Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler 2021

Batuhan Duman

Batuhan Duman

Her yeni yılda yeni bir sektör ortaya çıkıyor. Bu sebeple Gelecekte Popüler Olacak Meslekler 2021 yılı için de 2011 yılı için de farklı olabilmektedir. Bu yazımızda uzmanlar tarafından yapılan öngörülere göre Gelecekte Popüler Olacak Meslekler hakkında bir yazı hazırladık. Yazı içerisinde gelecekte popüler meslekler ve mesleklerin içeriği hakkında detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

Bu yazıyı yazmada yola çıktığımız soru, geleceği olan en iyi meslekler hangileridir sorusudur. Yazı içerisinde göreceksiniz ki gelecekte popüler olacak meslekler ingilizce dili bilmenizi gerektiren meslekler. Bunun sebebi ise ileride popülerliği artacak meslek kollarının global olarak kabul görmesi gerektiğidir.

 

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler 2021 Liste

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler 2021 listemizde 10 farklı meslek bulunmaktadır. Bu mesleklerin her biri “beyaz yaka” olarak adlandırılan mesleklerdir. Listedeki mesleklerin hepsi direkt veya dolaylı olarak bilişim sektörü ile alakalı eylemleri sergilemektedir. Gelecekte Popüler Olacak Meslekler listemiz sizler ile..

Yapay Zeka Uzmanlığı

İleride Popüler Olacak Meslekler

Günümüzde birçok alanda kullanılan teknolojilerde ana odak yapay zeka konumunda. Bu alanda çalışan ve ihtisasını bunun üzerine yapan kişilerin yaptığı mesleğe ise Yapay Zeka Uzmanlığı deniyor. Uzmanlar, makinelerin insan beynine benzer tepkiler vermesi amacı ile tasarım ve programlama yapma üzerine çalışmaktalar. Yapay zeka uzmanları tarafından tasarlanan ve programlanan ürünler, şirketlerin işleyişinde problem çözümü, karar süreci, hedef oluşturma gibi alanlarda aktif olarak rol alıyor.

Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanlığı

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

İnternet kullanımının artması, nerede ise herkesin gününün önemli bir vaktini telefonda geçirmesi ile beraber pazarlama sektörünün de dengeleri değişti. Bundan 15 sene önce ne olduğu hakkında pek fazla fikir olmayan Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanlığı, günümüzde ve gelecekte popüler olacak meslekler arasında yer alıyor. İşletmelerin Dijital dönüşüm aşamasında rehberlik yapan uzmanlar, işletmelerin bulunduğu pazarda dijital olarak nasıl rekabet edeceklerine yönelik stratejileri de geliştiren kişiler. Markanın tanıtımı, pazardaki hedeflerin belirlenmesi, müşteri ile etkileşimi arttırmak gibi birçok alanda tüm dikkatler Dijital pazarlama ve Strateji uzmanının iki dudağı arasında oluyor.

Yazılım ve Uygulama Geliştirme Uzmanlığı

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

Bu konu hakkında çok fazla detaylıca konuşmaya gerek yok. Yazılım sektörünün son 10 yılda kat ettiği mesafeyi tüm dünya görmekte. Özellikle mobil alanlarda gelişen yazılım sektörü ile beraber Yazılım ve uygulama geliştirme uzmanlığı dikkat çeken meslek grupları arasına girdi. Mesleğin direkt olarak tanımı yazılım veya uygulama geliştirmek olsa da alt metninde çok fazla detay bulunmakta.

IoT Uzmanlığı (Nesnelerin İnterneti Uzmanlığı)

İleride Popüler Olacak Meslekler

Nesnelerin interneti tanımını birçok yerde görmüşsünüzdür. Hayatımızdaki birçok alanda artık bu tabiri duymak mümkün. Otomasyonun yapılabildiği, internet ve kurumlar arası ilişkinin mobilize olması ile beraber IoT Uzmanlığı da önemli bir hale geldi. Bilgi paylaşımı ve koordinasyonun sağlanması için IoT ürünlere ihtiyaç duyulurken bunların başına da bir IoT uzmanı gerekmektedir.

3 Boyutlu Üretim Mühendisi

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

İnternet üzerinden bir video izlerken illa ki 3 boyutlu yazıcı ile üretilen ilginç cisimleri görmüşsünüzdür. 3 boyutlu üretim sektörü her geçen yıl gelişmekte olup günümüzde bile hobi olmanın ötesine geçmiştir. 3 Boyutlu Üretim Mühendisliği gelecekte sağlık, inşaat, giyim ve hatta gıda gibi birçok alanda yararlı olabilecek bir meslek dalıdır. Bugün 3D yazıcılar ile organ üretildiği haberlerini okumak mümkün, gelecekte… Kim bilir?

Veri Güvenliği Uzmanlığı

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

Dijitalleşmenin yaygın hale gelmesi ile beraber internet üzerinde müthiş bir veri oluştu. Kişilerin, kurumların ve hatta ülkelerin bile tüm verileri sunucularda saklanırken korunmaya da ihtiyaç duymakta. Önemli verilerin yanlış kişilere geçmesi sistemde önlenemeyecek bir açığın oluşmasına sebep olur. Bu noktada ise Veri Güvenliği Uzmanlarına ihtiyaç duyarız. Uzmanlar, şirketlere, kişilere ve hatta kamuya dijital bir güvenlik altyapısı üretirler. Bu üretim sonucunda oluşan sistemi ise ilk elden test eder, sürekli olarak da geliştirmeler uygularlar.

Big Data Mühendisi (Büyük Veri Mühendisi)

İleride Popüler Olacak Meslekler

Veri güvenliği uzmanlığı kısmında da belirttiğimiz gibi internet üzerinde müthiş bir veri trafiği mevcut. Bu veriler doğru yönetilmediğinde yığına dönüşerek sahiplerine bile yararsız hale gelmekte. Bu alana dair çalışmakta olan Big Data mühendisleri verileri filtreleyip düzene sokar. Düzenlenmiş veriler şirket için kullanılabilir hale gelip, şirketin kullanabileceği, karar almada yararlanabileceği yardımcılar olarak işlev görürler.

Veri Analisti

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

Veri analiz işi günümüzde bile popüler meslekler arasında yer alır. Mesleğin uzun süreli var olmasını sağlayacak etmenlerden dolayı Gelecekte Popüler Olacak Meslekler arasında da sayabiliriz. Bir Veri Analisti, bir kaynaktan gelen verileri matematiksel yöntemler, istatistik ve yazılım gibi süreçlerden geçirerek anlamlı sonuçlar haline getirir. Şirketlere veya devletler yönelik sunulacak talep veya öngörü raporlarında bu analizlerden sıkça faydalanılır.

Risk Yönetimi Uzmanlığı

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

İsme baktığınızda farklı çağrışımlar yapsa da Risk Yöntetimi Uzmanlığı da safkan bir beyaz yakalı işidir. İş sürecinde kurumların içerisinde bulunduğu finansal, sektörel, şirket iç yapısına yönelik çeşitli noktaları analiz araçları ile değerlendirip riskleri tespit eder. Elde edilen sonuçlara göre bu riskleri azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya çalışırlar.

Alternatif Enerji Uzmanlığı

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

Son yıllarda bilim fuarlarında öne çıkan projelerin çoğu alternatif enerji kaynakları üzerine geliştirilen projelerdir. Bunun başlıca sebebi ise dünya üzerindeki yakıt ihtiyacının büyük bir bölümünün tükenebilir olan fosil yakıtlardan sağlanması. Alternatif Enerji Uzmanlığı yapan kişiler içinde bulundukları kurumlara yönelik veya Alternatif Enerji talep eden müşterilere yönelik yenilikçi, doğayı koruyan ve verimi yüksek enerji kaynaklarını odak alan projeler tasarlar.

 

Bu yazımızda Gelecekte Popüler Olacak Meslekler konusuna detaylıca değindik. Çeşitli raporlardan ortaya konan ileride en fazla talep görecek 10 mesleği sizler için listeledik. Meslekler hakkında daha fazla bilgi almak, yazı hakkında soru, öneri ve görüş belirtmek için yorumlar kısmından bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ