Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? Market Nasıl Açılır?

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? Market Nasıl Açılır?

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? Market Nasıl Açılır? Marketlerin sıfırdan açılış maliyetleri, belirli bir sermaye gerektirmektedir. Market açma maliyeti ortalama bir işletme için yaklaşık olarak 70 ila 250 Bin TL civarındadır. Maliyet hesaplamalarını detaylı olarak bir alt başlıkta sizlere sunacağız.

Maliyet hesaplarından sonra, market açma konusunun kar getirip getirmeyeceğini de ele alacağız. Market açma maliyeti detaylı hesaplaması için okumaya devam etmeniz yeterli olacaktır. Market açmanın ana masraf kalemleri, market açmak için gerekenler, market açmanın ne kadar kar getirebileceği konularını öğrenmek adına, okumaya devam edebilirsiniz.

2021 Yılında Market Açma Maliyeti ve Ana Masraflar

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? Market açma ücretleri arasında en belirgin ana masraflar kira, ürün maliyeti, ruhsat alımı, esnaflar odası kaydı ve benzeri maliyetlerdir. Öncelikli olarak, marketinizi açacağınız uygun yeri bulduktan sonra, kira, depozito ve komisyon gibi masraflarınız olacaktır.

Getir Bayilik Nasıl Alınır? Getir Bayilik Kazancı Ne Kadar?

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? Market Nasıl Açılır?

Market açma maliyeti ana masrafları 2021;

 • Kira, depozito ve komisyon için yaklaşık olarak 10 Bin TL bütçe ayırmanız gerekiyor.
 • Esnaflar odası kaydı, ruhsatınızın tamamlanması, vergi levhası, yazarkasa maliyetine de en azından 10 Bin TL ayırmanız gerekmektedir.
 • Dükkanınızın mallarını koyacağınız raflar, dolaplarınız ve benzeri masraflar için de 15 Bin TL ayırmanız gerekmekte.

Market Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Market Açma Maliyeti Ne Kadar?

Yani, dükkanın içine herhangi bir ürün yerleştirmeden, yaklaşık olarak 35 Bin TL gibi bir masraf yapabilirsiniz.

Daha sonra işletmeniz için hedeflediğiniz büyüklüğe göre ürün satın alımı yapmalısınız. Ürün satın alımı da işletme büyüklüğüne göre değişmektedir. 10 Bin TL’lik ürün satın alımı yapılabileceği gibi 250 Bin TL’lik ürün satın alımı da yapılabilir.

Market açma maliyeti ürün satın alımı olmadan yaklaşık 35 Bin TL’dir.

Market Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? Market açma konusunda, getireceği kar oranı düşünülerek hareket edilmelidir. Market açma ne kadar kazandırır? Sorusuna verilecek yanıt; marketin büyüklüğünden tutun, işletmenin bilinirliğine ve ürünlerin kalitesine kadar uzanacak bir süreçtir.

Öncelikle, açacağınız marketin bilinirliğini ve reklamını yaparak işe başlamalısınız. Marketin bilinirliği arttıkça, potansiyel müşteriler, yavaş yavaş da olsa gerçek müşterileriniz olacaktır.

Marketinizin fiyat politikasını iyi belirlemeniz gerekiyor. Çevre marketlerde satılan ürünlerin fiyatlarından daha cazip fiyatlar sunmanız, işletmenize olan ilgiyi artıracaktır.

Market açarak kazanç sağlama amacı güdüyorsanız, satacağınız ürünlerin belirli kesimlere hitap etmesini sağlayın. Müşterilerinizin belirli bir profili yok ise her türden profile uygun olan ürünler marketinizde yer almalıdır.

Çalışanlarınızın seçimini yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Müşterilere karşı güler yüzlü olabilen çalışanlar seçmeye özen gösterin.
 • Bulunduğunuz konumun analizini yapın. Market açacağınız konumun sosyolojik yapısına aykırı elemanlar ile çalışmamaya özen gösterin.
 • Saygılı elemanlar almaya özen gösterin.
 • Müşterilere ve çalışanlara saygısızlık yapacak kişiler ile bir an önce yolunuzu ayırın.

Yani, dükkanın içine herhangi bir ürün yerleştirmeden, yaklaşık olarak 35 Bin TL gibi bir masraf yapabilirsiniz. Daha sonra işletmeniz için hedeflediğiniz büyüklüğe göre ürün satın alımı yapmalısınız. Ürün satın alımı da işletme büyüklüğüne göre değişmektedir. 10 Bin TL’lik ürün satın alımı yapılabileceği gibi 250 Bin TL’lik ürün satın alımı da yapılabilir. Market açma maliyeti ürün satın alımı olmadan yaklaşık 35 Bin TL’dir. Market Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Market Açma Maliyeti Ne Kadar?

İstiridye Mantarı Üretimi Maliyeti ve Kazancı Ne Kadar?

Market açma ne kadar karlı? Sorusuna, ürünleriniz, elemanlarınız, marketinizin konumu ve daha pek çok konu doğrudan etki etmektedir. Bu sebeple, ürünlerinizi, marketinizin açılacağı konumu ve çalışanlarınızı iyi seçmelisiniz.

Çalışanların verimini arttırmak, marketin genel karını arttırmaya yardımcı olacaktır. Verimle ve azimle çalışan kimseler, size ve markanıza değer katarlar.

Çalışanlarınızın verimini arttırmak için yapabileceğiniz şeyler;

 • Marketinizde çalışacak kişilere primler verin.
 • Market çalışanlarınızın, marketi benimsemesine yardımcı olun.
 • Pozisyon çeşitliliği oluşturarak verimli çalışanları ödüllendirin. (Terfi yoluyla.)

Müşteri memnuniyeti de işletmenizin karını doğrudan etkileyecektir. Müşteri memnuniyeti adına, ürün değişimi, ürün iadesi ve benzeri konularda müşterilerinize yardımcı olmaya özen gösterin.

Market açarak para kazanma yolunda ilerlerken bu konulara dikkat ederseniz, karınız her geçen gün daha da artacaktır.

Web sitemizi ziyaret ederek market açma konumuza benzer pek çok para kazandıran konu görebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ