Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

İnternetten para kazanmak denildiğinde akla gelen ilk 3 fikirden birisi muhakkak e-ticaret’tir. Peki e-ticaret nedir, nasıl yapılır, ne kadar kazandırır?

Yazı içerisinde birçok konuya dair detaylı bilgiler vereceğiz. İlk kısımda değindiğimiz soruların dışında e-ticaret sitesi kurmak için neler yapılması gerektiğine de yer vereceğiz. Amacımız e-ticaret’e dair kapsamlı bir rehber oluşturmak. Yazıyı bitirdiğinizde e-ticaret için gerekli fikir ve bilgi birikimini giriş seviyesinde edineceksiniz.

 

E-Ticaret Nedir

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

Elektronik ticaret, kısaca e-ticaret; internet üzerinden yapılan ürün ve hizmet satışlarının bütününe verilen bir isimdir. İnternetin hayatımıza girmesi ile birçok kavram başına “elektronik” ismini de aldı. Posta kelimesi takıyı alarak nasıl e-posta oldu ve başkalaştı ise ticaret kelimesi de aynı devrimi yaşadı. Tıpkı postada olduğu gibi ana mantığa sadık kaldı fakat yine e-posta gibi yapı olarak daha inovatif ve yayılmacı bir dünya sundu.

E-ticaret’in bu kadar yaygınlaşmasının en büyük sebebi internet kullanımının telefonlarımıza kadar gelmesi. Bugün birçok kişi şehir merkezinde mağaza mağaza dolaşarak bakması ve alması gereken şeyleri tek tıkla internet üzerinden gerçekleştirebilmekte. Bu durum da insanların kolay ve mobil olana olan yatkınlığına oldukça hitap ediyor.

 

E-Ticaret Nasıl Yapılır

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

E-ticaret nasıl yapılır noktasında size direkt bir formül vermek oldukça yanlış olacaktır. İnternet üzerinden ürün ve hizmet satmanın çok çeşitli yolları bulunur. Bu sebeple e-ticaret yapmak için her platforma özel bir yol ve altyapı çalışması gerekir. Başlık başlık en fazla talep edilen yöntemler şunlardır:

 • Hepsiburada pazaryeri üzerinden e-ticaret yapmak
 • N11’de satış yapmak
 • Gittigidiyor’da satış yapmak
 • Instagram’dan ürün satmak
 • E-ticaret sitesi kurmak

İsterseniz sırası ile her bir başlığa değinelim.

Hepsiburada Pazaryeri Üzerinden E-ticaret yapmak

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

İlk bahsedeceğimiz konu Hepsiburada Pazaryeri ile e-ticaret yapmak olacak. Hepsiburada’nın sunmuş olduğu Hepsipartner programı ile beraber 4 farklı profil altında satış yapmanıza olanak sunuluyor. Bu profiller; Standart, Kadın Girişimci, Yurtdışı ve HepsiTürkiye’den.

Hepsiburada Pazaryeri üzerinden ürün satmak için ilk yapmanız gereken BURADAN giderek başvuru yapmak. Başvuruda satıcı tipini seçin,mağaza adı ve şifre oluşturacaksınız. Mağaza oluşturmak ücretsiz olduğu gibi sitenin komisyonu ürünler üzerinden olacaktır. Platform üzerinde 45 binden fazla mağaza bulunmaktadır.

Hepsiburada komisyon oranları için TIKLAYIN!

N11’de Satış Yapmak

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

Türkiye’nin en büyük 3 alışveriş sitesinden biri olan N11 ile e-ticaret serüveninize başlayabilirsiniz. n11’de satış yapmak için ilk olarak BURADAN üye olmalısınız. İki tip üyelik tipi bulunmaktadır; Şahıs ve Şirket. Ek olarak şunu da belirtelim; bazı bölgelere özel ücretsiz ürün fotoğraf çekimi hizmeti de sunulmaktadır.

Üyelik tipi seçimine özel olan formu doldurduktan sonra n11 arayüzünde sizden bazı evraklar istenecektir. n11’de satış yapmak için bu evrakları siteye, istendiği biçimde yüklemelisiniz. Bunun ardından sol altta yer alan Evrakları Onaya Gönder tuşuna basmalısınız. Bu işlemlerden sonra mağaza açmak için ilk başvuruyu yapmış olursunuz.

n11 komisyon oranları için TIKLAYIN!

Gittigidiyor’da Satış Yapmak

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

Gittigidiyor’da satış yapmak oldukça güvenilir ve karlı bir yoldur. Yıllardır pazaryeri mantığı ile çalışan sitede binlerce kayıtlı mağaza ve satıcı bulunmaktadır. Site içerisinde yer alan kategorilere uygun ürünlerinizi kolayca satabilirsiniz.

İlk olarak BURADAN üyelik oluşturmalısınız. Normal üyelikten sonra Satış Yap kısmına giderek gerekli belge ve izinleri vermelisiniz. Bu işlemin ardından başvurunuz alınır ve inceleme listesine girersiniz.

Diğer tüm platformlar arasında en kolay ürün satabileceğiniz platform Gittigidiyor’dur. Gittigidiyor’da satış yapmak için uzun süren başvuru sonucu beklemelere maruz kalmazsınız.

Gittigidiyor komisyon oranları için TIKLAYIN!

Instagram’dan Ürün Satmak

Kurulum ve internet üzerinden altyapı hazırlama konusunda en az zorlanacağınız platform Instagram’dır. Platform üzerinden ticaret hesabı açmanın dışında farklı yollara başvurmanıza gerek kalmaz. Instagram’ın diğer platforma göre dezavantajı, satıcı ve alıcı için bir platform sağlamamasıdır. Buna ek olarak kullanıcılara ulaşmak için reklam, satış ortaklığı gibi yollara da başvurmanız gerekebilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Sosyal Medya ile Para Kazanma isimli rehberimize göz gezdirebilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Kurmak

Günümüzde ilk olarak yukarıda saydığımız yöntemlere yönelmek daha popüler ve kimileri için de daha kazançlı fakat işinizi büyütmek ve bağımsız olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken iyi bir e-ticaret sitesi kurmak.

E-ticaret sitesi kurmak için ön çalışmalarınızı iyi yapmalısınız. Sizler için ilk olarak dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. E-ticaret yapmak istediğiniz sektör hakkında doğru bir araştırma yapın.
 2. Satmak istediğiniz ürünler hakkında pazar araştırması yapın.
 3. Markanızı dijital platformlara uygun olacak şekilde yaratın.
 4. Kurmak istediğiniz e-ticaret modeline uygun bir yapı seçin.
 5. Site tasarımını kullanıcı dostu bir şekilde belirleyin
 6. Sitenize ürün girdisini sağlayın ve ürün görsellerine önem verin.
 7. Ürün teslimatı için lojistik altyapıyı sağlayın.
 8. Ödeme altyapısı için hizmet alın.
 9. Şirket yapınızı oluşturun.
 10. Pazarlama alanına önem vererek sitenizin ziyaretçi sayısını arttırın.

İnternet üzerinden para kazanma için bu yukarıdaki her bir maddeya özenle yaklaşmalısınız. İşin teknik detaylarına yeterince kafa yormaz iseniz istediğiniz verimi elde etmeniz oldukça güç olur. E-ticaret sitesi kurmak, sadece site kurulumu ile olabilecek bir şey değildir. Her bir aşamasına özen ister.

İnternette ne satabilirim konusu tüm aşamalardan daha uzun sürer. Kuracağınız site ve oluşturacağınız marka bu ürün veya ürün gruplarının üzerine olacağı için ilk aşamada doğru araştımayı yapmak oldukça önemlidir. Bu durum ilk olarak internet satışlarınızı etkileyeceği gibi daha sonrasında markanızın geleceğini de belirleyecektir.

E-ticaret sitesi kurmak için bir alt yapı seçmeniz gerekir. Bu hizmeti de tek başına sağlamanız oldukça güç. Günümüzde birçok bilişim firması bu konu üzerine hizmet vermektedir. Sitenizin yapısından, site içi konsollara kadar birçok şeyin kurulumunu yapmanın yanı sıra kullanım eğitimini de sağlamaktadırlar.

Bu firmaların öne çıkan hizmetlerinden biri de sundukları tasarımlardır. Siz satıcı olarak konsollar ile içli dışlı olsanız da siteye gelecek olan ziyaretçilerin muhattap olacağı şey sitenizin tasarım arayüzü olacaktır. Bu noktada da iyi bir firmadan yardım almak oldukça önemli.

 

E-Ticaret Ne Kadar Kazandırır

E-ticaret üzerine bir girişim isteğiniz var fakat ister istemez e-ticaret ne kadar kazandırır diye sorma ihtiyacı duyarsınız. Her ne kadar elektronik olsa da sonuçta ticaret yapacaksınız. Para kazanmak ilk amacınız. Bu noktada ise farklı farklı cevaplar bulunuyor.

 

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

İlk olarak nereden, nasıl ve ne ürün sattığınız bu noktada değişken durumda. Sattığınız ürünü çok ucuza alsanız bile karınız daha düşük olabilir. İnternetten satışın para kazandırdığı nokta ürün başına kazanılan değildir. Sattığınız ürün miktarıdır. Hani “sürümden kazanmak” denilen bir olay var ya, işte internet bunu sağlar. Yani kısaca e ticaret aylık kazanç olarak net bir miktar söylemek yanlış olacaktır.

İnternet üzerinden para kazanma amacındaysanız ana amacınızın çok kişiye ulaşmak olması gerekir. Bunu sağlayabileceğiniz platformlar ise E-ticaret siteleridir. Yukarıda bu sitelerden üçü hakkında kısa da olsa bilgi verdik. Bu sitelerden gün içerisinde binlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Bunda ürün kaliteniz, fiyatınız ve ürün görselleriniz başrollleri paylaşır. Bunları ise müşterilerden gelen geri dönüşler takip eder. Bu da ürün kaliteniz ve fiyatınız ile doğrudan alakalıdır.

Bu sitelerde ne kadar fazla kişiye ulaşırsanız ulaşın, ürün başına daha fazla gelir elde etmezsiniz. Şunu kolayca söyleyebiliriz ki ürünün geliş fiyatı ile satış fiyatı arasında bir uçurum olmak zorundadır. Bunu şöyle açıklayabiliriz; 20 TL’ye aldığınız bir ürünü 100 TL’ye satıyor olun. Bu ürün için site tarafından alınan komisyon %30 olsun. KDV’de yaklaşık olarak 8 TL olacaktır. Son olarak kargo da tarafınızda karşılanıyor, o da 10 TL diyelim. Yani ürünün size toplam maliyeti 68 TL. Bu kadar fark olmasına rağmen üründen en fazla 32 TL kar elde edebileceksiniz.

Bir durum da şu ki rakiplerinizin satış miktarı fazla olduğu için sizden daha düşük fiyatlara bunu satmayı amaçlayacaklar. Bu durum da 32 TL olarak düşündüğümüz karın belki de 15-20 TL seviyelerine düşmesine sebep olacak.

Bu kadar karmaşık hesap yaptık ve belki de bu durum sizi birazcık sıktı. Fakat bu durum sadace pazar yerleri için geçerli. Eğer e-ticaret sitesi kurmak gibi bir amacınız var ise satış anında bu tip masraflar ile uğraşmazsınız. Komisyon olmaması sizi rahatlatsa da o yöntemin de kendine özgü bazı ödeme kalemleri var. Siteye ödenecek ücretler bunların başında. Birkaç örnek vermek gerekir ise altyapı, yıllık üyelik, ödeme altyapısı hizmeti için üyelik gibi ödeme kalemleri başlıca sayılabilir. Bunun ile beraber diğer sitelerden aldığınız kolayca binlerce kişiye ulaşma kısmında da ilk başta zorluk çekeceksiniz. İyi bir reklam çalışması yapmalısınız ki sitenizin trafiğini artırabilin.

Tüm bu yöntemler arasında belki de en kolayı Instagram üzerinden ürün satmak fakat onun da bazı dezavantajları mevcut. En büyük dezavantajı kuşkusuz olarak Instagram’ın belirli bir ticari altyapıya sahip olmaması. Bu durum da müşteri güvenini sağlama konusunda biraz zorlayabiliyor. Satış yaptıkça, doğru reklam verdikçe bu durumun üzerinden gelebilirsiniz. Bunun ile beraber kapıda ödeme ve şeffaf kargo gibi yollara da başvurabilirsiniz. e ticaret aylık kazanç bakımından ise en zorlu platformun Instagram olduğunu unutmayın.

En İyi E-Ticaret Siteleri

E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır

İnternetten para kazanma için birçok e-ticaret sitesine yönelebilirsiniz. Bu siteler sayesinde e-ticaret sitesi kurmak için iyi bir hizmet alabilirsiniz. Aşağıda kısa kısa en iyi e-ticaret siteleri için bilgiler mevcut.

 

WooCommerce

Eğer daha önce e-ticaret sitesi kurmak konusunda bazı araştırmalarınız oldu ise WooCommerce ismini görmüş olabilirsiniz. WooCommerce, WordPress üzerinde kullanılabilen özgür ve açık kaynak kodlu bir eklentidir. Site direkt olarak WordPress’e bağlı diğer bir deyiş ile yan bir hizmettir. Ülkemizde birçok e-ticaret istesi bu platform yardımı ile kurulmuştur. Siz de e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız buradan siteye gidebilir, başlangıç için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

PrestaShop

Prestashop, sadece e-ticaret üzerine kurulmuş bir platform. Platform üzerinden e-ticaret sitesi hakkında yapılabilecek her şeyi bünyesinde barındırıyor. Kullanımı oldukça basit olan platform içerisinde e-ticaret için kullanılabilecek birçok araç ve eklenti yer alıyor. Özel bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız dünya genelinde PrestaShop kadar işinize yarayacak bir platform daha bulunmuyor. Birden fazla ödeme desteği, vergiler için özel arayüz, binlerce tema ve eklenti bu platformda. Tek dezavantajı e-hızlı şekilde öğrenilecek bir platform olmaması. PrestaShop ile e-ticaret sitesi kurmak için biraz zaman ayırmanız gerek.

Joomla

İnternet sitesi kurmak için WordPress’ten sonra gelen platform Joomla’dır. İçerik yönetim sistemleri konusunda dünyanın sayılı platformlarından biridir. Tıpkı WordPress’in WooCommerce’ten yararlanığı gibi e-ticaret sitesi kurmak için eklenti kullanılır. Platformda e-ticaret için en fazla kullanılan eklenti J2Store eklentisidir. Eklenti ücretsiz ve kullanımı oldukça kolaydır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ