Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Satış Ortaklığı Veren Siteler

Satış Ortaklığı Veren Siteler

Satış Ortaklığı Veren Siteler. Günümüzde komisyon ile gelir elde etme modeli sıkça karşımıza çıkmakta. Bunun internette bulunan versiyonu ise Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığı. Bu model ile interneten para kazanma mümkün. Önemli bağlantılara sahip bir site sahibi iseniz doğru para kazanma yöntemi rehberini okuyorsunuz. Satış Ortaklığı nedir, Satış ortaklığı veren firmalar, satış ortaklığı veren siteler nelerdir gibi birçok konuya detayları ile rehberimizde değiniyoruz.

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış Ortaklığı Veren Siteler

Öncelikle daha önce Satış Ortaklığı ile para kazanma modelini duymadıysanız bunu bir açıklayalım. İnternet üzerinde içerik üreten birisi iseniz Satış Ortaklığı veren siteler veya firmalar ile beraber ürün- hizmet reklamı yaparak gelir elde eedebilirsiniz. Bu kazanç modelinde iki farklı rol bulunur. İlk rol reklam veren, ürün sahibi veya aracı konumundaki kişidir. İkinci rol ise ürün veya hizmet tanıtımı yapacak, internet üzerindeki içerik üreticisidir. Bu içerik üreticisi; bir web sitesi sahibi, bir blog yazarı veya sosyal medya fenomeni olabilir.

Reklam veren kişi içerik üreticisine ulaşarak sitesinde veya sayfasında ürünün reklamının yapılmasını talep eder. Bu kısımda ise Satış ortaklığı devreye girer. Kişi tanıtıp satın alınmasına sebep olduğu ürünler üzerinden belirli bir komisyon elde eder. Satış Ortaklığı Veren Siteler bu noktadaki aracı konumundadır. Bu tip siteler ile anlaşarak hem düzenli hem de satış başına para kazanma mümkün hale gelir.

Satış Ortaklığı Veren Firmalar

İnternet üzerinden satış ortaklığı yapan firmalar ise bellidir. Bu firmalar arasında en öne çıkanlar Amazon, e-Bay ve Shopify. Tabi ki Amazon ve e-Bay direkt olarak kendi e-ticaret siteleri üzerinden bu ortaklı vermiyor. Amazon, Amazon Associate ile e-Bay ise e-Bay Partne Network ile Satış ortaklığı veriyor. Bu platformlar üzerinden programlara katılıp satış ortaklığı veren firmalar üzerinden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Veren Siteler

Satış Ortaklığı Veren Siteler

Satış ortaklığı veren siteler başlığını iki alt başlık altında toplamak istiyoruz. İlk alt başlıkta Satış ortaklığı veren Türk siteler hakkında, diğer altbaşlıkta ise yabancı olup internetten satış ortaklı veren siteler hakkında detaylıca bilgiler vereceğiz. Ülkemizde satış ortaklığı programları çok lokal durumda olduğu için bunu yapan firma sayısı az. Başlıklardaki içeriklerden de bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Veren Türk Siteler

  • Trendyol
  • Hepsiburada
  • Morhipo

Satış ortaklığı veren Türk Siteler başlığımızın içeriği üç markadan oluşacak. Bunlar Trendyol, Hepsiburada ve Morhipo. Ülkemizin önde gelen e-ticaret siteleri olan bu platformlardan satış ortaklığı ile para kazanmak mümkün. Fakat bu mağazaların çalışma biçimleri yurt dışındaki firmalara göre daha ilkel durumda.

Trendyol

Trendyol firmasının internet üzerinden içerik üretenlere yönelik verdiği reklam sayısı oldukça fazla. Bunu Instagram ve Facebook üzerinde takip ettiğini yüksek takipçili fenomenler üzerinden gözlemleyebilirsiniz. Firma, fenomenlere ürün reklamı verdikten sonra reklam ücreti, bedava ürün ve satılan ürünlerden komisyon şeklinde bir geri dönüt vaat ediyor. Bu açıdan en sistematik çalışan Satış ortaklığı veren siteler arasında yer almasa da en güçlüleri arasında yer alıyor.

Hepsiburada

Satış ortaklığı veren diğer firma ise Hepsiburada. Ülkenin en büyük e-ticaret sitesi konumunda olan firma belirli dönemlerde satış ortaklığı formülü ile içerik üreticilerinin kapısını çalmakta. Bunu internet siteleri, forum sayfaları, Instagram içerik üreticileri üzerinden gözlemlemek mümkün. Fakat içerik üreticileri ağı Trendyol kadar geniş olmayan firma çok az sayıda gruba reklam teklif etmekte. Genel olarak aynı platformlarla çalışıyorlar.

Morhipo

Trendyol’un ardından giyim alanındaki en büyük 2. marka olan Morhipo da satış ortaklığı veren Türk siteler arasında. Trendyol gibi bir yol izleyen firma, kendi ürünlerini öne çıkartan bir politika izliyor. Genel olarak moda blogları ve fenomenler üzerinden çalışan firma, başvuru ile değil kendi seçerek satış ortaklığı yapmakta.

 

İnternetten Satış Ortaklığı Veren Siteler

  • Amazon Associates
  • Shopify Affiliates
  • eBay Partner Network
  • Clickbank
  • CJ Affiliate
  • Ninja Outreach

Yabancı olup internetten satış ortaklığı veren siteler listemizde 6 siteye yer vereceğiz. Bunlar arasında yukarıda da bahsettiğimiz Amazon Associates, e-Bay Partner Program ve Shopify da olacak. İşte karşınızda siteler ve detaylı şekilde nasıl işlediklerine dair bilgiler.

 Amazon Associates

Satış Ortaklığı Veren Siteler

İnternetten alışveriş sektöründe dünya devi olan Amazon’un ürün çeşitliliği mağlum. Şirketin sadece Amerika’da değil Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında hizmeti bulunmakta. Yaptığınız içerik paylaşımının konsepti ne olur ise olsunda Amazon üzerinde reklamını yapabileceğiniz bir ürün bulabilirsiniz. Bunun bilincinde olan Amazon, yarattığı Amazon Associates programı ile beraber üye olan kişilere başvuru imkanı sunuyor. Sisteme katılmak ise ücretsiz.

Sisteme girişinizin ardından ilk olarak içerik paylaşımınız hakkında bilgi vermelisiniz. Fenomen iseniz sosyal medya profillerinizi açıklamalı, blog sahibi iseniz sitenizin konseptinden bahsetmeli ya da uygulama sahibi iseniz uygulamanızın konseptini anlatmanız beklenmektedir. Bunun yanı sıra sitenizin trafiği hakkında da bilgi talep edilmektedir. Reklamını yapmanız gereken ürünleri ayrıca belirtebilirsiniz. Tüm bunların ardından 24 saat içinde başvuru sonucuna ulaşabilirsiniz.

Program üzerinden kazanabileceğiniz gelir oranları belirlidir. Bu gelir şemasına BURADAN ulaşabilirsiniz. Satış ortaklığında yüksek gelir elde etmek istiyorsanız sitenizin tasarımı ve içeriğini belirlenen yüksek oranlı kategorilere göre şekillendirebilirsiniz. Siteden elde edeceğiniz gelirler en az 10 dolar olduğunda çekilebilir durumda olur. Eğer gelirinizi alışveriş çeki olarak almak istiyorsanız alt limit 100 dolardır. Bunun yanı sıra sitenizde reklamı verilen ürün satın alındığında değil o bağlantından gidilerek site içerisindeki farklı bir ürün satın alındığında da komisyon alırsınız.

Shopify Affiliates

Satış Ortaklığı Veren Siteler

Shopify satış ortaklığı üzerinden gelir elde etme modeli ise Amazon’a oranla farklıdır. Shopify, işletme oluşturarak e-ticaret sektörüne atılmak isteyenlere hizmet sunan bir platformdur. Mağaza oluşturma, ticaret modeli geliştirme gibi bir sürü farklı hizmetleri bulunuyor. Amazon üzerinde DropShipping yapan kişilerin büyük bir çoğunluğu Shopify kullanarak aradaki iletişimleri sağlıyor.

İlk olarak Shopify Partners hesabı yaratarak programa üye olmalısınız. Daha sonrasında siteniz, blogunuz veya ürettiğiniz içerik ile Shopify reklamlarının ilişkisini açıklamalısınız. Programda aranan kriterlerden biri de dijital pazarlama tecrübesidir. Tecrübeniz var ise onay sürecinde bir adım önde olursunuz. 48 saat içerisinde başvurunuzun sonucu elinize ulaşır.

Başvurunuz kabul edildikten sonra iki farklı paketin reklamını yaparak para kazanabilirsiniz. Bunlar Shopify Standart ve Shopify Plus. Standart plan üzerinden satış başı 58 dolar, Plus plan için ise satış başı 2.000 dolarak kazanırsınız. Ücretler yüksek görünse de şunu belirtmekte fayda var; Shopify görece ile yüksek fiyatlı hizmetler sattığı için sürekli olarak bir satış yapma şansınız oldukça düşüktür.

 eBay Partner Network

Amazon’dan sonra akla gelen bir diğer internetten alışveriş devi ise e-Bay. Amazon’a göre daha açık bir pazar konumunda. Site üzerinden ikinci el ürünler de satılabilmekte. Antika eşyalar, hiç bulunmayacak yedek parçalar gibi çok farklı ürünleri sitede bulabiliyorsunuz. Bu ürün yelpazesine sahip olan e-Bay ile satış ortaklığı da oldukça kazançlı.

e-Bay Partner Network’e Google hesaplarınızla kolayca üye olmanın ardından kayıt kısmındaki detayları iletmelisiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra site üzerinden satılan ürünün site payının %50’si ile %70’i arasında bir oran size veriliyor. Bu ödemeleri hesabınıza aktarmanız için belirlenen alt limit ise 10 dolar.

Clickbank

Clickbank, oldukça gelişmiş bir pazar ağına sahip siteler arasında yer alıyor. Site içerisindeki geniş ürün yelpazesi sayesinde sitenizin konseptine uygun olacak reklamları bulmanız oldukça kolay. Günümüzde her satıcıya yönelik farklı komisyon sunan firma sayısı oldukça az. Clickbank için bunu söylemek mümkün. Satış ortaklığı yapmak da oldukça kolay.

Site ile ortaklığınızda gösterilecek reklamın seçimi size tanınmmakta. Site üzerinde istediğiniz bir ürünü HopLink olarak yarattıktan sonra sitenizde yayınlanacak şekilde yerleştirmeniz yeterli. Elde ettiğiniz bağlanıtıyı nereden paylaşırsanız paylaşın komisyonunuzu alırsınız. Ödeme almak için siteye üye olmalısınız.

Satış ortaklığı sonucunda oluşacak karın oranlarını Clickbank değil satıcılar belirlemektedir. Kar oranları %1 ile %75 arasında değişir. Karar tamamen satıcıya bırakılmaktadır. Bunun yanı sıra tek seferlik reklam seçenekleri de bulunur. Site üzerinden kazandığınız parayı çekmek için bakiyeinizin en az 100 dolar olması beklenir. Ayarlar ekranına giderek bu oranı 10 dolar ile 1000 dolar arasında istediğiniz alt sınıra da çekebilirsiniz.

 

CJ Affiliate

CJ Affiliate ya tam adı ile Commission Junction, listedeki en güvenilir siteler arasında yer almaktadır. Sektörde 20 yıldan fazla bir tecrübeye sahip olan site, satış ortaklığı için en iyi kar etme senaryolarını partnerlerine sunmaktadır. Firmanın ziyaretçi gizliliğine saygısı nedeni ile ziyaretçi çerezlerini izlemezler. Bunun yerine farklı bir metot kullanırlar.

Kayıt olma ekranında belirtilen koşulları onaylamalı ve onaylama kısmına kadar şartnameyi okumalısınız. Bu kısmı halledip diğer ekrana geçtiğinizde ise kayıt tamamlanır. Bundan sonra eklemeniz gereken siteniz, reklam yönteminiz gibi detaylardır. Bu kısmı da halletmenini ardından tüccar seçimi ile programlara ilk adımı atabilirsiniz.

Site üzerindeki her bir tüccar kendine ait bir komisyor oranı belirler. Bunun yanı sıra yüz yık başına kazanç oranını da kendisi belirler. Tıklama sayesinde satış yapmasına gerek kalmadan da gelir elde edebilirsiniz. Örnek olarak EPC 20 dolar olarak belirlendi ise, her 100 tıklama için 20 dolar ücret kazanırsınız. Satış ortaklığı ile para kazanma konusunda EPC oldukça önemli bir nimettir ve bunun üzerinden yüksek gelir kazanmak her platformda mümkün değil.

Ninja Outreach

Yukarıda birbirinden farklı iş modellerine değindik. Şimdi karşımızda olan Ninja Outreach ise farklı türden bir satış ortaklığı sitesi. Site üzerinden gelir elde etme mantığı aynı olsa da konsepti diğerlerinden oldukça farklıdır. Site üzerinden para kazanmanıza sağlayan durum ürün satın almaktan ziyade başka influencer’lara para kazandırmak.

Durumu basitçe şöyle özetliyelim; Ninja Outreach, binlerce influencer ile iletişimde olan bir platform. Bu platforma gelen iş verenler, reklam yaptırmak istedikleri influencer’lara direk bu siteden ulaşıp ödeme yapıyorlar. Site üzerinden hizmet satın alıp influencer’lara kendi ürünlerinin reklamlarını yaptırıyorlar.

Şimdi gelelim siz burada nasıl gelir elde edeceksiniz konusuna. Bu site temelinde hizmet satılan bir site. Para kazanma ise bu siteye, sizin bağlantınızdan gidip hizmet satın alacak kişilerin satın alımlarından gelen komisyon ile olmakta. Hızlıca üye olabileceğiniz platformda uzun süren bir onaylanma süreci de bulunmuyor.

Satış ortaklığı ile kazanacağınız gelir standart olarak %20 komisyona bağlıdır. Bunun yanı sıra siteden para çekebilmeniz için  alt limi 100 dolardır. Bu da site üzerinden yapılacak 400 dolarlık bir alışveriş sonucunda para çekebilirsiniz demek oluyor.

Instagram Satış Ortaklığı Veren Firmalar

Satış Ortaklığı Veren Siteler

Satış ortaklığı veren siteler, firmalar hakkında detaylı şekilde bilgi verdik. Şimdiki konumuz ise Instagram satış ortaklığı veren firmalar üzerine olacak. Son dönemde bu model ile yapılan işler oldukça revaçta.

Instagram satış ortaklığı modeli, en önemli reklam unsurları arasında yer almaya başladı. Bunun en büyük sebebi ise fenomen olarak adlandırılan kişilerin ardında milyonlarca potansiyel müşteri olması. Instagram üzerinde verilecek linkleri saniyeler içerisinde istila edecek binlerce insan olduğunu bile söyleyebiliriz.

Instagram satış ortaklığı veren firmalar arasında ilk sırada Trendyol geliyor. e-ticaret kategorisinde giyim alanın lideri konumunda olan site yüksek takipçili birçok hesap ile Satış ortaklığı içerisinde. Site üzerinden yapılan ürün tanıtımları ve linkler üzerinden yapılan satışlardan önemli gelirler elde etmek mümkün. Bunun yanı sıra hepsiburada sitesi de sık sık Instagram satış ortaklığı yapmakta. Firma Trendyol’a oranla daha az yapsa da bu reklamlarda da önemli markalar ile boy gösteriyor.

Eğer Instagram satış ortaklığı veren firmalar ile çalışmak istiyorsanız ilk olarak çok yüksek sayıda takipçiye sahip olmalısınız. Aksi takdirde ilgili firmalar size kolay kolay reklam vermez. Reklam vermek için karşısında güçlü bir profil görmek ister.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ