Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır? Tüm Yöntemler

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır? Tüm Yöntemler

Pinterest, görsel ararken karşımıza çıkan ilk sitelerden biri. Bu geniş hacmi ile beraber Pinterest para kazanma için de önemli bir platform haline geliyor. Peki Pinterestten nasıl para kazanılır? Site içerisinde para kazanmak için ne yapmak gerekir? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

Eğer web sitenize kullanıcı getirip hit sayısını artırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey Pinterest’i kullanmaktır. Para kazanmak için birçok imkan sunan platform, Google uyumluluğu sayesinde ilk sırada çıkıyor ve kullanıcılarının verdiği linklerden içerik sağlıyor.

Sosyal medya platformlarının hit alma konusundaki önemi malum. Pinterest de tıpkı Instagram gibi birçok kullanıcıyı yönlendirebilen bir sitedir. Bu özelliği sayesinde de Pinterest para kazanma konusunda faydalı oluyor.

Pinterest’de oluşan aylık hacim tamı tamına 2 milyar tıklanma. Bu hacim Twitter gibi milyarlarca hesaba ev sahipliği bir platformun tamı tamına iki katı. Bir diğer avantajı da kullanıcı profillerinin %60’tan fazlası da kadın. İnternet kullanımında direkt hedefe yönelik olan sitelerde Pinterest’in faydası bu sayede görülüyor.

Gelin hep beraber Pinterestten nasıl para kazanılır öğrenelim.

Pinterest Nedir?

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır? Tüm Yöntemler

Pinterest, isminde de geçen “pin” ve “interest” kelimeleri etrafında şekillenen bir görsel arama motorudur. İçerisinde 400 milyondan fazla kullanıcı bulunan platformun aylık ziyaretçi sayısı 2 milyardan fazladır. Ülkemizde ve dünya genelinde tasarım, fotoğraf ve dizayn arama için sıklıkla kullanılmaktadır. İlgi alanlarınıza göre Pinterest Keşfet sayfasını şekillendirebiliyorsunuz. Bu ekranda daha önceki aramalarınız ile aynı kategoride yer alan görsellere yer verilir. Bu görselleri “pinleyerek” yani iğneleyerek kenara kayıt edebiliyorsunuz. Ayrıca merak ettiğiniz bir konu hakkındaki içeriğe de pinterest üzerindeki görselin bağlantısından ulaşabiliyorsunuz.

Pinterestten Para Kazanılır mı?

Pinterest’ten direkt olarak olmasa da dolaylı yollardan para kazanılabilir. Tek yapmanız gereken işletmenize veya amacınıza uygun bir profil oluşturmaktır. Oluşturduğunuz profil itibari ile etkileşim veya pinterest kullanımı üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Pinterest’i bir reklam alanı olarak da düşünebilirsiniz.

Pinterestten Nasıl Para Kazanılır?

Yazımızın ana konusuna yavaş yavaş geçelim. Peki pinterestten nasıl para kazanılır veya Pinterest para kazanma yolları nelerdir?

Pinterest üzerinden para kazanılması için birçok yol bulunur. Özellikle web sitesi olan ve satış yapan kişiler için müthiş bir gelir artırma programıdır. Yukarıda da dediğimiz gibi platform üzerinden direkt para kazanma mümkün değildir. Bu noktada Instagram ve Twitter’a benzetebiliriz. Bu platformlarda da direkt para kazanmak (Twitter gelir dönüştürme hariç) mümkün değildir.

İlerleyen bölümlerde çeşitli para kazanma yöntemlerini detaylandıracağız. İsterseniz ilk olarak Pinterest hesabı açma konusuna girelim.

Pinterest Hesap Açma Nasıl Yapılır?

Eğer amacınız bir iş için hesap açmak ise Business Pinterest hesabı açmalısınız. Pinterest Business hesabı açma sayfasına BURAYA tıklayarak gidebilirsiniz.

Gittiğiniz sayfada e-posta, parola ve yaş bilgileri girmeniz istenecektir. Bu bilgileri girmenin ardından e-posta onayı ile kayıt aşaması tamamlanmaktadır.

Profil kısmında kuracağınız işe göre profil adı ekledikten sonra, bu doğrultuda biyografi, açıklama ve profil fotoğrafı eklemelisiniz. Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra Pinterest hesap açma işlemi tamamlanmış olur.

Pinterest Para Kazanma Yolları

Yazımızın bu bölümünde direkt olarak para kazanma yollarından bahsedeceğiz. Bu bölümde aktif olarak en çok kullanılan pinterest para kazanma yöntemleri bulunacaktır. Her bir yöntemin nasıl yapıldığı, dikkat edilmesi gereken noktaları bu bölümde yer alacaktır.

Satış Ortaklığı ile Pinterest Para Kazanma

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır? Tüm Yöntemler

Daha önce okumadıysanız BURADAN ilgili yazımıza giderek satış ortaklığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kısaca satış ortaklığından bahsetmek gerekir ise tanıtım veya ürün yerleştirme üzerinden ürün satışına yardımcı olmaktır. Bu faaliyet sonucu yapılacak satıştan, reklam yapan kişiye pay verilir. Başlı başına internetten para kazanma yöntemi olan satış ortaklığı affiliate marketing olarak da anılmaktadır. Yukarıdaki yazımızdan Affiliate Marketing ile para kazanma hakkında detaylı bilgiyi edinebilirsiniz..

Pinterest ile para kazanmak için satış ortaklığı yolunu seçecekseniz ilk olarak Business hesabı açmalısınız. Hesabı açtıktan sonra sıra niş seçimine gelmektedir.

Niş seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Bu noktada yapacağınız yanlış seçim, etkileşiminizin yükselmesine engel olacaktır. Niş seçimini yapabileceğiniz popüler kategoriler ise genellikle sağlık ve güzellik üzerinedir. Bunun yanı sıra moda ve seyahat üzerine yapılacak bir profil de oldukça yüksek etkileşim alabilir.

Oluşturduğunuz kategoriye yönelik satış ortaklı veren firmalar bulmanız gerekiyor. Gelir elde edebilmeniz için sizlere ortaklı verecek siteler ile iletişime geçmelisiniz. Buradan gidebileceğiniz satış ortaklı veren firmalar yazımızdan ilgili firmaları bulabilirsiniz.

Firmalar ile ortaklık bağlantısını tamamladınız ve sıra pinterest üzerindeki işlemlerde. Bu kısımda ilk olarak Pin tasarımı yapmalısınız. Pin tasarımı kısmında Canva gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. Daha önceden tanımlanan şablonları kullanmak veya sıfırdan pin tasarlamak sizin seçiminize sunulmuştur. Pin tasarlarken yatay yerine dikey bir form seçerseniz, mobil üzerinde daha rahat bir görünüm sağlarsınız ve bu da etkileşiminize olumlu yansır.

Sonraki adımda içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz nişe yönelik panolar sabitlemeniz gerekir. Bu kısımda seçeceğiniz nişi baz almalısınız. Misal olarak “Sağlıklı Yaşam İpuçları” adında bir niş yaptınız, panoda şu şekilde sabitlemeler olabilir; evde yapılacak egzersizler, hızlı kilo vereceğiniz diyetler, en sağlıklı besinler ve türevi başlıklar.

Bu kısımda uzun zaman harcamak istemiyorsanız BoardBooster veya TailWind gibi Pinterest onaylı planlayıcılar kullanabilirsiniz. Pinlerinizi bu platformlara atarak belirlediğiniz zaman aralıklarında paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer blog sahibi iseniz blogunuz ile eş zamanlı olarak paylaşım işlemi de bu platformlar ile yapılabilmektedir.

Pinterest Satış Ortaklığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Satış ortaklığı için yaptığınız her pinde #affiliate hashtag’ini kullanmaya özen gösterin. Açıklama kısmına bunu ekleyebilirsiniz.
  • Verilecek olan linkleri kesinlikle kısaltmayın, aksi takdirde gidilen bağlantı kısmında sorun yaşanabilir.
  • Paylaşım konusunda programlı olun, spam içerikten kaçının. Aksi takdirde hesabınız ban yiyebilir.
  • Görsel paylaşımında kalite ve çeşitliliği ön plana çıkarın. Düzen ile beraber bu adımın beraber olması gerekir. Aksi takdirde etkileşim oranında büyük bir kayıp yaşanabilir.

Pinterest Satış Yapmak

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır? Tüm Yöntemler

E-ticaret ile uğraşıyorsanız satışınızı artırmak için Pinterest’i kullanabilirsiniz. Birçok e-ticaret sitesi, Pinterest üzerinden etkileşimini artırmaktadır. Pinterst satış yapmak için vaat ettiği etkileşim ile beraber büyük bir potansiyel sunar.

Pinterest’ten satış yapmak direkt olarak mümkün değil. Bu adımın biraz satış ortaklığına benzediğini söyleyebiliriz. İki farklı şekilde pinterestten satış yapmak mümkündür.

1) Pinterest Profilinden Satış Yapmak

Oluşturacağınız pinlerde ürünlerinizi kullanıp, açıklama kısmında detaylı bilgi vererek pinterest profilinden satış yapabilirsiniz. Bunun benzer bir örneğini Instagram’daki birçok satış sayfasında görmek mümkün. Pinterest üzerindeki açıklama ve biyografi kısımlarına iletişim, banka adresi veya firma adresi gibi bilgileri girerek satış yapabilirsiniz. Eğer bu yöntem ile satış yapmak istiyorsanız; #kapidaodeme, #ucretsizkargo, #garanti, #iadegarantisi gibi hashtag’lere önem verin. Hashtag’leri de öylesine kullanmayıp, anlamlarına göre hizmet sunmanız işletmenizin faydasına olur.

2) Yönlendirme ile Satış Yapmak

Hatırlarsanız satış ortaklığı konusunda URL ekleme konusuna değinmiştik. Eğer bir e-ticaret siteniz var ise kullanıcıları direkt oraya yönlendirmek için ürün pinlerine URL ekleyebilirsiniz. Yukarıdaki yöntemde belirttiğimiz hashtag’leri kullanmak bu adımda da faydalı olacaktır. Bunun ile beraber ürün görsellerini göze hoş gelmesi ve detaylı bilgilerin bir kısmının pinlerde yer alması URL’ye tıklanması için önemlidir.

Pinterest Adsense Para Kazanma

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır? Tüm Yöntemler

En fazla tercih edilen pinterest para kazanma yöntemi AdSense yolu ile kazanmadır. Bu noktada iki farklı noktaya dikkat çekmek gerekir; Pinterest hesap içi SEO ve site SEO’su.

Daha önceki içeriklerimizde Google AdSense Nedir, nasıl para kazanılır konusuna girmiştik. Eğer konu hakkında bilginiz yok ise BURADAN içeriğe giderek detaylı bilgiyi edinebilirsiniz. Çünkü bu kısımda Adsense üzerinden para kazanma konusuna detaylı değinmeyeceğiz.

Pinterest adsense para kazanma için ilk olarak hesabınızın SEO optimizasyonunu sağlamalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gerekenler:

  • Pinlerin öne çıkmasını sağlayacak şey kelimelerdir. Pinler için başlık oluştururken ve açıklama yazarken aranma hacmi yüksek kelimeleri tercih edin.
  • Anahtar kelimeleri ustalıkla yerleştirin. Belirli bir oranın üzerine çıkmayın.
  • Panolarda da aynı kelimeleri kullanmaya özen gösterin.
  • Hashtag yazarken anahtar kelimeleri de hashtag içerisinde kullanın.

Adsense üzerinden para kazanma konusundaki ana belirleyici ise diğer seçeneklerde olduğu gibi bağlantınız olacaktır. Misal olarak paylaştığınız görsel bir içeriğe ait görsel ve başlığı İnternetten Ek İş Yapma Yolları olsun. Bu içeriğinize yönelik görsel pin olarak paylaşmanın yanı sıra URL olarak da yazıyı hedef almalısınız. Bu sayede içeriğin etkileşimi artacak ve Google’daki sıralaması yükselecektir. Sitenizde görüntülenen reklamlar hem Pinterest’ten gelen hem de Google Arama’dan gelen kullanıcıların tıklaması ile sizlere gelir olarak dönecektir.

Pinterest Danışmanlığı ile Para Kazanma

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır? Tüm Yöntemler

Listemizde yer vereceğimiz son pinterest para kazanma yöntemi Pinterest danışmanlığı yapmaktır. Bildiğiniz gibi Sosyal medya danışmanlığı son yıllarda çokça talep gören bir alan. İnternetten para kazanma veya internet üzerindeki etkileşimi kendi faydalarına kullanmak için birçok işletme uzmanlar ile çalışmakta. Bu uzmanların çoğu Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlarda hizmet verirken Pinterest tarafını boşlamaktalar. Eğer sosyal medyaya hakim, pinterest üzerinde bilgisi olan birisi iseniz Pinterest danışmanlığı ile para kazanabilirsiniz.

Pinterest danışmanlığı sırasında sizden beklenecek hizmetler şunlar olacaktır:

Bu yazımızda pinterest para kazanma hakkında tüm detayları sizlere sunduk. Konu hakkındaki görüş, öneri ve sorularınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ