Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatı

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatı

İşkur’dan yapılan son açıklamalara göre İşsizlik maaşı alan kişiler ek gelir kazanabiliyor. Yapılan açıklamalardaİşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatı sunulacağı belirtildi. Yazı içerisinde İşkurdan işsizlik ödeneği alanların nasıl ek gelir kazanabilir, İşkurdan işsizlik maaşı alanlar ne kadar ek gelir kazanabilir gibi birçok sorunun yanıtını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Pandemi sebebi ile İşkur tarafından yapılan ödeme ve yardımlar oldukça arttı. Vatandaşların yaşadıkları mağduriyeti önlemeye çalışan İşkur, birçok kalem ve program dahilinde hem işverenlere hem de işçi olacak kişilere yardım yapmakta. İşkurdan işsizlik maaşı alanların yararlanabileceği ek gelir fırsatı ile beraber gelir arttırmaları da mümkün. Maaşı almak için gerekenler nedir, İşsizlik ödeneği alanlar nasıl ek gelir kazanır ilerleyen kısımlarda bulabilirsiniz.

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatı Nedir?

İşkur tarafından ortaya çıkarılan işbaşı eğitim programı ile beraber toplumun birçok kesimi ek gelir kazanabilmekte. İşkurdan işsizlik ödeneği alanlara da bu hak tanınmış durumda. İşbaşı eğitim programı boyunca verilen destek ile beraber işsizlik ödeneğine ek olarak geli kazanılabilmekte. Bu gelir sayesinde maaşınızın belli oranında verilen işsizlik maaşı üzerine bir de günlük ek gelir elde edersiniz.

 

İşbaşı Eğitim Programları Nelerdir?

Çalışma hayatına alışma sürecini hızlandırmak ve kendisine başvuran kişilere iş yeri eğitimi vermek isteyen İşkur, İşbaşı eğitim programları ile bunu sağlamaktadır. İşkurdan işsizlik ödeneği alanlara da öğrencilere de bu program katılma hakkı tanınmıştır.

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatı

İşkur İşbaşı Eğitim Programları, kuruma iş tecrübesi edinmek isteyen kişilerin başvuruları ve yerleştirmeleri ile gerçekleştirilir. Başvuran kişiler istedikleri alanda veya İşkur’un sağlamış olduğu sektörde iş eğitimi ve iş tecrübesi edinebilirler. Programın sonucunda katılımcılardan; işyeri bilincini kazanma, tecrübe edinme, program sonrasında mevcut işi yapabilir durumda olma gibi durumları gerçekleştirmesi beklenir.

İşkurdan işsiz ödeneği alanlara ve diğer sınıflara özel olarak sunulan bir hak de işbaşı eğitim seçiminin esnek olmasıdır. Eğer işbaşı eğitim programı için bir işyeri bulduysanız İşkur ile görüşerek bunu onaylatabilirsiniz. Bulamamanız halinde de yine İşkur’a başvurarak size özel bir işbaşı eğitim sekansı ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bir açıdan işverenler de işbaşı eğitim kadrosu için işkurdan eğitilecek personel talep edebilir.

Program boyunca 6 gün içersinde en fazla 45 saat eğitim alınabilmektedir. Bu durumda da günlük alınabilecek eğitim süresi yaklaşık olarak 5 saat ile 8 saat arasındadır.

İşbaşı eğitimleri için belirlenen süreler vardır. Her sektörde farklı sürelerde eğitim üst sınırı bulunur. İşte bunlar:

 • Bilişim ve imalat üzerine çalışan işyerlerinde 6 ay,
 • Muhabirlik ile ilgili iş kollarında 9 ay,
 • Tehlikeli ve Çok tehlikeli olarak nitelendirilen işlerde  MEB Hayat Boyu Öğrenme Modülleri kapsamında belirtilen azami sürenin üzerinde,
 • 18 ile 29 arası için bulut bilişim, kodlama, siber güvenlik, oyun geliştirme gibi sektörlerde eğitim alması için 9 ay,
 • Diğer tüm sektörlerde 3 ay eğitim verilebilmektedir.

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Şartları

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatı

İşkurdan İşsizlik Ödeneği Alanlara sağlanan ek gelirden faydalanmak istiyorsanız aşağıdaki şartlara uyum sağlamalısınız:

 • İşkurda kayıtlı işsiz statüsüne sahip olmak
 • 15 yaş üzerinde olmak,
 • Eğitim alınacak kurumun işvereni ile akrabalık ilişkisine sahip olmamak,
 • Emekli olmamak,
 • Eğitim alınacak işyerleri içerisinde son 3 ay boyunca çalışmamış olmak,
 • Eğitimden önceki son ayda sigorta primi yatırılmamış olmak,
 • İşkurun sağlamış olduğu iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden faydalanmaktır.

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Başvurusu

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatı

Başvuru kısmına gelelim. İşkurdan İşsizlik Ödeneği Alanlara Ek Gelir başvurusu için yapmanız gereken tek şey ülkemizde bulunan herhangi bir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkez’ini ziyaret etmektir. Kuruma giderek hızlı bir şekilde İşkurdan İşsizlik Ödeneği Alanlara Ek Gelir başvurusu yapabilirsiniz. Bunu ile beraber internet üzerinden de başvuru yapmak mümkün:

Buraya tıklayarak online başvuru yapabilirsiniz!

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatından Kimler Yararlanabilir

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Fırsatı

Aslında başlıkta yazdığı gibi mevcut yardımdan sadece işsizlik maaşı alanlar yararlanabilir. İşsizlik maaşı aldığınız durumlarda İşbaşı eğitim programlarına katıldıysanız bir şey ispat etmenize gerek kalmadan direkt eğitim için ödenecek günlük ek geliri kazanabilirsiniz.

İşsizlik maaşı, sigortalı ve işsiz durumda olan kişilere şartları karşılamaları halinde ödenen bir ücrettir. Ücret işsiz kalınan sürede belirli bir zaman aralığınca ödenir. Maaşın hesaplanması için bazı oranlar belirlenmiştir.

Bunun yanı sıra işssizlik maaşı alabilmek için bazı şartlar da mevcuttur. Şartlar:

 • İşten kusur veya istek dışında çıkmış olmak,
 • Son 3 ayda hizmet akdine tabi durumda olmak,
 • İşten çıkmadan önceki son 3 yılda en az 600 gün için işsizlik sigorata primini ödemiş durumda olmak,
 • İşten çıktıktan sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmış olmaktır.

BU şartları sağlayıp İşkur işsizlik maaşı alan kişiler İşbaşı eğitim programı ödeneklerinden de yararlanabilir.

İşkurdan İşsizlik Maaşı Alanlara Ek Gelir Ne Kadar?

Tüm yazı boyunca İşsizlik ödeneği alanlara ek gelirin ne olduğundan şartların ve işbaşı eğitim programından bahsettik. Sıra geldi İşkurdan işsizlik maaşı alanların ne kadar ekler kazanacağını açıklamaya. İşkurdan işsizlik maaşı alan kişiler maaşın üzerine eğitimde bulundukları her gün için 54,34 TL yardım alırlar.

Yardım sadece işsizlik ödeneği alanlara yönelik değildir. Diğer sınıfların alacağı ödenekler de şu şekildedir:

 • İş arayan statüsünde bulunan vatandaşlara 108,68 TL,
 • İş arayan statüsündeki öğrencilere 81,51 TL,
 • İşte Anne Projesi içerisindeki kurallara göre İş Kulübü ve işbaşı eğitiminden yararlanan çocuğunun yaşı en fazla 15 olan annelere 110 TL,
 • Bulut bilişim, kodlama, siber güvenlik, oyun geliştirme sektörlerinden birinde eğitim alanlara 115 TL,
 • Çocuğu en az 2 en fazla 5 yaşında olup bakmak zorunda olan kadınlara 400 TL yardım verilmektedir.

Yukarıda ifade edilen tüm yardımlar GÜNLÜK olarak verilmektedir.

 

İşkurdan evde çalışma imkanı hakkındaki İŞKUR Evden İş Fırsatı! İşkur Paketleme İşi Başvurusu yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ