Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları

İş gücü gerekmeden gelir elde etmek herkesin hayalidir. Bu konuda karşımıza çıkan yegane soru ise pasif gelir nedir sorusudur. Yan gelir olarak da ifade edilen pasif gelir hakkındaki detaylı bilgileri bu içerikte bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra pasif gelir kaynakları üzerine hazırladığımız detaylı liste de bu içerikte bulunacak.

Yazı içerisindeki amacımız pasif gelir nedir sorusunu cevaplamanın yanında siz okuyucularımıza pasif gelir fikirleri sunmaktır. Yazımızın son bölümünde oluşturacağımız listeden yola çıkarak fikir üretebilir, çevrenizdeki koşulları göz önüne alarak siz de pasif gelir kaynakları yaratabilirsiniz.

Son yıllarda yatırım başlığı altında kullanılan birçok nesne, aynı zamanda pasif gelir kaynakları arasında da yer almaktadır. Peki bu tip bir pasif gelir nasıl elde edilir? Hangi şartları sağlamak gerekir? Tüm detaylar ve daha fazlası bu yazıda.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları

Çalışmak ve para kazanmak kavramlarını göz önüne aldığımızda pasif gelir konusu biraz geride kalıyor. Birçok kişi ilk duyduğunda garipseyerek “pasif gelir nedir?” sorusunu yöneltiyor.

Uzun uzun pasif geliri tabiri yapabiliriz fakat amacımız anlaşılır olmak. Bu sebeple kısaca şunu diyebiliriz; çok az mesai harcayarak ya da hiç mesai harcamadan düzenli olarak gelir getiren kalemlere pasif gelir denir. Pasif gelir kaynakları birbirinden oldukça farklı olmakla beraber hepsinin ortak noktası belirli bir mesai anlayışı içerisinde yer almamalarıdır. Elde edilecek gelirler mesai saatinden ziyade uzun süreçte belirlenen yol veya ürünlerin kalitesi ile doğru orantılı olarak artar.

Eğer amacınız para biriktirmek ise dünya üzerindeki en eforsuz yöntem pasif gelir kaynakları üzerinden bu eylemi gerçekleştirmektir. Bazı günler gelir ki yan gelir olarak adlandırılan miktarlar oldukça kurtarıcı konuma gelebilir.

Pasif Gelir ile Ne Kadar Kazanırım?

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları

Bir gelir modelinden bahsettik ve konu hakkında aklınıza gelen ilk soru ne kadar kazanabileceğiniz olmuştur. Bir sonraki başlıkta düzenli para kazanabileceğiniz birbirinden farklı pasif gelir fikirleri bulunacak. Bu listeden yola çıkarak size en uygun olacak alanları bulabilir, Pasif gelir ne kadar kazandırır sorusuna en doğru cevabı elde edebilirsiniz.

Yine de ortalama bir gelir söylememizi istiyorsanız şunu ifade edelir; bir pasif gelir kaynağından ayda 100 TL de kazanabilirsiniz 100 bin TL de. Bu tamamen aldığınız risk, girdiğiniz alan ve elinizdeki imkanların potansiyeline bakar. Bu sebeple bir sonraki başlıkta yer alan pasif gelir kaynakları listesine dikkatli bakmanızda fayda var.

En Çok Kazandıran Pasif Gelir Kaynakları

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları

İşte geldik yazımızın kalbine. Bu bölümde Pasif gelir elde etmek için kullanılan tüm kaynakları bulabilirsiniz. Yazı içerisinde 10 farklı pasif gelir kaynağı yer alacaktır. Yazımızda birbiri ile alakalı içerikleri art arda yazdığımız için ilginizi çeken başlıkları peş peşe de okuyabilirsiniz. Pasif gelir nasıl elde edilir sorusunun cevapları bu listede…

1) Blog Sitesi Açmak

Blog yazmak, sitemizde de genişçe değindiğimiz bir konu ve pasif gelir kaynakları arasında yer alıyor. Yazmak isteyen, fikirlerini başkaları ile paylaşmayı amaçlayan kişiler için mükemmel bir pasif gelir kaynağı diyebiliriz.

Şimdi şunu sorabilirsiniz; “Yazı yazarak efor harcıyorum, bu nasıl pasif gelir?”. Tam bu noktada Google’da sıralama alma ve Google Ads ile para kazanma konusuna bir atıfta bulunmak gerek. Google üzerinde yer alan web siteleri, ziyaretçi sayıları ile doğru orantılı olarak para kazanmaktadır. Bu durum da Google Ads üzerinden gelen tıklamalar ile gerçekleşiyor. İyi, kullanıcı dostu ve talep gören içeriklerin sitenizde yer alması ile beraber aynı metin düzenli olarak tık alabiliyor. Yani, 2 sene önce yazılan bir metin iyi bir sıralamada ve okuyucu tatmin eden bir içeriğe sahipse daha fazla efora gerekmeden para kazandırabiliyor.

2)Kitap Yazmak

Evet, kitap yazmak da bir pasif gelir kaynağı. Dünya üzerindeki birçok kitap yazarı, daha önceki yazdıkları kitaplardan hala pasif gelir elde edebilmekte. Yazılan kitapların satışından elde edilen gelirlerin belirli bir oranı direkt olarak yazarın cebine gitmekte. Bu durumda da iyi bir kitap yazılması halinde ömür boyu pasif gelir elde etmek mümkün.

Kitap yazmak, “ha” deyince olan bir şey değil. Birçok birikim ve biraz da yetenek istiyor. Eğer matbaalar ile büyük bir işe kalkışmak için kendinizi yeterli bulmuyorsanız e-kitap yazarak bu işe başlayabilirsiniz.

3)Müzik Yapmak

Teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımıza girmesi ile beraber birçok sektör gibi müzik sektörü de devrim yaşadı. Geçmişte konserler ve DVD-Kaset satışlarından elde edilen gelirler yerlerini Youtube üzerinden izlenme, Spotify üzerinden dinlenmelere bıraktı. Tıpkı kitap yazmak gibi ömür boyu kazandırabilecek bir pasif gelir haline geldi de diyebiliriz.

Özellikle Spotify üzerinden elde edilen dinlenmeler müthiş bir pasif gelir kaynağı diyebiliriz. Kullanıcıların sürekli dinlemesi halinde para kazanma süreciniz devam eder, Youtube’da da aynı durum mevcut, şarkınızın videosu görüntülendikçe site üzerinden elir elde edebilirsiniz.

4)Ev Kiralama

Yan gelir, ek gelir denildiğinde akla gelen ilk şey hiç şüphesiz ev kiralamadır. Pasif gelir kaynakları arasında en eski ve hala daha en sağlıklı kaynak durumunda. Bu tip bir pasif gelir için ise sağlam bir sermaye gerekiyor. Bildiğiniz gibi ev fiyatları yüksek olduğu için ev kiralama işi küçük bir yatırım ile kalkışılabilecek bir şey değil. Fakat kenarda paranız var ve bu gelirin canlanmasını istiyorsanız ev satın almaktan daha iyi bir pasif gelir kaynağı bulamazsınız. Hem kiradan kazanırsınız, hem de evi sattığınız anda yatırımınızın direkt olarak karşılığını alırsınız.

Türkiye’de pasif gelir kazandıran en önemli yatırımlaran biri de ev kiralamadır. Yüksek sermayeye sahip olan yatırımcılar ve yüksek kredibilitesi olanlar için en iyi tercihlerden biri olabilir. Her yıl kiralara gelen zam ve konutun yıllık değerlenmesi ile birlikte sağlam pasif gelir kaynakları arasında değerlendirmek mümkün.

5)Oda Kiralama

Ev kiralamadan bahsettik, şimdi onun daha küçük ölçekli versiyonu olan oda kiralamadan bahsetmemiz gerek. Oda kiralama ile beraber kendi eviniz ise pasif gelir yaratabilir, kira ise kira yükünüzü azaltabilirsiniz. AirBNB gibi uygulamaları kullanmanız halinde ise bu durumu oldukça karlı bir hale getirmek de mümkün. Misal olarak İstanbul ev kiralama işine girip, odalarınızı günlüğü 200 TL’den kiralayabilirsiniz.

6)İş Makinesi Kiralamak

Ülkemiz dünya üzerindeki sayılı inşaat sektörüne sahip ülkelerden biri. İnşaat sektörünün bu denli yaygın olması da beraberinde birçok fırsat getirmekte. Sektöre yönelik yapılabilecek pasif gelir yatırımlarından biri ise iş makinesi kiralamak.

İş makinelerinin fiyatları yüksek olduğu için genelde kiralama usulü kullanılmaktadırlar. Birçok inşaat şirketi, belirli kişilere yüksek ücretler ödeyerek inşaat makineleri kiralamakta. Siz de bu makinelere yatırım yaparak 1 senede kendi masrafını çıkartacak bir pasif gelir kaynağı yaratabilirsiniz.

7)Cihaz Kiralama

Dünya genelinde artan alışkanlıklar ile beraber birçok elektronik alet hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Öyle ki birçok etkinlik, iş, hobi ve benzeri faaliyetlerde illa ki bir cihaz ihtiyacı bulunuyor. Yüksek fiyatlı olan ve satın alımı zor olan cihazlarda ise kiralama yönünde müthiş bir talep bulunmakta. Bölgenizdeki pazarı takip ederek bu tip pasif gelir kaynakları yaratabilrisiniz. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Oyun Konsolları,
  • Profesyonel Fotoğraf Makineleri,
  • Profesyonel Kameralar,
  • Projeksiyon Cihazları,
  • Bilgisayarlar,
  • Yazıcı ve tarayıcı gibi ofis malzemeleri diyebiliriz.

8) Otomobil Kiralama

Pasif gelir fikirleri listemizin 7 numarasında ülkemizdeki en fazla talep gören hizmetlerden biri var ve bu da bir pasif gelir tipi. Aldığınız otomobilleri kiraya vererek müthiş bir pasif gelir elde edebilirsiniz. Birçok kişi aylık, haftalık ve günlük olarak araçlarını kiraya veriyor, iyi gelir elde ediyor.

Misal olarak şu an için günlük araç kiraları en düşük 200 TL civarında. Kullanmadığınız bir aracı kiraya vermeniz halinde, haftada 2 defa kiraya vererek 1600 TL gibi ücretler kazanabilirsiniz. Tek yaptığınız şey ise araç sahibi olmak.

9) Otomat İşletme

Hizmet sektörüne yönelik en büyük alternatif otomatlardır. Otomatların bir diğer özelliği de pasif gelir kaynakları arasında yer almaları. Ortalama 7000 TL olan bir otomat makinesi ile düzenli gelir elde etmek mümkün.

Otomatlardan bir pasif gelir kaynağı yaratmanız oldukça kolay. Seçeceğiniz bölgeye izin almanın ardından bölgenin ihtiyacına göre kahve, çay, hazır gıda, içecek otomatları kurabilirsiniz. Hatta bazı otomatlar var ki tüm bu seçenekleri içerisinde barındırıyor. Otomat işletme bir pasif gelir kaynağı olsa da kira yüküne de sahip. Bulunduğu konum için yer sahibine bir ücret de ödemeniz gerekiyor.

10) Yatırım Yapmak

Piyasalardaki aktörlere yönelik yapılacak doğru yatırımlar her daim kazandırır. Pasif gelir elde etmek için riskli bir yöntem olsa da farklı yatırım araçları ile yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. Başvurabileceğiniz bazı yatırım yolları:

Pasif gelir nedir ve pasif gelir kaynakları nelerdir yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için bizlerle yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ