Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Yazılı basın tarihinin ilk reklam hamlesi hiç şüphesiz gazeteler üzerinde yapılmıştır. Bugün dahi devam eden gazete reklamı nasıl yapılır, nerelere başvurmak gerekir, reklam hazırlama esnasında dikkat edilmesi gerekenler nedir? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda veriyoruz.

Dünya üzerindeki en etkili iletişim aracı hala daha gazetelerdir. Günümüzde fiziksel olarak satışları düşse de gerek internet sitesi, gerek ise mobil uygulamalarda etkinlikleri devam ediyor. Gazetelerin bu derece talep görmesinin temel sebebi ise toplumun tüm kesimine hitap eden içerikler sunmaları ve gündemi yansıtmaları sebebi iledir. Televizyon izlemeden, internete girmeden, gazeteleri takip ederek ülke ve ulusal gündemi takip etmek mümkündür.

Bu sebeple olacaktır ki reklam vermek isteyen firmaların ilk hedefi gazetelerdir. Gazete ve gazete web sitesi üzerine reklam vermek için önemli meblağlar ödenmektedir. Gelin hep beraber Gazete reklamı ile ilgili tüm detaylara yakından bakalım.

Gazete Reklamı Nedir?

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Gazeteleri bazı sayfalarında reklam için ayırılmış bölümler bulunur. Özellikle gazetelerin son sayfaları veya arka yüzleri büyük reklamlara ayırılır. Bu sayfalarda önemli markaların reklamlarını görebilirsiniz. Marketlerden tutun araba markalarına kadar birçok firma bu sayfalarda her gün yer almakta.

Gazete reklamlarının etkili olduğu kısımlar da değişir. Her reklam, her gazetede bulunmaz. Örneğin; bölgeye özel olarak çıkartılan bir gazetede büyük firmaların yer alması oldukça güçtür. Ülkelere özel olan firmaları da uluslararası basınlarda göremeyiz. Bunlardan yola çıkarak şunu diyebiliriz ki; gazete reklamı alma da kendi içerisinde dinamiklere sahiptir.

Gazete Reklamı Çeşitleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gazete reklamı tek çeşide indirgenmiyor. Kendi içerisinde dinamikleri mevcut. Gazete tipine göre verilen reklamların fiyatı ve tipi de değişmekte. Bu bölümde gazetelerin hitap ettikleri kesimleri baz alarak çeşitlendirme yapacağız.

Uluslararası Gazeteler

Dünya geneline yönelik basım yapan gazeteler de mevcuttur. Ülkemizde de bu alana yönelik yayın yayın yapan gazeteler mevcut. Bu kategoriye örnek vermek gerekir ise:

Bu tip gazetelerde reklam almak için uluslararası bir hizmet veya ürün sunulması gerekir. Gazetelerin satış ve okunma oranları yüksek olduğundan küçük işletme ve firmalara reklam vermezler. Genellikle otomobil ve bilişim sektörü üzerine reklamlar alırlar.

Ulusal Gazeteler

Hergün bakkalarda veya marketlerde gördüğümüz, Google’a “haber” yazdığımızda ilk sırada çıkan gazeteler ulusal gazete klasmanında yer almaktadır.  Bu gazetelere reklam vermek için bulunduğunuz pazarda güçlü olmalı veya yüksek reklam ücreti vermelisiniz. Ülkemizdeki tüm ulusal gazeteler sayfalarına reklam almaktadır. Ulusal gazetelerde yer alan reklamlar ise genelde şu şekildedir:

  • Otomobil Reklamları,
  • Banka Reklamları,
  • Araç Kiralama Reklamları,
  • Market Kataloğu Reklamları,
  • Bazı Bölgesel Reklamlar.

Bölgesel reklamlar, genelde İstanbul, Ankara ve İzmir özelinde verilmektedir. Bu reklamlar inşaat üzerine olmak ile beraber “Yeni daire fırsatı, peşinat ile daire” gibi başlıklar ile gazetelerde yer alırlar.

Bölgesel Gazeteler

Gazeteye reklam verme için en uygun alan bölgesel gazetelerdir. Bu gazetelerde yapılacak reklamlarda daha düşük ücretler talep edilirken, yerel pazarda daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgesel gazeteler, bölgedeki birçok işletmeye dağıtılır ve bir ağ oluşturur. Bu tip gazetelerde büyük marka veya firmalara ait reklamlar görmek oldukça zordur.

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Gazete reklamı yapmak için ilk olarak ilgili gazetenin reklam veya iletişim bölümü ile iletişime girmelisiniz. Bu kanallarda kuracağınız iletişimde size bazı bilgiler verilecektir. Verilecek bilgiler şu şekildedir:

  • Gazetenin hangi sayfalarında reklam yayınlanır,
  • Verilecek reklam için boyut opsiyonları nelerdir,
  • Hangi sayfada hangi boyutla yayınlanabileceği,
  • Reklam boyutuna ve sayfasına göre ücreti ne olur gibi soruların cevapları olacaktır.

Bu cevapları almanız ve reklam tasarımlarınızı verilen bilgilere göre yapmanız halinde kolayca gazeteye reklam verme mümkündür.

Eğer amacınız gazetenin internet sitesine reklam vermek ise bunun için sitede bulunan iletişim kanallarına başvurmalısınız. Her gazetenin web sitesinde iletişime geçmeniz için bir mail ve telefon bulunur. Mesai saatlerinde göndereceğiniz maillere cevap alabilirsiniz.

Web sitelerine reklam vermek için sitede yer almak istediğiniz alanları belirtmeniz gerekir. Bunun yanı sıra ne kadar süre orada yer alacağınızı belirtmeli ve direkt olarak buna dair size çıkarılan ücreti ödemelisiniz. Bu bölümde ise istenen alana özel olan reklamı ve reklam linkini web site editörlerine iletmelisiniz.

Gazeteye Reklam Hazırlama

Reklam için gazete ile anlaştınız ve sırada reklam hazırlama kısmı var. Gazete reklamı hazırlamak için kendiniz de çalışabileceğiniz gibi ajanslardan da yardım alabilirsiniz. Birçok reklam ajansı, markaya ve marka hikayesine göre belirli bir konsept yaratma işini hızlıca yapar. Bu konsepte uygun olacak reklamları da istediğiniz kriterlerde sizlere sunar. Ajanslara giderek “Ben gazete reklamı yayınlayacağım” der ve gereken ölçüleri konsepti anlatırsanız hızlıca bir reklam afişi yaptırabilirsiniz.

Gazete reklamı hazırlamak için üç farklı alana yoğunlaşılır; reklam başlığı, reklam metni ve görsel içerik. Her bir kısım üzerine durulmalı ve istenilen mesajı iletmek için dikkatli olunmalıdır. Reklam içerisinde öne çıkartmak istediğiniz şey ürün ise görsel kısmı ön plana almalı, kampanya veya tanıtım ise metne yoğunlaşmalısınız.

Bu tasarımları oluşturmadan önce gazete tarafından ilgili boşluk için detaylı bilgileri almanız şarttır. Aksi takdirde oluşturulacak reklam görseli ilgili kısma tam oturmayabilir. Bu durum da metnin veya görselin tam anlamı ile görünmemesine, dolayısı ile kalitesiz bir reklam olmasına yol açar. İlgili gazete ile yapacağınız iletişim en az reklam hazırlama kadar önemlidir. Baskı saatini öğrenip, editöre ulaşacak bir zaman aralığında reklam içeriklerini iletmeniz de gereken bir diğer detay.

Reklam Nasıl Yazılır?

Reklamların geneli görsel odaklı olsa da bazı reklamlar metin odaklıdır. Bu sebeple bir reklam metni yazma ihtiyacı duyulur. Bu noktada kurum içerisindeki yazışmalarınızı yöneten kişilerden veya yine ajanslardan yardım alabilirsiniz. Bunun ile beraber gazetelerin reklam bölümlerinde, ilan bölümüne bakan görevliler de sizler için metin yazar. Bu metinlerde kelime başına ücret alınır. Yazılan metin baskıya gitmeden önce sizlere gönderilir ve istediğiniz düzenlemeler sorulur. Son aşamada metin doğrulanarak baskıya gönderilir.

En Etkileyici Reklamlar

Aşağıda hem gazete hem de dergi reklamı olarak yayınlanmış en etkileyici reklamlar bulunmaktadır. Bu görsellerden önemli reklam fikirleri kazanabilirsiniz.

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan kedi yavrularını sahiplendirme üzerine olan bu ilanda iyi bir imaj ortaya konmuş.

 

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Bahçedeki yaprakları hava ile dağıtan makinenin tanıtımını, bir gazete reklamında kelimeleri dağıtarak göstermek oldukça yaratıcı.

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Tesadüf müdür yoksa rastlantı mıdır bilinmez ama haber ve reklam birlikteli oldukça yaratıcı. Sol üstte 15 bin timasahın Günay afrikadaki çiftliklerden kaçtığı haberi varken, sağ altta timsah simgesi ile ünlü LaCoste reklamı bulunuyor.

Gazete Reklamı Nasıl Yapılır?

Bir çikolata reklamı. Parti yapmaya gönderme yapması ile bayağı bir ilgi çekmişti.

Gazete Reklam Sayfaları

Her gazetenin kendine özgü bir reklam sayfası olur. Gazete reklam sayfaları boyutu genel olarak maksimum 353 x 530 mm olur. Bu da bir gazetenin tam sayfasına tekabül eder. Gazete boyutları ise 380 x 560 mm’dir. Tam sayfa gazete ilanları genelde maksimum 30 cm’e 52 cm boyutunda olur.

Gazete reklam sayfaları ile gazete ilan sayfaları farklıdır. İlan sayfalarında reklam yapılsa da küçük bir bölümde alan alınabilir. Bunun ile beraber görsel bir içerik imkanı da verilmez. Sadece metin odaklı bir reklam veya ilan verebilirsiniz.

Gazete Reklamı Ücretleri

Gazete reklam sayfaları için belirli bir ücret bulunmaktadır. Reklam almak isteyen kişiler, gazetelerin ilgili bölümleri ile iletişime geçerek bu fiyatlar hakkında bilgi alabilirler. Ücretlendirmedeki formül şu şekildedir:

Tasarım alanı (milimetre kare veya santimetre kare birimi ile) X Alan başı belirlenen fiyat = Ödemeniz gereken fiyat

Bu ücreti gazete ile konuşup ödemek yerine direkt olarak ajanslara işi bırabilirsiniz. Birçok reklam ajansı; gazete anlaşması, bilgi alma, tasarım ve reklam hazırlığı işlemini bir arada yaparak size bir fatura çıkarır. Tek yapmanız gereken ajansa gereken ücreti ödemek olur.

Bu yazımızda Gazete Reklamı Nasıl Yapılır, reklam hazırlama aşamaları nelerdir gibi birçok konuya değindik. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ