Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Podcast Para Kazanma Nasıl Olur?

Podcast Para Kazanma Nasıl Olur?

Bu içeriğimizde Podcast konusuna değineceğiz. Rehberimiz podcast para kazanma nasıl olur konusuna cevap olacak. Bunun yanı sıra Spotify podcast para kazanma, apple podcast para kazanma gibi konulara da değineceğiz.

Radyoların insan hayatına girmesi ile beraber sesli içeriklerin beğenildiği fark edildi. Birçok önemli konuşmacı veya metin yazarı fikirlerini radyo üzerinden insanlar ile paylaştı. Günümüzde de devam eden bu alışkanlık, podcast üzerinden hayatına devam ediyor.

Bildiğiniz gibi radyolarda yapılan yayınların da bir geliri mevcut. Bu yayınların yavaş yavaş podcast’lere dönüşmesi de içerisinde aynı amacı barındırıyor. Öyle ki Podcast para kazanma için bile iyi bir alternatif durumunda. Birçok Podcast yayıncısı, radyo yayıncılarının çok üzerinde para kazanmakta. Özellikle Spotify ve Apple platformlarında önemli ölçüde dinleyici kitlesi mevcut.

Peki Podcast nedir, nasıl yapılır? Podcast yapmak için gerekenler nelerdir? Podcast Para Kazandırıyor mu? Bu gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Podcast Nedir?

Podcast Para Kazanma Nasıl Olur?

Podcast, ülkemizde yeni yeni tanınsa da yurtdışında(özellikle Amerika’da) 20 yıla yakın bir popülerliğe sahip. Ülkemizde ilk olarak 20 yıl önce denenen Podcast, son yıllarda ünlü internet kişiliklerinin bu mecraya yönelmesi ile popüler olmaya başladı. Bu durum da Podcast nedir sorusunu akıllara getirdi.

Podcast kelimesi İngilizce olup iki farklı kelimeden türetilmiştir. İngilizce canlı yayın anlamına gelen “broadcast” kelimesi ile Apple ürünü iPod cihazının adından oluşturulmuştur. Amerika’da yayılmasındaki Apple uygulamalarının payını, isminde geçen “Pod” kelimesine bakarak kolayca anlayabiliriz.

Podcast içerisinde bir veya birden fazla konuşmacı gündelik, siyasi, spor ve benzeri birçok konu hakkında anlık olarak sesli dinleti yapar. Gündelik olması ve cihazlara indirilerek dinlenebilmesi sebebi ile “Sesli Blog” ismi ile de anılmaktadır. Günümüzde birçok ünlü spor yorumcu, gazeteci ve içerik üreticisi podcast yaparak insanlara hitap etmektedir.

Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast Para Kazanma Nasıl Olur?

Ne olduğunu anladık, pek Podcast nasıl yapılır?

Podcast yapmak için belirli ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Podcast yayınınızın kalitesini bu ekipmanlar belirler. Yani yaklaşık olarak 500 TL’ye bir sistem kurarak da Podcast yapılabilir, 5000 TL’ye kurarak da. Bu tamamen size kalmış. Bunun yanı sıra kayıt alabilmek için bilgisayar veya özel kayıt cihazına ihtiyaç duyulur. Podcast para kazanma için bir amaç ise kesinlikle önemli miktarda yatırım yapmanız gerekecektir.

Podcast için gerekenler şunlardır:

  • Mikrofon: İşin en kritik noktası mikrofon seçimidir. Yayının kaliteli olması için standart mikrofonların yanı sıra harici olan ve yayıncılara özel tasarlanmış mikrofonlara yönelmek gerekir. Basit bir mikrofon kullanmaya çalışırsanız ses kalitesi karşıya oldukça kötü yansıyacak ve içeriğin kalitesine gölge düşürecektir.
  • Kulaklık: Mikrofon kadar önemli olmasa da profesyonel bir yayın yapılıyor ise kulaklık kullanmanız gerekir. Yayın sırasındaki sesi ölçmek, yayını yönetenlerle iletişime geçebilmek adına kulaklık faydalı olacaktır. Yayın sırasında dışarıdan gelecek konuklarla da iletişime geçmek istiyorsanız kulaklık şart diyebiliriz.
  • POP Filtresi: Miktrofondaki ses kalitesini artırmak, yayına daha iyi gitmesini istiyorsanız POP filtresi de kullanmalısınız. Kullanmanız halinde mikrofonun ses alımına direkt katkı sağlayan ve ani ses patlamalarını önleyen bir ekipmana sahip olacaksınız.
  • İnternet Bağlantısı: Eğer bir frekans üzerinden değil de internetten yayın yapacaksanız kesinlikle iyi bir internet bağlantısına sahip olmalısınız. Yazımızın ilerleyen kısımlarında da bahsedeceğimiz Spotif Podcast yapma için internet bağlantısı şarttır.
  • Bilgisayar veya Kayıt Cihazı: Podcast yapımında kayıt ve oda içi ekipmanları hallettiniz. Fakat bu kaydın anlık olarak yayınlanması için bir bilgisayara veya kayıt cihazına ihtiyacınız bulunuyor. Eğer bilgisayar üzerindeki yazılımlardan yola çıkarsanız kolayca sistemi kurabilirsiniz. Ama daha kaliteli bir kayıt istiyorsanız kayıt cihazlarına bakabilirsiniz. Günümüzde bilgisayar ve internet ile kolayca entegre olan kayıt cihazları bulunuyor.

Podcast Para Kazandırıyor mu?

Podcast Para Kazanma Nasıl Olur?

Sorunun cevabını hemen verelim; evet, kazandırıyor. Spotify ve Apple üzerindeki dinlemele sayınıza göre ücret kazanabiliyorsunuz. Youtube’da ise hem izlenme hem de katı ve SuperChat sayesinde para kazanma imkanı bulunuyor.

Bunlara ek olarak Podcast yayınlarınızı kendi web sitenizde yayınlayarak da para kazanabilirsiniz. Bu sayede hem Spotify, hem Apple hem de Youtube linklerini sitede verebilir, aynı anda dört farklı platformdan para kazanabilirsiniz. Sitenizden para kazanmanız ise Google Adsense üzerinden gerçekleşir.

Podcast ile Para Kazanmak Nasıl Olur?

Podcast Para Kazanma Nasıl Olur?

Podcast ile para kazanmak için birçok farklı yöntem bulunuyor. Bunlar arasında en önde gelen yöntemler Spotify, Apple ve Youtube. Bunların yanı sıra Patreon gibi platformlarda da podcast yaparak para kazanma imkanı bulunuyor. Dilerseniz yazımızın bu bölümünde akla gelen ilk üç yöntem için detayları paylaşalım.

Spotify Podcast Para Kazanmak

Spotify, müzik üretenler için bir paylaşım ve kazanç platformu olarak anılır. Bunlardan sonra gelen ise Podcast yayıncılarıdır. Spotify üzerinde Podcast yayını yaparak veya Podcast yayınları yükleyerek para kazanabilirsiniz.

Podcast için belirli yazılımlar veya platformlar kullanabiliyorsunuz. BURADAKİ sayfadan Spotify ile entegre olan platform listesini bulabilirsiniz. Bu platformlarda alacağınız kayıtları kolayca Spotify hesabınız üzerinden yayınlayabiliyorsunuz.

Şunu da eklemek gerek; Podcastler direkt olarak Spotify içerisine atılmamakta. Bir RSS üzerinden bağlantı kurmanız gerekiyor.

Spotify podcast para kazanma ve Spotify’da podcast yapmak için için BURADAKİ sayfada daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Apple Podcast Para Kazanma

Spotify gibi Apple da podcast yayıncılarına destek olan bir platform. Hatta bu işin ilk başladığı nokta desek yanlış olmaz. Apple cihazlarda sadece Podcast yayınları için özel bir uygulama bulunuyor. Bu uygulama üzerinden tüm dünya genelindeki Podcastleri bulabilir, bu podcastler arasına siz de girebilirsiniz.

Apple üzerinde Podcast yapmak, Spotify’a oranla daha kolaydır. Kendi sistemi içerisinde analiz araçları bulundurarak podcast yayınlarınızın büyümesini analiz etmenize de yardımcı olunur. Apple üzerinde iki farklı yayın imkanı vardır. Bunlardan ilki direkt olarak uygulamadan yayın açmakken diğeri de Spotify’da olduğu gibi RSS bağlantıları ile Podcast eklemektir. RSS ile eklenen Podcast’lerde güncelleme yapmak için kendiniz uğraşmanız gerekir.

Apple podcast para kazanma ve Apple’da podcast yapmak için için BURADAKİ sayfada daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Youtube Podcast Para Kazanma

Tüm platformlar arasında en fazla gelir elde edilebilecek platform Youtube’dur. Sunduğu geniş para kazanma araçları sayesinde aynı anda 3 farklı kalemden gelir elde edebilirsiniz. Youtube’dan Podcast yapmak ise oldukça kolay. Görüntü olmadan sadece sesli bir canlı yayın yaparak Podcast yapabilirsiniz.

Youtube izlenmeler üzerinden para kazandıran bir site. Eğer canlı podcast yayınınız anlık olarak çok dinlenir ve sonrasında hesabınızda da ekstradan içerik olarak izlenir ise para kazandırabilir. Bunun yanı sıra Youtube Katıl üzerinden abonelik satarak da ek gelir elde edebilirsiniz. Bir diğer gelir kalemi de yeni gelen SuperChat’tir. Kullanıcılar yorumlarının okunması için bağış+yorum gönderebilir. Burada kazanacağınız para tamamen gelen bağışın miktarına göre değişir.

Podcast Para Kazanma Ekşi

Podcast ile yayın yapıyorsanız reklamınızı da iyi yapmalısınız. Misal olarak Podcast para kazanma ekşi üzerinde sıklıkla konusu geçen bir konu. Ekşi sözlük içerisinde Podcast dinleyen önemli bir kalabalık var. Burada yayınınızı tanıtarak önemli bir kitle kazanabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ