Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Facebooktan Para Kazanma Yolları

Facebooktan Para Kazanma Yolları

Sosyal medya üzerinden para kazanmak son yıllarda çok tercih edilen bir yol. Bu yazımızda biraz daha detaylı şekilde Facebooktan Para Kazanma Yolları hakkında bir rehber yapacağız. Sosyal medya platformları arasında en eski geçmişe sahip sitelerden biri olan Facebook da kenidini sürekli olarak geliştirmekte. Öyle ki sosyal medya mecraları üzerinde oluşan bu pazarın öncüsü konumunda olmak ile kalmayıp pazarda yol gösterici olmaya da devam etti.

Facebooktan Para Kazanma Yolları nelerdir, Facebooktan Para Kazanmak için gerekenler nelerdir hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz. Rehber boyunca tüm detaylara değineceğiz. Yazının son cümlesi bittiğinde Facebooktan Para Kazan denilmesi ile beraber birçok fikir aklınızda canlanacaktır.

Gelin hep beraber işin detayına inelim.

Facebooktan Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Facebooktan para kazanmak için ne yapmalıyım diyorsanız cevap olarak söyleceğemiz 4 farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden üç tanesi aşina olduğumuz yöntemlerdenken son yöntem ise başka platformlarda gördüğümüz ama Facebook’un da yer aldığı canlı yayın yaparak para kazanma.

1-Facebooktan Satış Yaparak Para Kazanma

Facebooktan Para Kazanma Yolları

İlk bahsini edeceğimiz Facebooktan Para Kazanma yolu satış yapmaktır. Bildiğiniz üzere internetten alışveriş iyice bir kültür haline geldi. Bunda gelişen teknolojinin yanı sıra hayatımızın mobil olmasının da oldukça etkisi var. Tüm bunların yanına bir de pandemi sürecini yaşamanın ardından ise e-ticaret en kazançlı yollardan biri haline geldi.

Facebooktan satış yaparak para kazanma yöntemi aslında en basit ama en fazla sermayeye ihtiyaç duyan yoldur. İnternet üzerinde her pazar için öne çıkan ürünler bulunmaktadır. Bu ürün çeşitliliği de pazarın daha da büyümesine, rakiplerin artmasına sebep oluyor. Bu sebeple Facebooktan ürün satmak için yapacağınız seçimlerin tam isabet olması gerekir. Aksi takdirde düzenli satış yapabileceğiniz veya büyüyebileceğiniz bir sistem oturtmanız oldukça zor.

Ürün seçimi yapmanın ardından sayfanızı bu kategoriye göre şekillendirmelisiniz. İnternet üzerinden satış yapmanın en öne çıkan değişkenleri fiyat ve ürün görselidir. Fiyatı en ucuzda tutmak için ticari birikiminizden güç almalı ya da iyi araştırma yapmalısınız. Gelelim ikinci kısma; aynı fiyatta olan ve aynı işi yapacak iki ürün arasında tercih edilecek olan görseli iyi olandır. Tabi bunu derken ürüne gelen müşteri geri dönüşlerini göz ardı ediyoruz.

Fiyat ve görsel kısmında doğru adımları atmanın ardından dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da müşteri memnuniyetine dikkat etmeniz. Eğer Facebooktan para kazanma amacındaysanız bunu yapmaya mecbursunuz. Bu kadar çok etkileşimin bulunduğu bir yerde etkileşimleri göz ardı edip ilerlemek oldukça mantıksız olacaktır.

Sayfayı kurdunuz, yukarıdaki önerilerimize dikkat ediyorsunuz fakat daha da büyümek ve satışları arttırmak istiyorsunuz. Burada devreye ise reklam yaptırma geliyor. Facebook reklam servisi diğer sosyal medya mecralarına göre oldukça gelişmiştir. Bu özelliği ile ticaret hesabı açan kişilere özel yararlı hizmetler sunmaktadır.

Reklam yapacaksınız ve öne çıkartmak istediğiniz ürünü düşünüyorsunuz. Burada size ufak bir tüyo verelim; reklam vereceğiniz içerikte bir çekiliş veya büyük indirim paylaşırsanız diğer paylaşımlardan alacağınız etkileşim katlanacaktır.

2-Facebookta Beğenilerden Para Kazanma

Facebooktan Para Kazanma Yolları

Eğer amacınız sermayeye gerek duymadan direkt olarak Facebook sayesinde para kazanmak ise izlemeniz gereken yol Facebookta beğenilerden para kazanma. Yolun ismini duyduğunuzda aklınıza şu soru gelebilir “Beğeni alarak Facebooktan para kazanmak mümkün mü?”. Sorunun cevabı; dolaylı yoldan evet. Tabi bunu daha da açmak gerek.

Şunu bilmelisiniz ki Facebook üzerinde paylaştığınız ve binlerce beğeni alan bir gönderi direkt olarak size kazanç sağlamaz. Facebookta beğenilerden para kazanma olayının ana odağı etkileişiminizin yüksek olmasıdır. Etkileşimi yüksek olan sayfalar direkt olarak Facebook üzerinden reklamlar alarak gelir elde eder. Peki bu geliri elde edebilecek siteyi nasıl oluşturursunuz?

Site oluşturmanın ilk adımı kafanızda bir konsept belirlemektir. Sürekli paylaşım yapabileceğiniz ve bunu yaparken sıkılmayacağınız bir konsept düşünmelisiniz. Organik bir büyüme için sabırlı olmanız gerektiği kadar bu işten en az seviyede sıkılmalısınız. Aksi takdirde başaramayacağınızı düşünüp farklı alanlara savrulabilirsiniz.

Konsepti belirledikten sonra rakipleri inceleyin. İnsanlar neyi beğeniyor, ne tarz bir yaklaşım fayda sağlıyor gibi sorulara yanıt arayın. Diğer sayfaların yaptıklarını taklit etmekten de kaçınmanız gerekir, bu sebeple bulacağınız yanıtların da özgün olması lazım. Aksi takdirde Facebook sayfasından para kazanma amacınız yerinde sayabilir.

Sayfayı kurdunuz ve en doğru konsepti en iyi şekilde uyguluyorsunuz. Bu noktada yapmanız gereken son şey takipçilerinizi etkileşime dahil etmek. Bunu sağlar iseniz sayfanızın hızlıca büyümesine katkı sağlarsınız. Takipçilerin sayfaya ait hissetmeleri demek daha büyük bir kitlenin de geleceği demektir.

Eğer sayfanızın daha hızlı yükselmesini istiyorsanız yukarıda da bahsettiğimiz reklam verme işini deneyebilirsiniz. Doğru bir gönderiyi reklam olarak kullanmanız halinde takipçi kazanabilirsiniz.

3-Facebooktan Gruptan Para Kazanma

Facebooktan Para Kazanma Yolları

Facebook üzerinde para kazanabileceğiniz en garip yöntemlerden biri Facebooktan gruptan para kazanma olabilir. Gruptan para kazanma işlemi için verilecek örneklerin birçoğu yasa dışıdır. Bunlar arasında bahis grupları, kedi ve köpek satışı grupları gibi yer alır. Bu tip bir sayfa açmanızı Ekis.biz.tr olarak kesinlikle önermiyoruz.

Facebooktan gruptan para kazanma istiyorsanız yapmanız gereken şey bir ticaret ağı kurmaktır. İkinci el araba, emlak, beyaz eşya satışı, elektronik alet satışı üzerine hizmet sunan Facebook grupları ile para kazanmak mümkün. Bu gruplarda satıcı olarak da sayfa sahibi olarak da para kazanabilirsiniz. Tabi en masrafsız olanı kuşkusuz sayfa sahibi olmaktır.

Güvenilir ve ticareti faaliyet hacminin yüksek olduğu bir grupta komisyon usulü veya reklam ücreti ile para kazanabilirsiniz. Bazı kişiler sadece 2.el ürünlere özel gruplar açarak ilan yayınlama için ücret almaktadır. Bu ücreti hak etmek için de güvenilir bir ortam ve yüksek alışverişi hacmine sahip olmak gerekir. Bu sebeple diğer Facebooktan Para Kazanma yollarına göre de daha yorucu bir hal alabilir.

4-Facebooktan Yayın Yaparak Para Kazanma

Facebooktan Para Kazanma Yolları

Evet şimdi gelelin Facebook’tan para kazanabileceğiniz en farklı yönteme. Facebooktan yayın yaparak para kazanmak mümkün. Bu yöntemin gelmesinde şüphesiz olarak Twitch’in popülerleşmesi ve müthiş bir ekonomiye yol açması var. Facebook da bu pazardan pay almak istiyor olacak ki yayın yaparak para kazanma için özel bir arayüz bile tasarladır.

Facebook’un birçok ünlü yayıncı ile anlaşarak canlı yayın izleyici kitlesini büyüttüğünü de söylemek gerek. Örneğin Twitch’ten tanınan ünlü yayıncılar PintiPanda ve Can Sungur, bu platforma geçmiş ve arkalarında önemli bir izleyici kitlesi de getirmişlerdir. Facebook canlı yayın arayüzündeki mantık Twitch’e oldukça benzemektedir.

Facebooktan yayın yaparak para kazanan kişilerin büyük çoğunluğu oyun yayını yapmakta. Eğer iyi bir oyuncu iseniz veya aklınızda iyi bir konsept var ise siz de yayın yaparak para kazanabilirsiniz.

Bu yol hakkında fikir sahibi olabilmeniz için Twitch yazımıza da bir göz gezdirebilirsiniz.

 

Bu yazımızda Facebooktan para kazanma yollarına değindik. 4 farklı yol hakkında soru ve görüşleriniz için bizimle yorumlar kısmından iletişime geçebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ