır. Çevrenizde bulunan içerik üreticileri ile çalışmak için hevesli olursanız, onlara da kazanma vaadi verirseniz kolayca bu teması yaratabilirsiniz.
 7. Bot takipçiden kaçının: Günümüzde sosyal medya bilinirliği o kadar arttı ki kim bot kullanıyor kim kullanmıyor kolayca anlaşılıyor. Sosyal medya platformları da bu hesaplara yönelik önlemlerini her geçen gün arttırarak bot hesaplı kullanıcıları veya bot hesapları engelliyor. Sosyal medya ile para kazanma amacında iseniz kesinlikle bu tip faaliyetlerden uzak durun.
 8. Hashtag kullanın: Takipçi arttırmanın, insanları profilinize çekmenin yegane yollarından birisi hashtag kullanımıdır. Hashtag kullanımlı trend olaylar ve başlıklarda oldukça önemli hale gelebilir. Sadece bir hashtag sayesinde profiliniz ziyaretçi akınına uğrayabilir. Hashtag, Instagramdan para kazanmak isteyen herkesin ilk dikkat etmesi gerekenlerdendir.
 9. Çekiliş düzenleyin, hediye ürünler verin: Takipçi kitlenizi hızlıca arttırmanın bir yolu da çekiliş düzenlemek, hediye ürün dağıtmaktır. Sadece bu yöntem ile bile binlerce takipçi kazanabilirsiniz. Hediyeleri dağıtırken profilinize uygun seçimler yapın. Örneğin kozmetik üzerine bir Instablog oluşturduysanız makyaj ürünleri dağıtın. Bu sayede çekiliş için gelen kullanıcıların büyük bir bölümünü profilinizde tutabilirsiniz.
 10. Ve son olarak; TUTARLI OLUN: Bir kişinin fenomen olmasını sağlayan yegane şey takındığı tavırdır. Kullanıcılara ve içeriklere karşı gösterdiğiniz eğilimlerde ani kırılmalar yaşamak zararlıdır. Tutarlı şekilde ilerlemek, değişim yapmak istiyorsanız bile bunu yavaş yavaş yapmak oldukça önemlidir. Aksi takirde yapacağınız paylaşımların tutarsız olması ani etkileşim kayıplarına neden olacaktır. Bunun sürdürülmesi ise kalıcı olarak hesabınızın kaybolmasına sebep olabilir.

Sosyal Medya Asistanı Para Kazanma 

Yöntemler arasında en fazla çalışmanız gereken ve buna paralel olarak uzun ömürlü olan sosyal medya ile para kazanma yoludur. Sosyal medya asistanı veya sosyal medya danışmanı olarak çalışmak diğer iki yöntemden oldukça farklıdır. Bu işi yapabilmek için sosyal medya mecraları hakkında uzman, internet ortamına hakim ve trendlere hakim olmalısınız.

Sosyal Medya ile Para Kazanma

İnternetten para kazanmak için sayılabilecek bir yöntemdir ve düzenli maaş getirisi vardır. Yüksek takipçili hesaplardan gönderi paylaşmak, tasarım yaptırmak gibi işlevleri olsa da ana görev farklıdır. Ana görevleri bir kişinin sosyal medya kimliğini baştan aşağı ele almak ve onun adına gereken tüm işlemleri yapmaktır. Markaların sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımların çoğu sosyal medya asistanı tarafından yapılmaktadır. Bu bir meslek kolu olduğu için çeşitli kurs gitmeli ve gerekli yetkinliklere sahip olmalısınız.

Analytics Kullanımı

Sosyal medya ile para kazanma amacındaysanız sürekli olarak istatistiklere bakmalısınız. Ürün satsanız da içerik üretseniz de asistanlık yapsanız da Analytics kullanımı yapmanız gerekmektedir. Instagram iş hesaplarına özel olarak takipçi raporları vermektedir. Bu veriler ile beraber paylaşımlarınızın nasıl tepkiler aldığını, hangi iletide görüntülenmelerinizin arttığını, hashtag kullanımlarınızın faydalarını görebilirsiniz.

Youtube için de Analytics sayfası bulunur. Hatta Youtube üzerinde başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle Analytics sayfalarından yararlanmanız gerekir. Trend listesinde yer almak, kullanıcıların isteklerine uygun içerikler oluşturmada buradaki istatistiklerin büyük faydası olacaktır.

Facebook da aynı istatistikleri hayran sayfalarına özel olarak sunmaktadır.

Analytics sayesinde hesaplarınızın sistematik olarak büyümesini sağlayabilirsiniz. Bunun ile beraber kullanıcıların ne istediğini öğrenir, paylaşımlarınızı buna göre şekillendirirsiniz. Özellikle Youtube özelinde takipçilerinizin yaş ortalamasını bile öğrenebiliyorsunuz.

 

Ücretli Reklamlar ile Profilinizi Öne Çıkartın

Bugün Instagram, Twitter, Facebook ve Youtube gibi platformların tümünde profilleriniz reklam karşılığında öne çıkartabiliyorsunuz. Örneğin Instagram’a para vererek yaptığınız bu işlem ile beraber paylaşım yaptığınız konuları takip eden kişilerin önüne Sponsorlu Öneri olarak düşersiniz. Eğer içeriğiniz ilgi çekici ise reklamı görüntüleyen kişileri takipçi olarak kazanabilirsiniz.

Ücretli reklamlar ile profil öne çıkartmanın farklı amaçları olabilir. Her amaca uygun olacak şekilde faydalar da bulunmaktadır. Ürün veya hizmet satışı yapan bir profile sahipseniz ürün ve hizmetiniz ile alakalı bir paylaşımı öne çıkartarak reklamlar ile müşteri çekebilirsini.

İçerik üreten birisi iseniz en fazla etkileşim alan içeriğinizi reklamlarda sunarak yeni takipçilerin de gelmesini sağlayabilirsiniz. İçerik kalitesi burada oldukça önem taşır. Eğer içeriğiniz özensiz ise reklama verdiğiniz para da boşa gider.

Eğer hala Sosyal medya reklamı almak konusunda kararsızsanız ilk bakmanız gereken yer kesinlikle istatistiklerdir. Birçok sayfa ve blog içerisinde sosyal medya sitelerinde verdikleri reklamların getirileri paylaşılır. Bunun ile beraber reklamını gördüğünüz bir profile bakarak da bu artışı gözlemleyebilirsiniz.

 

Diğer Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

Sosyal Medya ile Para Kazanma

Sosyal Medya Hesap Alım Satımı

İnternet üzerindeki en büyük pazarlardan birisi sosyal medya hesap alım satımıdır. Bu yol sayesinde yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Twitter, Instagram ve Facebook özelin bu satışlar oldukça fazla iken nadiren de Youtube üzerinde olur. Instagram, Twitter ve Facebook üzerinde bulunan konsept içerik paylaşım sayfaları bu pazarın büyük çoğunluğunu oluşturur.

Sosyal Medya Hesap Alım Satımı yaparak para kazanmanın iki yöntemi bulunmaktadır:

 1. Instagram ve Twitter sayfaları satan birçok kullanıcı bulabilirsiniz. Bu sayfaları satın alıp içerik paylaşara büyütürsünüz. Bu sayede sayfa değer kazanır ve aldığınız değerden daha yüksek bir fiyata satılabilir.
 2. Sıfırdan hesap oluşturup bu hesabı yükselterek belirli bir değer alınca satabilirsiniz. Özellikle güçlü hesaplarınız ile beraber bu hesapları destekleyerek daha hızlı yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hizmet, Ürün Tanıtımı Yaparak Para Kazanma

Sosyal medya ile uzun süredir içli dışlı iseniz geçmişte çok izlenen ürün tanıtımlarını hatırlarsınız. Bir dönem milyonlarca kişiye hitap eden bu kategori hala oldukça yüksek izlenmelere sahip. Ürün tanıtımı yapmak, hizmet tanıtımı yapmak 2021’de bile ciddi etkileşim getiren bir alan.

İnternet üzerinden en fazla izlenen ürün incelemeleri teknoloji ürünleridir. Genç neslin internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu olduğunu düşündüğümüzde bu istatistik oldukça normal. Bu sebeple teknolojik ürün tanıtımı yaparak para kazanabilir, buna ek olarak markalar ile işbirliği içine girebilirsiniz.

İnternette en fazla etkileşim alan bir diğer inceleme türü ise hizmet tanıtımı içerisinde yer alan yemek tanıtımları. Otel, restoran, büfe, pideci gibi birçok mekana giderek yediğiniz yemekleri tanıtıp değerlendirebilirsiniz. İnternette oldukça geniş bir izleyici kitlesi olan bu videolar ile beraber kolay kolay cebinizden para da çıkmaz. Mekanlar ürünlerini tanıtmak için sizi davet eder ve hatta ücret öderler. İnternetteki etkileşiminiz hem siteden hem de reklam verenlerden gelire dönüşmüş olur.

Affiliate Marketing ile Para Kazanma

Affiliate Marketing kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Bu kelimeler İngilizce olup dilimizde Satış Ortaklığı‘na karşılık gelmektedir. Peki Sosyal medyadan para kazanmak ile satış ortaklığının alakası nedir?

Affiliate Marketing, İçerik üreticilerinden tutun da satış sayfalarına kadar birçok kullanıcı tipinin yapabileceği bir iştir. Bu iş modelinde hizmet veya ürün satan kişi ve kurumlardan komisyon alma mantığı öne çıkar. Komisyonu kazandıran şey ise sizin etki ettiğiniz satışlarıdr.

Affiliate Marketing için başka birinin satışına yardım ederek para kazanmak diyebiliriz. Özellikle Instagram üzerinde sadece bu yöntemler geçimini sürdüren birçok içerik üreticisi mevcut.

Para kazanmak için yapmanız gereken ise oldukça basit; link paylaşmak. Tabi bu link öylesine bir link değil. Bu link direkt olarak sizin referans adresinizi barındıran bir link. Bu sayede bağlantınızdan gelen kişilerin yapacağı satın alımlardan gelir elde edebiliyorsunuz.

Affiliate Marketing ile para kazanmanın bir diğer yolu ise size özel olarak hazırlanan promosyon kodu ile alışveriş yapılması. Youtube videolarında veya Instagram sayfalarında özel indirim kodu olarak verilen kodlar bu işe yaramaktadır. Bu sayede Affiliate Marketing ile para kazanma mümkün olur.

Youtube üzerinden Affiliate Marketing ile satış yapmak için videonun açıklama kısmını kullanabilirsiniz. Instagramdan Affiliate Marketing yapmak istiyorsanız yapabileceğiniz iki yol var. İlki direkt olarak hikayenizde link paylaşmak, diğeri ise profilinizin bio kısmında link paylaşmaktır. Normal gönderilerde link paylaşımı yapılamamaktadır.

İnternetten Canlı Yayın Yaparak Para Kazanma

Günümüzde hemen hemen tüm sosyal medya platformlarından canlı yayın yapılabilmektedir. Bu platformların nerede ise hepsinde para kazanmak mümkün. Özellikle Tiktok, Facebook ve Youtube canlı yayından para kazanma konusunda oldukça avantajlıdır.

Tiktok, şu dönemde en fazla canlı yayın yapılan platform durumunda. Platform içerisindeki hediye mantığı ile beraber hızlıca para kazanmak mümkün. Nerede ise tüm Tiktok fenomenleri canlı yayınlar sayesinde yüksek meblağlar kazanabilmektedirler.

Facebook ve Youtube canlı yayın açısından birbirine benzer platformlardır. Twitch platformunun yükselen kullanıcı yoğunluğundan sonra Facebook ve Youtube da benzer bir yapıya geçerek oyun odaklı canlı yayınlar yaptırmaya başladı. Öyle ki her iki platform da kendi platformunda yayın yapması için birçok yayıncıya yüksek meblağlar teklif etti. Bu iki platformdaki para kazanma mantığı Twitch ile aynıdır. Hediye ve abonelikler üzerinden izleyenlerden para kazanabilirsiniz. Bunlara ek olarak izlenme sayınızın oranına göre siteden de ek bir gelir elde edersiniz.

Instagram canlı yayından para kazanma şu an için deneme aşamasında olmak ile beraber yakın zamanda hayata geçecek. Pandemi dönemi ile beraber bu konunun üzerine düşen Instagram, mevcut yapıyı bozmadan yayınlara gelir elde edebilir bir model ekleyecek.

Son Bir Toparlama

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki internetten para kazanmanın birçok yöntemi bulunuyor. Eğer göz önünde olmak tanınırlık ile beraber para kazanmak istiyorsanız adresiniz sosyal medya. Sosyal medya ile para kazanma internetten para kazanma yolları arasında hem en iyisi hem de en eğlencelisidir. Hayatınızı fotoğraflayarak, güldüğünüz şeyleri paylaşarak para kazanabileceğiniz pek fazla bir mecra bulunmamakta. Bunun ile beraber sosyal medya üzerindeki kullanıcı sayısını da göz ardı etmemek lazım. Bugün ülkemizin nüfusnunun %53’ü bu platformlarda. Bu sayı da yaklaşık olarak 44 milyon kişi demek. Böyle bir kullanıcı havuzunda para kazanmamak namümkün diyebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ