Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Network Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Network Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Pazarlama alanında birçok kavram bulunuyor. Son dönemde kulaklara sıkça gelenlerden biri de Network Marketing. Peki Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

İş modelleri arasında kolayca global bir yapıya ulaşabileceğiniz, standardın dışındaki dinamiklere sahip, ön görülemeyen gelir kazanmayı vaat eden bir model arıyorsanız Network Marketing aradığınız model. Sarf etmiş olduğunuz emeğin karşılığını, bu kadar net alabileceğiniz iş modeli sayısı oldukça azdır.

Öncelikle şunu bilmeniz gerek; bu alan pek bilinen, dolayısı ile çok fazla rakip ve aktöre sahip bir alan değildir. Bu sebeple iç pazarımızda da oldukça riskli olduğu söylenir. Fakat durum kesinlikle böyle değil. Her zaman olduğu gibi; bilinmeyen, öğrenilmekten kaçınılan her zaman korkutucu gelir.

Network Marketing için “çok serbest, disipline aykırı bir pazar” yakıştırması yapılsa da durum bunun ile tamamen zıttır. Kendi kuracağınız ağ içerisinde kalacağınız ve disiplin olmadan negatif şekilde dinazim gösterecek bir alandır. Kısaca şunu diyebiliriz; Network Marketing para kazanabileceğiniz bir alandır, bu alanda ne kadar para kazanabileceğiniz sizin emek ve disiplininize göre şekillenir.

Network Marketing Nedir?

Giriş bölümünde kafanızda bir şeyler canlanmıştır. Peki Network Marketing Nedir, ne işe yarar ya da Network Marketing ne demek?

Network Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Pazarlama modelleri arasında yer almakta ve Türkçe “Ağ Pazarlama” olarak isimlendirilmektedir. Son yıllarda oldukça tercih edilen bir iş modeli olmasının yanı sıra, isminden de anlaşılacağı gibi bir ağ kurarak pazarlama yapmak temeline dayanmaktadır. Yapı olarak Satış Ortaklığı modeline benzese de, satış unsurları müşterilerdir. Müşterilerin satın aldığı ürünler beğenilir ve müşteriler bu ürünleri pazarlar ise onlara pay ödersiniz. Bu sayede hem müşteri hem de siz kazanırsınız.

Network Marketing içerisinde iki farklı kanal bulunur; Üretici/Temin Eden ve satan. Üretim ve temin aşamasında birden fazla aktör olabilir, keza satan kısmında da aynı şekilde.

Network marketing para kazandıran bir ağaçtır. Ağacın en tepesinden itibaren tüm dallara kadar herkes ekosistemden faydalanır. Dalların bağlandığı gövdeler en büyük karları elde eden olarak görünse de kimi zaman dalların alacağı dönüş daha fazla da olabilir. Günün sonunda herkes bu ağaçtan bir şekilde faydalanır ve büyür.

Komisyon usulü satış gerçekleşen bu ağlarda, komisyon temin eden tarafından verilir. Genel olarak satış başına komisyon yerine satış sayısı karşılığında ödeme yapılır. Ödemeler temin eden kişilerden alınır. Bu da ürün fiyatlarındaki dengeyi ve satış disiplinini sağlar.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Network Marketing için en temel yol, satış yapmaktır. Bunun nasıl yapıldığını kısaca izah edelim; ürünü alırsınız, beğenir ve çevrenize önerirsiniz. Sizin üzerinizden satın alan kişiler memnun kalır ve başka kişilere satar ise bu bir Network yani ağ oluşturur. Network Marketing’de bu şekilde yapılır. Tahmin edileceği üzere satış sayısı üzerinden para kazanılır. Ürünler ne kadar çok kişiye ulaşır ve ne kadar büyük bir ağ içerisinde dolanır ise aktörler o kadar fazla para kazanır.

Genel olarak tavsiye üzerine ilerleyen sistemde ürün maliyeti ve satış fiyatı ile bu ağ oluşturulabilmekte. Misal olarak rastgele bir ürün belirleyelim ve bu ürün 10 TL değerine imal edilmekte. Daha sonra ise ürünün dağıtıcıya satışında bu fiyat 20 TL oluyor. Parekende yapacak kanala maliyeti ise 30 TL oluyor. Pazarlama ve ürünün depo edilmesi gibi süreçleri de göz önüne alarak parekende kısmına maliyeti 40 TL oluyor. Tam bu noktada sattıkları ürün başı 10 TL kar için 50 TL’ye ürünü satıyorlar.

Network Marketing usulünce yukarıda bahsettiğimiz tüm bu kanallara gerek kalmadan daha geniş bir ağ kurarak, daha ucuz bir şekilde ürün satılabilmekte. Direkt olarak üreticiden kullanıcıya ve onların da kendi içlerinde birbirlerine satması ile beraber. 10 TL’ye mal edilen ürün, 30 TL’ye satılıyor. Oluşan 20 TL karın bir kısmı üreticiya, bir kısmı ise satıcılara gidiyor. Tabi her ürün için belirli bir oran bırakılarak ağacın üstündeki kişilerin de ağ üzerinden para kazanması sağlanıyor.

Network Marketing Ne Satıyor?

Network Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazımızın devamında Network Marketing şirketleri listemiz bulunmaktadır. Bu bölümde; sağlık, kozmetik, gıda, takviye gıda, aksesuar, temizlik ve tekstil gibi birçok pazar bulabilirsiniz. Bu pazarların altındaki tüm ürünler ile Network Marketing başlığı altında karşılaşmanız olasıdır. Genel ürün satışı ise kozmetik ve sağlık üzerinedir.

Türkiye’deki Network Marketing Şirketleri

Network Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Ülkemizde aktif olarak çalışma yapan birçok Network Marketing şirketi bulunuyor. Bu firmalardan birçoğunu bu başlık altında bulabilirsiniz. İşte karşınızda Türkiye’deki Network Marketing Şirketleri listesi…

Amway

Dünya genelindeki en büyük kozmetik devlerinden biri olan Amway, Network Marketing ile en fazla gelir kazandıran firmalardan. Hatta en güvenilir olanı der isek yanlış olmaz. Amway ile çalışıp hayatını değiştiren birçok kişi bulunuyor. BURADAN firmanın resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

ASTEKNET

Ülke genelinde 2006 yılından bu yana faaliyette olan firma iç giyim üzerine ağ pazarlama yapmaktadır. Firmanın web sitesine Buradan ulaşabilirsiniz.

Belizya

Tüm Network Marketing firmaları arasında en farklı içeriğe sahip olan Belizya diyebiliriz. Firma kataloğu oldukça geniş ve her ihtiyaca yönelik bir ürünleri bulunuyor. Firmanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

 

TÜRKOBİR

Ülkemizdeki en büyük tekstil üzerine ağ pazarlama firmalarından biri. Bunun yanı sıra temizlik ve benzeri ürünler de satmaktadırlar. Firma olarak Türkiye Kobiler Birliği çatısı altında faaliyette bulunan firmanın 5 milyona yakın bir ağı bulunmaktadır. BURADAN web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Besttem

Köklü ağ pazarlama firmalarından biri de Besttem’dir. 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren firma, oldukça geniş bir ağa sahip. Genişlettikleri ağ sayesinde 72’den fazla çeşitte ürün portföyü bulunuyor. Firmanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Tupperware

Ülkemizde pek bilinmeyen fakat dünya genelinde oldukça geniş bir satış hacmine sahip olan Tuppaware, küçük ev aletleri üzerine üretim yapmaktadır. Genel olarak mutfak üzerine çalışan firmanın sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

BioBellinda

Kozmetik ve temizlik sektörü üzerine çalışmalar sürdüren Biobellinda, 2005 yılından bu yana satış yapmaktadır. Avrupa’da birçok ülkede faaliyette bulunan firma, yerli ve ihracatçı konumuna ulaşmış markalar arasında yer alıyor. Bağımsız girişimci adı altında birçok kişiye iş imkanı veren firma ile para kazanmak mümkün. Firmanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

TUBALIFE

Ülkemizde 7 yıldır faaliyette bulunan TUBALIFE, sağlık ve kozmetik üzerine ürünler üretmektedir. Firmanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Avon

Tıpkı Amway gibi dünya genelindeki en büyük Network Marketing aktörlerinden biri de Avon’dur. Ülkemizde 1993 yılından bu yana faaliyet gösteren firma, hala en çok satan ürünlere sahip firmalardan. Firma için satış temsilcisi olmak istiyorsanız BURADAN web sitesine ulaşabilirsiniz.

Valent Touch

“Hayallerine dokun!” mottosu ile pazar faaliyetlerine başlayan Valent Touch; sağlık, ziynet eşyası ve aksesuar üzerine çalışmalarda bulunuyor. Dünya genelinde faaliyette olan firmanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Byanca Network

Tekstil sektörü üzerine çalışan Network şirketlerinden biri de Byanca Network. Firma uzun süredir bu alanda çalışırken, çeşitli kampanyalar ile çalışanlarına motivasyon da sağlamakta. Son olarak belirli bir rütbeye ulaşan kişilere Uludağ’da tatil hediyesi verdiler. BURADAN web sitesine ulaşabilirsiniz.

Vizyon Vital

Çörekotu üzerine çalışmaları ile farklı sağlık ve takviye gıda ürünleri sunan Vizyon Vital, potansiyeli olan ağ pazarlama şirketlerinden. BURADAN firmanın web sitesine ulaşabilirsiniz.

AymNET

Yerli ve köklü Network firmalarından biri de AymNet’dir. Firma 2009 yılından bu yana pazarda yer alıyor. Çeşitli üniversitelerin Teknoparklarından AR-GE çalışmalarına devam eden firma, satış ağını genişletmeye de devam ediyor. BURADAN web sitesine ulaşabilirsiniz.

ViaVeta

Son 3 yıldır ülkemizde bulunan firma, sağlık ve takviye gıda üzerine çalışmalarda bulunmaktadır. Firmanın çalışma ağı 54 ülke ve 100 bini aşkın temsilciye sahip durumda. Firmanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Arleva

Kozmetik alanında hızla büyüyen ve 2018 yılına kadar oldukça geniş bir ağa sahip olan Arleva da Network Marketing konusunda ismi geçmesi gerekenlerden. Tıpkı Akasya gibi şu an için aktif bir adresleri bulunmuyor. Ürünlerini Trendyol, Hepsiburada gibi platformlarda bulmak mümkün.

VIVASAN

İsviçre’de kurulan VIVASAN, 1996 yılından bu yana çeşitli markalar altında sağlık ve kozmetik sektöründe faaliyet sürdürmektedir. 2010 yılında Türkiye pazarına giren firma, birçok girişimciye iş imkanı sunmuştur. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Akasya Network

Firma tekstil sektörü üzerine çalışan ve sıklıkla duyulan bir imaja sahip. Fakat şunu eklememiz gerek ki firmanın şu an faal durumda olmaması muhtemel. Siteleri ve sosyal medya sayfaları aktif değil. Buradan Instagram sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Tiens

TIENS Group adı ile 1995 yılında Li Jinyuan tarafından Çin’de kurulan firma, 1997 yılında uluslararası pazarda faaliyete başlamıştır. Türkiye’de dahil olmak üzere 190’dan fazla ülkede faaliyet sürdürmektedirler. Sağlık sektörü üzerine çalışan firmanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Anatolian International

Yerli bir Network ağı olan Anatolian International 2017 yılından bu yana faaliyetlerde bulunmaktadır. Firma bünyesinde birçok kategoride ürün satışı bulunmakta. Detaylar için BURADAN web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tiande

Rusya’da faaliyetlerine başlayan firma 2014 yılından bu yana ülkemizde de bulunuyor. Güzellik ve sağlık ürünleri üzerine bir kataloğa sahip. BURADAN firmanın web sitesine ulaşabilirsiniz.

DXN

DXN, dünya genelinde faaliyet gösteren, Malezya’da kurulmuş bir ağ pazarlama şirketidir. Takviye gıda ve sağlık ürünleri üzerine çalışan firma 1993 yılından bu yana pazarda bulunmaktadır. Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülkede ağ pazarlama faaliyetlerini sürdürmektedirler. Buradan firmanın web sitesine ulaşabilrisiniz.

Misedor

Misdor markası ilk olarak Akerman Temizlik markası olarak piyasaya çıkmıştır. Temizlik ve kozmetik alanı üzerine 2007 yılından bu yana faaliyette bulunan firma, önemli yerli Network Marketing firmaları arasında yer almaktadır. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Elite Bitkisel

Kozmetik alanında çalışan Elite Bitkisel firması, günümüzde ağ pazarlama faaliyetlerini bitirmiştir. Firma n11 üzerinde satışlarına devam etmektedir.

LR

Aloe Vera üzerine kurulan ve geniş bir ürün yelpazesine sahip olan LR, Türkiye’de de oldukça tanınmakta. Özel müşteri portföyü sayesinde kolayca satış ağı kurmaya imkan tanınıyor. BURADAN firmanın web sitesine ulaşabilirsiniz.

ERSAĞ

Yerli, temizlik ve kozmetik üzerine çalışan ağ pazarlama şirketlerinden biri de Ersağ. Pazarda oldukça geniş bir yayılım izleyen firma, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede faaliyet göstermekte. Firmanın web sitesine Buradan ulaşabilirsiniz.

Kyani

Amerikan meşeili bir diğer firma da Kyani’dir. Bünyesinde bulundurduğu takviye gıda ve sağlık ürünleri ile önemli bir satış ağı yaratmıştır. İsviçre elması ve yaban mersininden üretilen ürünleri ile sektördeki önemli firmalardan biri haline geldi diyebiliriz. Firmanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Faberlic

Rusya’da kurulan firma 2017 yılından bu yana ülkemizde faaliyette bulunuyor. Kozmetik sektörü üzerine çalışan firma 20’den fazla ülkede faal durumdadır. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Jeunesse

Güzellik ve Sağlık adına üretim yapan, kısa sürede dünyaya yayılan Jeunesse markası, önemli bir ticaret ağına da sahiptir. Firma bünyesinde binlerce girişimci bulunmaktadır. Amerika merkezli markanın web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Farmasi

Daha önce Farmasi ismini duymamanız imkansız. Hem ürün hem de ağ pazarlama bazında çok bilinen bir firma. 125 farklı ülkede çalışmalarda bulunan firma, ülkemizde de hem üretim tesisine hem de ana bayiye sahiptir. İstanbul merkezli çalışan firma; kozmetik, temizlik, takviye gıda gibi birçok alanda çalışmaktadır. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

HUNCALIFE

Huncalife ismin duymamış olabilirsiniz ama alt markalarını kesinlikle duymuşsunuzdur. Jagler, She, Caldio gibi markaları bünyesinden bulunduran HUNCALIFE, 1978 yılından bu yana parfümeri alanında faaliyette bulunuyor. Ülkemizdeki ihracatçı firmalardan biri olduğunu da eklemek gerek. Firma önemli bir ağ pazarlama ağına da sahip. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Forever Living

Amerikan menşeili bir firma olan Forever Living, 1978 yılından bu yana faaliyette. Dünya genelinde 10 milyondan fazla bağımsız girişimciyi de bünyesinde bulunduruyor. Ülkemizde de faaliyette bulunan firmaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Homm Bitkisel

Yerli ağ pazarlama firmaları arasında yer alan Homm bitkisel; temizlik, hijyen, kozmetik, beslenme ve parfümeri alanlarında satış yapmaktadır. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Gano Excel

Malezya’dan dünyaya yayılmış bir diğer firma da Gano Excel. Firma 2010 yılından bu yana ülkemizde faaliyetlerde bulunuyor. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Herbalife

Amway gibi dünya lideri ağ pazarlama firmalarından biri de Herbalife’dır. Firma 1980 yılından bu yana dünya genelinde faaliyette bulunuyor. Ülkemizde de uzun süredir etkin olan firma, birçok ev hanımına ek gelir kapısı yarattı. Beslenme ve takviye gıda üzerine çalışan firmanın güvenilirliği de oldukça yüksek. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Gökçek Gıda

İbrahim Gökçek tarafından kurulan firma, ağ pazarlama alınında uzun süredir faaliyette bulunmakta. Bitkisel ilaç ve takviye gıda üzerine üretim yapmaktadırlar. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

NWORK

Yukarıda Vizyon Vital’den bahsetmiştik. Tıpkı onlar gibi Çörekotu üzerine çalışmalardan bulunan bir diğer firma da NWORK. 2016 yılından bu yana pazarda faaliyette bulunan firma; sağlık, güzellik ve takviye gıda üzerine üretim yapmaktadır. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Mikrotem

Oldukça köklü bir mazisi olan ve okullarda da karşılaştığımız Mikrotem, 2004 yılından bu yana Temizlik sektöründe faaliyette bulunmakta. İzmir’de kurulan firma kişisel bakım ürünleri de üretmekte. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

OGANSIA

Yerli Network Marketing firmaları arasında yer alan Ogansia, 2015 yılından bu yana sektörde yer almaktadır. Gıda takviyesi, kişisel bakım ve içecek kategorilerinde ürünler sunmaktalar. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

MODELLIFE

Tekstil sektörüne yönelik üretim yapan Network Marketin firmalarından biri de Modellife. Ülkemizdeki birçok mağazada markanın ürünleri bulunmaktadır. 9 yıldır sektörde faal olan firma 250 binden fazla kişi ile çalışmakta. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

ORIFLAME

Avon’dan sonra en fazla satış temsilcisine sahip marka hiç şüphesiz olarak Oriflame’dir. Jonas af Jochnick ve Robert af Jochnick kardeşler tarafından kurulan firma 1967 yılından bu yana kozmetik alanında faaliyetlerde bulunmaktadır. Dünya genelinde yaklaşık olarak 3 milyondan fazla kişiyi pazarlama ağlarında barındırmaktadırlar. Neden bu denli büyüklerini anlamak için ise evinizdeki kataloglara bakabilirsiniz. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Naturalis

Şu an için birçok televizyon ve yazılı basın organında reklamı bulunan Naturalis, 2015’te Bursa’da kurulan bir ağ pazarlama firmasıdır. Kozmetik, güzellik ve sağlık ürünleri üzerine kataloğu bulunur. Firmanın oldukça geniş bir satış ağı bulunmakta ve gün geçtikçe bu ağ genişlemektedir. “Sağlıklı kazanç!” mottosuna sahip firmanın web sitesine BURADAN gidebilirsiniz.

Nerissa

Ülkemizin ilk yerli tekstil ağ pazarlama firmalarından olan Nerissa Networking, 2009 yılından bu yana pazarda faaliyet göstermektedir. İç giyim ve ev giyimi üzerine satış yapmaktadırlar. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Organo Gold

2008 yılında Kanada’da kurulan firma, Dünya genelinde tanınmış bir Network Marketing firmasıdır. Firma ana olarak içecek ve gıda üzerine ürün sunsa da az miktarda sağlık ve kozmetik ürün çeşidi de sunmaktadır. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

PARVEGA

PARVEGA, 2000 yılında Osman Yıldız’ın Network çalışmaları ile temelleri atılmış bir kurumdur. Firma günümüzde sağlık ve takviye gıda üzerine ürünler sunmaktadır. Firmanın ana odağı parekende satıştan ziyade Network Marketing ile yayılımdır. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

ONLIFE

Kozmetik ve parfümeri üzerine ürün portföyü sunan firmalardan biri de ONLife. Köklü yerli firmalardan biridir. Kataloglarını ve ürünlerini çoğu yerde bulabilirsiniz. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

PETRA

Petra, 1993 yılından bu yana ülkemizde faaliyet gösteren firma ilk olarak VMS adı ile pazarda yer almıştır. Web sitesi ve iletişim adresleri hala bulunsa da pazardaki aktif faaliyetlerine dair net bir bilgi bulunmuyor. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

RedPlus

Deri Ceket ve Temizlik ürünleri üzerine ürünler sunan RedPlus, 2015 yılından bu yana Network Marketing iş modeli ile hareket etmekte. Yerli ağ pazarlama firmasının sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Piaff

Yabancı sanılsa da yerli Network Marketing mağazaları arasında yer alan Piaff, 2011 yılında dünyaya yayıldı. 1980 ve 2011 arası sadece ülkemizde “Anıl İç Giyim” adı altında üretim yapan firma, bugünlerde Piaff markası altında çalışmakta. Yunanistan, Mısır, Suudi Arabistan ve hatta Cezayir gibi ülkelerde marka ile karşılaşmak mümkün. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

Silva Network

Sağlık, kozmetik, temizlik ve teknoloji üzerine birçok ürün sunan Silva Network, 20 seneden uzun süredir piyasada bulunuyor. Yerli ağ pazarlama firmasının web sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Poxy

Temizlik, sağlık ve kozmetik alanında ürün sunan Poxy, 2008 yılından bu yana pazarda bulunuyor. Marka altında 300 bini aşkın kişiden oluşan bir satış ağı bulunmakta. Firmanın bu kadar yüksek sayıya ulaşmasındaki sebep ise kar marjının yüksek olması. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

ONE MORE INTERNATIONAL

Yabancı olduğu düşünülen fakat tamamen yerli olan markalardan biri de One More International’dır. Firma kozmetik ve sağlık üzerine üretim yapmaktadır. BURADAN firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

QNET

Quest.net ismi ile pazara giren ve başarılı gelişim süreçlerinin sonunda büyüyen firma, sonunda QNET ismi ile pazarda faaliyetlerine devam etmiştir. Malezya firmalarından olan QNET, 150’yi aşkın ülkede satış ağına sahiptir. Ülkemizde ise 2011 yılından bu yana satış faaliyetlerinde bulunmaktadır. BURADAN ağ pazarlama firmasının sitesine ulaşabilirsiniz.

Siberian Wellness

İsminden de anlaşılacağı gibi Siberya’dan çıkan marka Rusya’nın en önemli firmalarından biri. 20’den fazla ülkede satış ağına sahip firma kozmetik ve sağlık üzerine üretim yapmakta. BURADAN firmanın web sitesine ulaşabilirsiniz.

Network Marketing Hakkındaki Yorumlar

Network Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Network Marketing hakkındaki yorumlar özelinde şunu söyleyebiliriz; çoğu kulaktan dolma bilgilerin ürünü. Bunun temel sebebi ise geçmişte bu alanda çalışan kişilerin başına gelenler. Birçok kişi güvenmemesi gereken, yeni çıkmış ve ürün kalitesi soru işareti olan firma ile yola çıkarak bu konuda mağdur oldu. Bu sebeple Network marketing hakkındaki yorumlar da genelde negatif. Fakat Oriflame, Amway, Avon veya Farmasi gibi büyük markalar ile çalışanlara baktığımızda da genel kanının tam zıttı yorumlar bulmak mümkün.

Network Marketing Dolandiriciliği

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri de Network Marketing dolandiriciliği. Güvenilir olmayan markalar ile işbirliği yapan nerede ise herkesin başına bu durum gelmiştir. Bildiğiniz gibi ağ pazarlama ürünleri genellikle sağlık ve kozmetik gibi kritik sektörlerde yer alıyor. Bu alanlarda yapılacak üretimlerin denetlenmesi, belirli sertifikaları alarak pazara sunulması gerekmekte. Sertifika almadan üretim yapan markaların ise ömrü uzun olmuyor.

Network Marketing Mağdurları

Ağ pazarlama mağdurlarının ortak noktası yanlış markalara güvenmeleridir. Her işte olduğu gibi ortağınızı ve ürününüzü doğru seçmeniz gerekir. Yanlış ürün ve yanlış marka ise Network Marketing mağdurları sayısını artırmanın ötesine geçmez. Bu sebeple ağ pazarlama işine girerken araştırmanızı titizlik ile yapın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ