Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Köpek Çiftliği Kurma, Köpek Üretim Çiftliği Nedir, Nasıl Kurulur?

Köpek Çiftliği Kurma, Köpek Üretim Çiftliği Nedir, Nasıl Kurulur?

Köpek Çiftliği Kurma, Köpek Üretim Çiftliği Nedir, Nasıl Kurulur? Para kazanmak için son dönemlerde revaçta olan bir yol da köpek çiftliği yetiştiriciliği. Bu iş, dışarıdan oldukça basit bir yetiştiricilik tipi gibi görünse de arkasında oldukça sorumluluk barındırmaktadır. Bu yazımızda Köpek çiftliği kurma hakkında tüm detayları sizlere anlatacağız.

Köpek çiftliği kurmak için oldukça yoğun bir mesai harcamalısınız. Yazımızın ilerleyen kısımlarında da görebileceğiniz gibi çok katı yönetmeliklere bağlı bir alandır. Bu kurallar çerçevesinde doğru ve istikrarlı bir çalışma ile büyük para kazanmak mümkün.

Köpek yetiştiriciliği alanına girmek isteyen kişiler, ilk olarak fazla gelir elde edebilecekleri üst seviye denilebilecek safkan köpek cinslerine yönelmekte. Bu durum girişim açısında maliyetli ve riskli olduğu için ilk aşamalarda piyasada rağbet gören köpek cinslerine yönelik çalışmak daha sağlıklı olacaktır. Bu açıdan yaklaşarak hangi köpek cinlerine yönelik yetiştiricilik yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekir.

Köpek çiftliği kurma son dönemde popüler olsa da uzun süredir faaliyette olan bir iş kolu. Bu alanda çalışan kişiler daha rahat bir çalışma ortamı için şehir merkezinden uzak, arazi tipi yerlerde tesisleşmey, yani köpek çiftliği kurmayı tercih etmişlerdir. Gelelim bu iş için ne yapılmalı, köpek üretim çiftliği nasıl kurulur, köpek çiftliği kurmak için gerekenler neler kısmlarıına.

Köpek Üretim Çiftliği için Gerekenler, Köpek Çiftliği Nasıl Kurulur?

Köpek Çiftliği Kurma, Köpek Üretim Çiftliği Nedir, Nasıl Kurulur?

Her şeyden önce şunu belirtmek gerek; eğer köpek çiftliği kurmak istiyorsanız konu hakkında detaylı şekilde araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmalar sayesinde gelecekte çıkacak engellere karşı hangi aksiyonları almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda bu konuya da detaylı değinerek, köpek üretim çiftliği nedir, nasıl kurulur noktasına eğileceğiz.

Köpek üretim çiftliği kurma fikrine sahipseniz ilk olarak yapmanız gereken çiftlik için uygun bir arazi bulmaktır. Sektöre yönelik yapacağınız araştırmalar ve hayalinizdeki yapıya uygun bir arazi bulmanız oldukça önemli. İlk aşamada yapacağınız yanlış bir yapılanma daha sonrası için büyük sorunlara sebep olabilir. Bu aşama ile birlikte ruhsat almanız da gerekiyor. Gelin hep birlikte Köpek Üretim Çiftliği Ruhsatı Nasıl Alınır yakından bakalım.

Köpek Üretim Çiftliği Ruhsatı Nasıl Alınır?

Köpek üretim çiftliği ruhsatı oldukça önemlidir. Yaptığınız işin devlet tarafından da tanınması gerekir. Bunun için yapmanız gereken ise ruhsat sahibi olmak. Tersi bir durumda yapılacak incelemeler sonucu ağır cezalar ve işletmenin kapatılması gibi sonuçlar ile karşılaşılabilir. Ruhsat alma aşamasında ilk adım seçtiğiniz arazinin imar durumudur. Eğer araziniz imara açık ise gerekli izinleri alıp çiftliğinizi inşa edin. Ruhsat almak için yetkili nokta ise ilk nokta bulunduğunuz şehrin belediyesi.

Belediyeye gitmenizin ardından sizden bazı gerekli belgeler talep edileecektir. Bu belgeler belediyeden belediyeye değişebilmek ile beraber genel olarak tapu/ kira kontratı, kimlik fotokopisi, konu hakkında dilekçe ve imza sirküleri gibi belgelerdir. Belgelerin tesliminin ardından belediye işletmeniz adına Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi devlet kurumları ile iletişime geçer. Bu kurumlardan çiftliğinize bir denetleyici gönderilir ve denetlemeye göre düzenlenen raporda ruhsat başvurunuz kabul görür veya görmez. Bu aşamada bazı harcama kalemleri de oluşur. Köpek üretim çiftliği ücreti hakkındaki harcamaları size belediye tebliğ edecektir. Köpek çiftliği ruhsat ücreti belediyeden belediyeye farklılık gösterir.

Köpek Üretim Çiftliği Kurmak 2021

Köpek Çiftliği Kurma, Köpek Üretim Çiftliği Nedir, Nasıl Kurulur?

Ruhsatı almanın ardından çiftlik içinde üretime geçebilirsiniz. Bunun ilk adımı ise çiftliğinize köpekler almaktır. Sizin tahmin edebileceğiniz gibi ilk aşamada erkek ve dişi olmak üzere en az birer tane edinmelisiniz. Bu köpek cinslerini yukarıda da belirttiğimiz gibi en çok talep gören köpek cinslerine göre belirlemelisiniz.

Eğer bir çiftlik sahibi olacaksanız kesinlikle bir veteriner ile çalışmalısınız. Bu noktada bir veteriner ile anlaşıp belirli periyotlar ile kontrol yaptırabilirsiniz. Eğer büyük bir çiftliğe sahipseniz köpek çiftliği içerisinde sabit çalışacak bir veteriner de işe alabilirsiniz. Köpeklerinizin sağlıklı olması, düzenli olarak bakılmaları çiftliğinizin maddi ve manevi çıkarlarına da hizmet edecektir.

Yetiştireceğiniz köpek ırklarını çiftliğin bulunduğu konuma göre de değerlendirmelisiniz. Örneğin soğuk iklimde yaşamaya alışkın bir köpek ırkı, çok sıcak bir iklimde zorlanacaktır, sürekli olarak traş olması, belli besin takviyeleri alması gerekir. Bunun tam tersi de olabilir. Kışın oldukça soğuk olan bir ortamda örnek verdiğimiz ırklar sorun yaşamasa da diğer ırklar rahatsız olabilir, bunun için soğukta zarar görmeyecekleri bir yaşam alanı da yapmalısınız.

Çiftlik içerisindeki işlerin sağlıklı sürmesi adına sürekli olarak köpek çiftliği içerisinde yer almalısınız. Eğer böyle bir imkanınız yok ise çiftlikte kalacak, alanında uzman personeller ile çalışmalısınız. Bu personeller köpeklerin beslenme ve hareket ihtiyaçlarını karşılama konusunuda yardımcı olurlar.

Kritik bir nokta da köpeklerin çiftleşme çağına geldiğinde doğru olarak çiftleştirilmesidir. Doğru cinslerin üremesi ile beraber safkan ırklar elde edebilir. Bunun için de köpekleri kendi cinsleri ile çiftleştirmeniz gerekmektedir. Köpeklerde dişi olanlar seçici konumdadır, bu sebeple dişi için aynı cinsten daha fazla sayıda erkek köpek bulundurmanı gerekir.

Köpek yavrularının dünyaya gelmesi ile beraber başka bir sorumluluk doğmaktadır. Dişi köpeklerin yavrulaması için özel yavrulama bölmeleri bulunur, bu bölmelerde yavru köpekler sıcak ve sağlıklı bir ortamda dünyaya gelirler. Özellikle kış ayları için hayat kurtarıcı olan ısıtıcılı bölmeler ile yavru köpeklerin hayatını da koruyabilirsiniz.

Bir köpek üreme çağına geldikten sonra yılda en az 2 defa doğum yapar ve her bir doğumda en az 5 yavru köpek doğar. Bu sebeple doğru bakım ve üreme ile yıl içerisinde hızlıca köpek sayısını artırabilirsiniz. Doğan köpeklere kimlik çıkartmanız da gerekir. Bu sayede köpekleri satarken cinslerini de kanıtlamış olursunuz.

Köpek Üretim İzinleri Nelerdir?

Köpek Çiftliği Kurma, Köpek Üretim Çiftliği Nedir, Nasıl Kurulur?

Yukarıda detaylıca çiftlik ruhsatı ve ilk aşamada yapılması gerekenlerden söz ettik. Şimdi işin yetiştiricilik kısmına gireceğiz. Bu bölümde köpek yetiştiriciği yapmak için gerekli olan izin belgelerini görebilirsiniz. Köpek yetiştiriciliği yapmak için EV VE SÜS HAYVANLARININ ÜRETİM, SATIŞ, BARINMA VE EĞİTİM YERLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK’te bulunan kurallara uymalısınız. Bu kurallardan bazılarını madde madde size şöyle açıklayabiliriz:

Madde 8’de yer alan bilgilere göre çiftliğinizde idari büro, duş, depo, hayvanların yiyeceklerinin hazırlandığı bölüm, tuvalet, hayvan karantina ünitesi, temizlik ünitesi, veteriner hekim odası, kapalı ve açık gezdirme alanları gibi alanlar bulunmak zorundadır.

Çiftlikte bulunan tüm açık bölümlerin rüzgarın tersine şekilde yapılması istenir. Köpekler için yapılan kapalı alanları güneş ışığı alabilecek, dışarıdan gelecek haşere ve kemirgenlere korumlaı olması istenir. Ayrıca hayvan gezdirme alanlarının toprak zemine sahip olması talep edilir. Köpek barınağının tüm bölümlerinde kullanılan malzemelerin dezenfekte edilebilir malzemelerden yapılması istenir. Hayvanların yatması için ırk ve yaşlarına göre değişecek şekilde en az 10 cm yükseklikte olan platformlar gerekir.

Bunların yanı sıra diğer bölümlerden ayrı olacak şekilde köpek doğum ve köpek karantina ünitelerinin de bulunması şarttır. Bu bölümlerin diğer hayvanların yakınında konumlanmaması talep edilir. Kullanılacak çatının yağmur ve güneş engelleyen bir malzemeden yapılması gerekmekle beraber tüm kafesler için de temizlenebilir mama ve su kapları olması istenir. Kafeslerin üzerlerinde hayvanlar ile alakalı tür, yaş, ırk gibi bilgilerinin bulunduğu bir tabela da bulunmalıdır. Köpek yavruları bakanlığın belirlediği zamanda iç-dış parazit ve aşı uygulamalarına tabi tutulmalıdır.

Üretim yerlerinde kimliklendirilmiş kedi ve köpek yavrularına, Bakanlık tarafından belirlenen zamanlarda aşı ve iç-dış parazit ilaçlaması yapılır. En son yapılan aşılama tarihi üzerinden on beş gün geçmiş yavrular satış yerine gönderilir.

Bunların yanı sıra önemli olan iki durum da kuruluş izni ve çalışma izni için gerekli olan belgelerdir. Bu şartlar BURAYA tıklayarak gidebileceğiniz belgede MADDE 5 – (1) ve MADDE 6 – (1) de belirtilmiştir.

Köpek Yetiştiriciliği Eğitimi Nedir?

Köpek Çiftliği Kurma, Köpek Üretim Çiftliği Nedir, Nasıl Kurulur?

Yetiştiricilik, belgeye tabi bir branştır. Köpeklerin sağlıklı şekilde yetişmesi ve eğitilmeleri için eğitmenlere ihtiyacı olur. Bu eğitmenlik sertifikası için 4 ile 6 ay arası süren kurslara katılmanız gerekir. Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olmanız halinde eğitmenlik sertifikasını alır, köpek eğitim uzmanı olursunuz. Bunun yerine eğitmen kişiler ile de çalışabilirsiniz. Köpek eğitimi de yetiştiricilik gibi para kazandıran meslekler arasında yer alır. Köpek sahipleri köpeklerinin eğitilmesi için sizden yardım isteyebilirler.

Köpek Çiftliği Kurma Maliyeti 2021 Güncel

Köpek çiftliği kurma maliyeti 2021 yılı için de sonraki yıllar için de belli parametreler sebebi ile değişecektir. Özellikle artan kur sebebi ile köpek üretim çiftliği kurma maliyeti her geçen gün artmaktadır. Bugün de yarın da bu durumun dışındaki değişkenler olacaktır. Bunlar kuracağınız çiftliğin büyüklüğü, alacağınız köpek sayısı, köpeklerin ücreti gibi birbirinden farklı parametrelelerdir.

Köpek çiftliği kurmak için gereken para bugün için 300.000 TL ile 500.000 TL arasındadır. Bu hesabın içerisinde arazi, barınak, personel, köpekler ve gerekli ekipmanlar bulunmaktadır. Ana değişken ise arazidir. Bildiğiniz gibi emlak sektörü günümüzde oldukça farklı değişkenlere maruz kalmakta. Bu sebeple arazi maliyeti, köpek çiftliği kurma maliyeti için önemli bir bölümü kapsıyor.

Köpek Çiftliği KOSGEB

Köpek Çiftliği KOSGEB desteği var mı? Köpek Çiftliği KOSGEB nasıl başvurulur gibi sorular da sıklıkla sorulmakta. KOSGEB hayvancılık üzerine olan girişimlerde belirli bir destek sağlamakta fakat durum Köpek çiftliği için biraz farklı. KOSGEB sitesinde veya mevzuatlarında bu alana dair bir belge veya bilgi bulunmamakta.

Köpek Üretim Çiftliği Ne Kadar Kazandırır?

Köpek Çiftliği kurma ana amacınız tabi ki para. Köpek üretim çiftliği ne kadar kazandırır sorusu ise işe girmeyi düşündüğünüz ilk aşamalarda soruluyor. İlk olarak şunu söylemek gerek ki kazancınızı üretim büyüklüğünüz ve tanınırlığınız belirler. Yetiştireceğiniz köpek ırkları da hemen bunlardan sonra gelir.

Köpek ırkları kaç para sorusu sorulduğunda bunlar için net bir fiyat verilmese de piyasa özelinde bazı fiyatlandırmalar mevcuttur. Bu fiyatlar şu şekildedir:

  • Alman Kurdu yavruları fiyatları 750 Tl ile 1500 TL arasında değişmektedir.
  • American Cocker yavruları fiyatları 1000 ile 1300 TL arasında değişmektedir.
  • Beagle yavruları fiyatları 900 ile 1250 TL arasında değişmektedir.
  • Chow Chow yavruları fiyatları 1250 ile 2000 TL arasında değişmektedir.
  • Golden Retriever yavruları fiyatları 1000 ile 1500 TL arasında değişmektedir.
  • Husky yavruları fiyatları 1250 ile 2000 TL arasında değişmektedir.
  • Kangal yavruları fiyatları 750 ile 1500 TL arasında değişmektedir.
  • Labrador yavruları fiyatları 800 ile 1500 TL arasında değişmektedir.
  • Pug yavruları fiyatları 1250 ile 2000 TL arasında değişmektedir.
  • Rotweiller yavruları fiyatları 900 ile 1250 TL arasında değişmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ