Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

SEO Danışmanlığı Vererek Para Kazanma

Batuhan Duman

Batuhan Duman

Bu yazımızda seo hizmeti para kazanma ilişkisine yakında bakacağız. Rehber tadında olacak yazımızda ana amacımız SEO danışmanlığı vererek para kazanma hakkında detaylı bilgiler sunmak. SEO nedir, Seo açılımı, keywords ne demek ve birçok şeyin içerisinde bulunduğu seo rehberi kıvamında bir yazı sizlerle.

SEO Danışmanlığı Vererek Para Kazanma

SEO danışmanlığı konusuna girmeden önce SEO konusunda kısa da olsa bilgi vermemiz gerek. Şunu da belirtelim, eğer SEO danışmanlığı vererek para kazanmak istiyorsanız bu rehberin çok ötesinde bilgi birikimine ihtiyaç duyarsınız. Bu yazıda SEO Danışmanlığı vererek para kazanmak için yapmanız gerekenlere yer vereceğiz. Gelin SEO konusu ile başlayalım.

SEO Açılımı | SEO Ne Demek?

SEO Danışmanlığı Vererek Para Kazanma

SEO kelimesi internet üzerinde iş yapmakta olan herkes tarafından duyulmakta. SEO hakkında sorulan sorulardan bazıları şunlar:

  • SEO açılımı nedir?
  • SEO ne demek, ne anlama geliyor?
  • SEO kelimesinin internette bu kadar öne çıkmasının sebebi ne?

SEO açılımı nedir?

SEO kelimesinin açılımı İngilizce olan Search Engine Optimization’dır. Bu kelimelerin ilk harflerinden türetilmiştir.

SEO ne demek, ne anlama geliyor?

SEO yani Search Engine Optimization, arama motoru optimizasyon olarak dilimize geçmiştir. Arama Motoru optimizasyon kavramındaki ana odak Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına uygun web sayfaları ortaya koymaktır. Belli başlı kuralları bulunmak ile beraber sürekli güncellenen bir klavuza tabidir.

SEO kelimesinin internette bu kadar öne çıkmasının sebebi ne?

İnternet üzerinde bilinir olmanın yolu SEO’dan geçmekte. Bu sebeple internete dair ne var ise hepsi ucundan köşesinden SEO ile alakalı. İnternette yer almak, birçok kişiye ulaşmak istiyorsanız SEO ile alakalı olmanız mecbur. Bunun için de sitenizi optimize etmeniz gerekiyor.

Gelin optimizasyon konusuna yakından bir bakalım.

Optimizasyon Nedir?

SEO Danışmanlığı Vererek Para Kazanma

Optimize etmek ne demek veya optimizasyon nedir sorusu SEO özelinde sıklıkla sorulur. SEO konusunu Google üzerinden değerlendirdiğimiz için optimizasyon nedir sorusunun cevabını da bu pencereden vermek gerek.

Optimize etmek ne demek, optimize etmek sözlük anlamı ile bir şeyi en iyileme demektir. Google özelinde optimizasyon nedir, sitenizin arama motoruna uygun şekilde içeriğe sahip olmasıdır. Site içerisinde kullanacağınız içerikten tutun sitenin altyapısına kadar birçok şey SEO içerisinde değerlendirilir. SEO konusunda öne çıkan şey sitenizin Google SEO klavuzlarına uyumu ve odağa aldığınız keywords topluluğunun doğru kullanılmasıdır.

Keywords Ne Demek?

Keywords kelimesi İngilizce olup Türkçe’deki karşılığı “anahtar kelimeler”dir. SEO özelinde keywords yani anahtar kelimeler oldukça önemlidir. Bir sitenin arama motoru uyumluluğunu sağlayan yapı taşlarının başında anahtar kelimeler gelir. Bir konuda öne çıkmak istiyorsanız anahtar kelimeleri odağa almalı, konu hakkında kullanıcıların yaptığı diğer aramalar özelinde yeni anahtar kelimeler kullanmalısınız. Google’da bu sayede yukarı çıkabilirsiniz.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO Danışmanlığı Vererek Para Kazanma

SEO Danışmanlığı, sitenizin internette görünürlüğünü artırmak, sitenizin performansını artırmak ve Google kurallarına uyum sağlayacak bir biçimde düzenlenmesi için yol haritası çizmektir.

Şunu net bir şekilde söyleyelim; SEO danışmanlığı verecek kişilerin SEO konusunda uzman olması, bu alanda gerek yazar, gerek ise site sahibi olarak çalışmaları da beklenir. SEO işinin tabanı web sitelerinde yayınladığı içerikler ile yukarı çıkmaktır. Daha önce bunu yapmamış, yapsa bile nasıl yaptığı konusunda bilgisi olmayan birinin bu alanda hizmet vermesi güçtür. SEO danışmanlığı verirken SEO stratejilerine ek olarak site içi SEO ve site dışı SEO hizmetlerini de sunması beklenir.

Site içi SEO nedir?

Site içi SEO ya da genel kullanımı ile on page SEO, kendi sitenizin arama motoruna uygunluğuna odaklanır. Site içi SEO içerisinde; sitede bulunan tüm sayfaların en ince ayrıntısına kadar optimize edilmesi ve arama motorunun talep ettiği formda olması istenir. Google ana odaklı olacak şekilde Yandex ve Bing gibi çok kullanılan motorlara da uygun olması istenir.

Site içi SEO konusunda yer alan fakat unutulan bir diğer konu da sitenin kullanıcı dostu olma gerekliliğidir. Temasından tutun sitenin cevap verme süresine( Response) kadar birçok şey de Site içi SEO içerisinde değerlendirilir. Bu sebeple site içerisindeki içerikler kadar site için kullandığınız hosting firması ve sunucular da önemlidir. Kullandığınız görsellerin boyutu ve kalitesi bile site içi SEO’ya etki eder.

Site dışı SEO nedir?

Site dışı SEO denilen kavram; siteniz için yapacağınız, sitenizin tıklanmasını artıracak reklam çalışmalarıdır. Bu sebeple Backlink tabiri bu konuda sıklıkla ön plana çıkar. Site dışı SEO konusunun ana odağı Backlink’lerdir.

Backlink Nedir?

Bir web sitesinden başka bir siteye verilen, herhangi bir sayfada bulunan sözcük, görsel veya araç vasıtası ile yönlendirme yapılan işlemdir. İşlem sonucunda backlink alan yani bahsettiğimiz şekilde başka siteye kendi linkini yerleştiren sitelerin PageRank değerinin yükselmesi amaçlanır.

 

Kısacası SEO danışmanı için Google da üst sıralar çıkma uzmanı diyebiliriz. Bu alanda çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey alana dair makale okumak ve diğer SEO danışmanları tarafıdan yapılmış rehberleri incelemektir. SEO danışmanlığı ile işletmelerin web sitelerinde analiz araçları kullanmasının faydası nedir gibi sorulara yanıt verebilmeniz beklenir. Eğer işletmelerin web sitelerinde analiz araçları kullanmasının faydası nedir gibi sorulara yanıt veremeyip bu alanda hizmet vermek istiyorsanız kararınızı bir daha gözden geçirin. Bu şekilde Google da üst sıralara çıkma uzmanı olmanız oldukça zor.

SEO Uzmanı Olmak için Yapmanız Gerekenler

SEO Danışmanlığı Vererek Para Kazanma

Bu kısımda kısaca bazı önerilerde bulunacağız. Eğer SEO konusunda danışmanlık vermek istiyorsanız aşağıdaki durumları tecrübe etmeniz oldukça faydalı olacaktır:

  • Yazar olarak sitelere içerik üretin ve yazılarınızı üst sıralara çıkartmaya çalışın: Bu aşamada metin özelinde SEO çerçevesinde yapmanız gereken herşeyi tecrübe etme imkanı bulursunuz. Eğer rehberleri okuyup sonuç alacak işlere imza atarsanız, site içi SEO kısmının büyük bir bölümünü halledersiniz.
  • Google tarafından yapılan SEO odaklı yayımları takip edin: Google, SEO konusunu oldukça önemsemesi sebebi ile içerik üreticilerine yönelik sürekli olarak rehberlerler yayınlamakta. Bu rehberler içerisinde Google üzerinde üst sıralara çıkmak için yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.
  • Analiz araçları kullanın: SEO konusundaki ana yardımcılar analiz araçlarıdır. Bu alanda en fazla kullanılan iki araç ise Semrush ve ahrefs araçlarıdır. Her iki araçla da site analizi, keywords analizi, rakip analizi gibi birçok işlemi yapabilirsiniz.
  • Strateji kurmaya özen gösterin: Yapacağınız tüm işlemlerde ilk önce analize ağırlık verin. Yaptığınız analizler sonucu gerekli adımları atmaya özen gösterin. Aksi takdirde yaptığınız işten alacağınız verimi düşürür, gelişmeleri sağlıklı bir zeminde izleyemezsiniz.

Yazarlık konusunda daha fazla bilgiyi Blog Yazmak konulu yazımızdan da edinebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ