Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Shopify Nedir? Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

Shopify Nedir? Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

E-ticaret dünyasına adım atacak herkes Shopify markası ile karşılaşmıştır. Bunun sebebi ise Shopify nedir, Shopify dropshipping nasıl yapılır gibi sorulara yanıt bulmak. Siz de e-ticaret alanında faaliyete başlayacaksanız ve Shopify hakkında kapsamlı bir rehber arıyorsanız doğru adrestesiniz.

İnternetten para kazanmak için kurulacak elektronik mağazalar için yazılım desteğine ihtiyaç duyulur. Hiçbir şirket veya yazılım hizmetinden yararlanmadan bu işi yapmak imkansıza yakındır. Bunu gerçekleştirmek için ödeme altyapısı, mağaza konsolu, site arayüzü, site kodlaması gibi birçok alanda eşsiz ve size özel bir yazılım yaptırmanız gerekir. Birçok dezavantajı olan bu sürece girerseniz, hem zaman hem de maliyet olarak müthiş bir yükün altında kalabilirsiniz. Bu tip bir girişimde yapılması gereken şey Shopify gibi sistemlerden yardım almaktır.

Shopify Nedir?

Shopify Nedir? Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

Yukarıda az çok Shopify nedir sorusu için bir çağrışım yaptık. Yapı anlamında kafanızda bir şeyler canlanmış olabilir. Bu kısımda ise ilk olarak firmanın kuruluşu ve amacından başlayarak detaylı bir tanıtım yapacağız.

Shopify, Kanada merkezli bir e-ticaret satış platformudur. Şirket, 2004 yılında, kayak sporu ile uğraşan Daniel Winand, Scott Lake ve Tobias Lütke tarafından kurulmuştur. Kurulma sebebi ise bu üç kişinin sahip oldukları Snowboard ekipmanlarını internetten satma yolunu aramasıdır. Arama esnasında karşılarına çıkan platformların yetersiz olduğunu düşünen üçlü, adı daha sonra Shopify olacak Snowdevil sitesini hayata geçirirler. Snowdevil’in piyasaya çıkması ile beraber pazarda oluşan e-ticaret yazılımına dair ihtiyacı fark eden üçlü, Shopify’ın temellerini atarak e-ticaret sektörünün büyük aktörlerinden biri olma yolunda ilk adımı atarlar. Kurulduğu günden bu yana müthiş bir büyüme gerçekleştiren Shopify, 2019 yılında yapılan açıklamalarda 61 milyar dolar gibi gelir elde eden bir marka haline geldi.

Shopify Ne İşe Yarar?

Shopify, internetten satış yapmak için kullanabileceğiniz, tek kontrol noktası sağlayan, bir e-ticaret mağazası kurulumunu sağlar. Kanada merkezli e-ticaret platformu üzerinden domain, hosting, e-ticaret modülü almaya gerek kalmadan bir site oluşturulabilir. Dünya genelindeki birçok firma ile anlaşmalı olan sistem, lojistik, ödeme, muhasebe gibi konularda da lokal marka uygulamalarını kendine entegre etmiştir. Misal olarak Shopify üzerinden Yurtiçi Kargo yazılımını edinebilir, sisteminize bunu dahil edebilirsiniz.

Shopify Dropshipping Nedir?

Shopify Nedir? Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

Daha önceki yazılarımızda Amazon Dropshipping konusuna değinmiştik. Bu başlıkta da farklı bir içerik sunmayacak, eylemi Shopify penceresinden anlatacağız. Kısaca Shopify dropshipping nedir ondan bahsedeceğiz.

Dropshipping, stoksuz satış yapabileceğiniz, fiziksel olarak hiçbir satış aşamasına katılmadığınız bir satış sistemidir. Shopify Droppshipping sistemine uyumlu bir yazılım olduğu için çeşitli sitelerde yapacağınız dropshipping faaliyetine yazılımsal ve teknik desteği de sunmaktadır. BURADAN gideceğiniz Shopify Dropshipping sayfasından adımlar ile alakalı kısa bir sunum görebilirsiniz.

Dropshipping yapısında üç ana etmen bulunur; satış platformu, satıcı ve sağlayıcı. Shopify ile beraber bu üç merkezi de birbirine bağlayabilirsiniz. Site konsolundan satış platformundan gelen siparişleri alır, sağlayıcıya iletir ve sağlayıcının ürünü göndermesini takip edebilirsiniz. Dilerseniz aradaki lojistik faaliyetlerini de kendiniz üstelenebilirsiniz.

Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

Shopify Nedir? Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

Direkt olarak Shoppify dropshipping sayfasındaki anlatımı aşağıda bulabilirsiniz:

ADIM 1) Shopify hesabı açın:

Shopify üzerinde ücretsiz bir hesap açabilirsiniz. Kendi kullandığınız bir e-mail hesabını sisteme girdikten sonra herhangi bir ödeme planı seçmeden sistemi kullanabilirsiniz. Yeni üye olacak tüm kullanıcılara 2 hafta deneme verilmektedir. Bu süreçte mağaza URL’si oluşturma, sistemi kurma gibi işlemler yapılabilir. Fakat mağazanı işlemesi için ücretli bir plan seçmelisiniz. Aksi takdirde ödeme alacak bir yapı oluşturulamamaktadır.

ADIM 2) Shopify Dropshipping uygulamalarını yükleyin:

Yukarıda Shopif içine entegre olan uygulamalardan bahsetmiştik. Bu uygulamalara Shopify Appstore üzerinden ulaşılmaktadır. Gittiğiniz sitede Shopify Droppshipping uygulamalarını sisteme ekleyebilirsiniz. Bu adımı yaparken Aliexpress, oblero ve spocket gibi uygulamaları direkt yükleyebilirsiniz.

Sağlayıcı seçimi  ve ürün belirlemeyi hangi siteden yapacaksanız size en uygun Droppshipping destekli uygulamayı seçebilirsiniz. Bir sonraki adımda bu uygulamalardan yardım alacağız.

ADIM 3) Ürün Yelpazesini Belirleyin:

Uygulamayı ve sağlayıcı belirlediniz, sırada ise ürün ekleme kaldı. Dropshipping uygulamaları üzerinden Shopify’a ürün eklemek oldukça kolaydır. Shopify üzerinden platformlara girmenin ardından kategori ve ürünleri seçerek istediğiniz ürünleri “İçe aktarılacak liste” kısmında listeleyin ve Shopify panosuna giderek bu öğeleri içe aktarabilirsiniz.

ADIM 4) Shopify mağazası kurun:

Satmak istediğiniz ürün de sağlayıcısı da hazır durumda. Şimdi mağazanız için ince ayarları yapabilirsiniz. Shopify sizin satış yapmak için kullanacağınız arayüzü tasarlayacaktır. Bu kısımda isim seçimi, tema seçimi, arayüz seçimi gibi birçok işlem bulunmaktadır. Sistemde ekli olan bu özellikleri satın aldığınız paket doğrultusunda seçebilirsiniz. Shopify paketleri ile ilgili bilgileri de bir sonraki başlıklarda bulabilirsiniz.

Görsel ayarlamaları, özelleştirmeler, menü tasarımı, sütun görünümü ve bunlar gibi birçok detayı mağaza kurulumu esnasında ayarlayabilirsiniz. Bu özelleştirmeler site arayüzünüzün oluşturulmasını kapsar. Kullanıcılar sitenize girdiğinizde bu özelliklerden yararlanarak gezinti yapabilirler.

ADIM 5) Ödeme ayarlarını yapın:

Ürünler seçildi, Shopify dropshipping uygulamaları entegre edildi, site tasarlandı ve sırada son aşama var; Site ödeme ayarlarını yapmak. Bu işlem için ödeme işlemcilerinden yardım almanız gerekir.

Shopify, geniş entegrasyon kapasitesi sayesinde birçok sistem ile uyumludur. Bölgelere özel veya uluslararası birçok ödeme işlemcisini platformda bulabilirsiniz. Satış yapacağınız bölgeye ve kendinize en uygun olacak ödeme işlemcisini seçerek bu adımı tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada kendinize uygunluğu da önemlidir. Misal olarak PayPal sıkça kullanılsa da ülkemizde yasaklanmıştır.

Dropshipping Shopify Uygulamaları

AliExpress

Dünya genelinde  Dropshipping için en fazla kullanılan site Aliexpress.com’dur. Site üzerinden yaklaşık olarka %2000’e varan bir kar marjı elde etmek mümkündür. Birçok ülke için lojistik desteği bulunması ve iletişim yönteminin basit olması sayesinde dropshipping için kullanabilir bir yapı sunar.

Aliexpress dropshipping uygulaması üzerinden ürün düzenleme, gönderi takibi, toplu ürün tedariği, tedarikçi seçimi ve birden fazla tedarikçi ile çalışma mümkündür.

Oberlo

Bir diğer Dropshipping uygulaması olan Oberlo’da geniş ürün yelpazesinin yanı sıra popüler ürünleri sürekli bünyesinde bulundurur. Bu sayede hızlıca ürün çeşidi saptanmasına yardımcı olur.

Oberlo dropshipping uygulaması tamamen ücretsiz olması ile beraber sipariş takibi, toplu sipariş desteği, ürün özelleştirme izni ve otomatik fiyat güncellemesi gibi özelliklere sahiptir.

Spocket

Özellikle Amerika ve Avrupa’da oldukça ünlü olan Spocket, dropshipping için özel bir platformdur. Diğer iki uygulamaya göre daha kapsamlı bir Dropshipping arayüzü sunan uygulama, özel kategorileri ile niş başlıklara da oldukça uygundır.

Spocket Dropshipping uygulaması ile beraber 7/24 destek, geniş ürün yelpazesi, ürün görünüm özelleştirme, indirim talebi, toptan satış desteği, anlık ürün takibi, otomatik stok güncelleme gibi özelliklerden faydalanılmaktadır.

Shopify Paketleri

Shopify Nedir? Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

Yukarıda shopify mağaza kurulumu kısmında paketlerden söz etmiştik. Bu bölümde paketler hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz. Shopify üzerinde satılan 3 farklı paket bulunmaktadır. Bunlar; Basic Shopify, Shopify ve Advanced Shopify‘dır.

 

Basic Shopify

Giriş seviyesi Shopify paketidir. Paket özellikleri:

 • Yönetici paneline ve Shopify POS arayüzüne en fazla 2 kişi erişebilir.
 • Sisteme 4 adet mağaza veya depo eklenebilir.
 • Satış raporu desteği bulunmaz.
 • %45 seviyesinde kargo indirimi sunulur.
 • Tüm paketler arasında en fazla satış başı komisyon bu paketten alınır.
 • Uluslararası SEO ve alan adı desteği yoktur.
 • Bölgesel olarak fiyatlandırma desteği sunulmaz.

Tüm bu özellikleri ile beraber Dropshipping için tam anlamı ile uygun bir paket DEĞİLDİR!

Shopify

Orta seviye Shopify paketidir. Paket özellikleri:

 • Yönetici paneline ve Shopify POS arayüzüne en fazla 5 kişi erişebilir.
 • Sisteme 5 adet mağaza veya depo eklenebilir.
 • Standart seviyede satış raporu desteği bulunur.
 • %50 seviyesinde kargo indirimi sunulur.
 • Ortalma oranlarda komisyon alınır.
 • Uluslararası SEO ve alan adı desteği vardır.
 • Bölgesel olarak fiyatlandırma oranı desteği sunulur.

Tüm bu özellikleri ile beraber Dropshipping için tam anlamı ile uygun bir pakettir. Orta ölçekli bir satış hacmi için uygundur.

Advanced Shopify

Gelişmiş seviye Shopify paketidir. Paket özellikleri:

 • Yönetici paneline ve Shopify POS arayüzüne en fazla 15 kişi erişebilir.
 • Sisteme 8 adet mağaza veya depo eklenebilir.
 • Yüksek seviyede satış raporu desteği bulunur.
 • %52 seviyesinde kargo indirimi sunulur.
 • Tüm paketlerdeki en düşük komisyon oranı Advanced Shopify’da bulunur.
 • Uluslararası SEO ve alan adı desteği vardır.
 • Bölgesel olarak fiyatlandırma oranı ve bölgeye özel fiyat belirleme desteği sunulur.

Büyk ölçekli bir Dropshipping yapılacak ise en uygun pakettir. Yeni başlayacak ve sisteme aşina olmayan kişiler için uygun DEĞİLDİR! 

Shopify Türkiye Satış Fiyatları

Merak edilen bir konu da yukarıdaki paketlerin Shopify Türkiye fiyatları. Resmi sitesinde dolar üzerinden fiyatlandırma yapan siteden TL üzerine bir fiyat vermesi beklenmektedir.

Sizleri üzmek istemeyiz ama ne yazık ki Shopify Türkiye özelinde bir fiyatlandırma bulunmuyor. Fiyatlar, tüm ülkeler için aynıdır. Bu fiyatlardan daha düşük şekilde yararlanmak istiyorsanız Shopify ile iletişime geçerek mevcut kampanyalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Shopify E-ticaret Açma Maliyeti

Shopify e-ticaret açma maliyeti tamamen seçeceğiniz paket odaklıdır. Sonrasındaki harcamalar genel olarak isteyeceğiniz ek hizmet veya ürün bazında olacaktır.

Shopify e-ticaret açma maliyeti:

 • Basic Shopify paketi için aylık 29 Dolar’dır.
 • Shopify paketi için aylık 79 Dolar’dır.
 • Advanced Shopify paketi için aylık 299 Dolar’dır.

Şimdi hazırsanız kısa kısa soru cevaplar yaparak içeriğimizi noktalayalım.

Shopify Şirket İsmi Önerileri

Shopify Nedir? Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

Bir e-ticaret mağazası için olmaz ise olmazlardan biri de seçecekleri isimlerdir. Bir platform için seçeceğiniz isim, ileride yaşayacağınız markalaşmanın temeli olacaktır. Özellikle Shopify dropshipping yapacak kişilerin isim seçerek global ölçekte düşünmesi gerekir. Bu sebeple isim seçerken İngilizce alfabesinde bulunan kelimelerin dışına çıkmaması önerilir.

Seçeceğiniz isim konusunda daha önce alınıp alınmadığında bakmanız da gerekiyor. Shopify Dropshipping Şirket isim önerileri için BURADAN kontrol yapabilirsiniz.

Shopify şirket ismi bulma aracına BURADAN ulaşabilir, yine şirket ismi bulma için aşağıdaki siteleri de kullanabilirsiniz:

Soru: Shopify ne kadar kazanırım?

Shopify üzerinden kazanabileceğiniz miktarları tamamen siz belirlersiniz. Kazanç miktarınızda seçeceğiniz ürün, satış uygulamaları, kar marjı gibi birçok değişken rol oynamaktadır. Platform üzerinde ayda 100.000 Dolar üzeri kazanç da elde edebilirsiniz, 10 Dolar da, bu tamamen size kalmış.

Soru: Shopify hangi ürünleri satarım?

Satacağınız bölgede satışı yasal olan tüm ürünleri satabilirsiniz. Satamayacağınız ürünler ise şunlardır:

 • Alkol,
 • Tütün ürünleri ve elektronik sigara,
 • Kenevir ürünleri,
 • Havai fişek ve patlayıcı ürünler,
 • Ateşli silahlar ve diğer silah türevleri,
 • Uçucu maddeler (alkol, benzin, benzen gibi),
 • İlaç,
 • Oyun içi eşyalar (Bölgeye ve yaş sınırı dahilinde satma imkanı vardır),
 • Bariz yükselişte olan ürünler (maske, dezenfektan, izoprobil alkol satan birçok site bu sebeple kapatıldı).

Bu liste özellikle Shopify dropshipping yapacaklar için önemlidir. Satacağınız bölgede yasak olup, yaşadığınız bölgede yasal olan ürünlerde de sorun yaşayabilirsiniz. En iyi olasılık her iki bölgede de yasal olan ürünleri satmaktır.

Soru: Shopify ödeme nasıl alınır?

Ödeme için net bir yöntem yoktur. Seçeceğiniz ödeme işlemcisine göre ödeme alırsınız. PayPal gibi servislerde dijital cüzdan ile, banka anlaşmalı sistemlerde direkt hesaba havale ile alınmaktadır. Eğer Shopify dropshipping işinde iseniz seçeceğiniz bölgeye özel bir ödeme işlemcisi bulmalısınız.

Bu yazımızda Shopify nedir ve Shopify dropshipping nasıl yapılır sorularına yanıt vermeye çalıştık. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için bizler ile yorumlar kısmından irtibata geçebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ