Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Shutterstock Para Kazanma Rehberi

Shutterstock Para Kazanma Rehberi

Bugünkü içeriğimizde internetten para kazanma üzerine yoğunlaşarak Shutterstock platformunu inceleyeceğiz. Yazı Shutterstock para kazanma rehberi olmak ile beraber, Shutterstock nedir, ne işe yarar gibi konuları da irdeleyeceğiz. İyi okumalar.

Shutterstock Nedir?

Shutterstock, genel olarak görsel bulmak için kullanılan bir platform olarak bilinse de aslında tüm dünya genelindeki kullanıcıları ile beraber lisanslı görsel, video ve müzik sunulan bir platformdur. Platform üzerinde kullanıcıların sunmuş olduğu, stok resim, stok video ve stok müzik elementlerini bulmak mümkün. Bu elementler para karşılığı satılırken yükleme yapan kullanıcılar da bu satışlardan gelir elde etmektedir.

Shutterstock fotoğraf yükleme, video yükleme veya müzik yükleme üzerinden sunduğu gelir modelleri ile beraber binlerce kullanıcıya gelir fırsatı sunmaktadır. İnternetten para kazanmak isteyenlerin sıklıkla duyduğu bu platformdan düzenli ve iyi içerik sunmanız halinde iyi gelirler elde edebilirsiniz. İyi gelir elde edebilmenizdeki ana sebeplerden biri de platformda Dolar üzerinden ödeme yapılması.

Ekleme yapmamız gereken bir konu da Shutterstock sitesindeki mevcut durum. Geçen sene Eylül ayında yapılan istatistiğe göre platformda 350 milyonu aşkın içerik bulunuyor. Bu kadar içerik bulunmasının temel sebebi de platformun global düzeyde lider olması ve günlük olarak milyondan fazla ziyaretçi kabul etmesidir.

Shutterstock Para Kazanma

Bu kısımda şunu açıklığa kavuşturalım; yazı içerisinde Shutterstock fotoğraf yüklemenin yanı sıra tüm içerikleri yükleyerek para kazanmayı anlatacağız. Müzik yaparak para kazanma veya video çekerek para kazanma ile ilgili de aynı işlemleri yapmanız gerekiyor. Kısaca yapmanız gerekenler:

  • Shutterstock hesabı açma (üretici)
  • Adres bilgilerinizi sisteme yükleme
  • Portföy oluşturma/Hesabı özelleştirme
  • Shutterstok fotoğraf yükleme/video yükleme/müzik yükleme
  • İçeriğin onay süreci

Shutterstock Hesabı Açma

Shutterstock Para Kazanma Rehberi

Üretici hesabı açmak için ilk olarak Shutterstock kayıt sayfasına gitmelisiniz. Kayıt sayfasında diğer her platformda istenen; isim, kullanıcı adı, e-mail ve şifre gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Bilgileri girdikten sonra 18 yaş ve üstü olduğunuzu kabul eden kutucuğu işaretleyin ve Üye Ol butonuna tıklayın. Bu işlemin ardından e-mail adresinize gelen mail ile aktivasyon işlemlerini yaptığınızda üyelik işleminiz tamamlanmış olur.

Adres Bilgilerini Sisteme Yükleme

Shutterstock Para Kazanma Rehberi

İçerik üreticisi üyeliğini oluşturduktan sonra sıra adres bilgilerini yüklemeniz gerekiyor. Bu kısımda doğru bilgi vermeye özen göstermelisiniz. Tarafınıza yapılacak ödemelerde resmi kayıt için bu adres kullanılacaktır. Adres bilgilerinizi girerken Türkçe karakter kullanımından kaçının, aksi halde sistem hatası verilecektir. İngilizce karakter ile adres bilgilerinizi girdikten sonra İleri butonuna tıklayın.

Portföy Oluşturma/Hesabı Özelleştirme

Shutterstock Para Kazanma Rehberi

Sonraki ekranda sizden bir portföy oluşturmanız istenecektir. Bu kısımda görüntülenecek ad, katılımcı türü, Portföy için URL (bu url sadece bir kez değiştirilebilir, o sebeple dikkatli seçin), Tarz bilgileri, konu bilgileri, Slogan gibi doldurmanız gereken kısımlar mevcut. Aynı zamanda sağ üst köşede Fotoğraf yükle butonu bulunmaktadır. Buradan da 10 MB aşağısında en az 400×400 çözünürlüğünde bir profil görseli yükleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra ekipman, bilgilendirme metni gibi birçok alan da bulunuyor. Tüm boşlukları elinizden geldiğince doldurmaya özen gösterin. Herşeyi tamamladıktan sonra Değşiklikleri Kaydet butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Shutterstok Fotoğraf Yükleme/Video Yükleme/Müzik Yükleme

Shutterstock Para Kazanma Rehberi

Şimdi geldik kader anına. Platform üzerinden para kazanmanızı sağlayacak içerikleri bu bölümde yükleyebilirsiniz. Yükleyeceğiniz çalışmaların yukarıdaki görselde bulunan şartlara uyum sağlaması gerekir. Misal olarak Shutterstock fotoğraf yükleme için 3.2 MB bir görsel seçerseniz sistem kabul etmeyecektir.

İçeriğin Onay Süreci

Eklenen içerikler sitede bulunan onay mekanizmasından geçiyor. Bu aşamadan geçemeyen içerikleriniz tarafınıza sebepleri ile iletiliyor. İçerik inceleme süresi en fazla 21 gün olmakta. Bu aşamada teknik detaylar ve telif konusunda sıkıntı olmadıkça kolayca onay alabilirsiniz.

Shutterstock Para Kazanma Ekranı

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptınız ve sıra Shutterstock para kazanma kısmına geldi. Bu aşamada gelişimleri takip edebilirsiniz. Site üzerinde bir kazanılan ücret barı da yer alıyor. Shutterstock para kazanma miktarı yapılan satış sayısına göre sürekli güncellenmektedir. Bunun yanı sıra içeriklerinizi Instagram ve Behance gibi platformlarda tanıta da bilirsiniz. Site üzerinde buna yönelik bir arayüz de bulunuyor.

Shutterstock Para Kazanma Nasıl Olur

Kullanıcıların Shutterstock para kazanma üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Platformdan para kazanabilmek için havuzdan yararlanmak gerekir. Shutterstock ücret havuzu ise ücret ile alınan aboneliklerden gelen gelir ile oluşturuluyor. Platform sürekli olarak para kazanırken, eser sahiplerine de bu havuzdan ödeme yapıyor.

Platformda kazanılan ücretlerin oranı içerikten içeriğe, kullanıcıdan kullanıcıya değişmekte. Satılan içeriklerden elde edilen gelir en az %15 oranında olurken en fazla %40 oranında gelir elde ediliyor. Ana odak indirme sayısı olduğu için içerik indirildikçe kazanılan gelir de artmakta. Ayda 100 içeriği indirilen bir kişi, ayda 10 içeriği indirilen bir kişi ile aynı geliri elde etmiyor.

Shutterstock’tan Ne Kadar Para Kazanılır?

İçerik başı kazanılan miktarda önemli değişimler mevcut. Misal olarak Shutterstock fotoğraf yükleme sonrasında bir içerikten 10 cent kazanmanız da 1 Dolar kazanmanız da mümkün.

shutterstock para kazanma 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ