Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

Yeni bir iş fikri arıyor ve internetten para kazanmak istiyorsanız bu rehber size göre. Bugünkü yazımızda Domain alıp satarak para kazanma konusuna değineceğiz. Yazı içerisinde domain nedir, domain nereden alınır, domain nereden satılır gibi sorulara cevap vereceğiz. Gelin başlayalım.

Domain Nedir?

Domain, Türkçe karşılığı ile alan adı, bir internet sitesinin web üzerinde ulaşılabileceği metin biçimindeki adresidir. Bazı domain örnekleri:

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

Alan adı satırları genellikle tarayıcıların en üst kısmında bulunur. Bu kısımda sitenin tipine göre alan adı uzantıları eklenir. Alan adı yani domain uzantıları tipi oldukça fazla olsa da en fazla kullanılan tipler:

 • .com: En fazla kullanılan uzantıdır, ticaret, ortaklık, kurumsal ve resmi sitelerde bu uzantıyı görmek mümkündür.
 • .net: Network. Ağ ve örgütlenme üzerine olsa da günümüzde “.com” alternatifi olarak kullanılmaktadır.
 • .gov: Kamu kurum ve kuruluşlarına özel olarak atanmış bir uzantıdır. Bir sitenin kamuya ait olup olmadığını bu uzantıdan anlayabilirsiniz.
 • .org: Organizasyonlar tarafından alınan bir uzantıdırç
 • .edu: Anlamı eğitim olan Education kelimesinden gelen bu uzantı üniversitelere özel olarak atanmıştır.

Domain Alıp Satarak Para Kazanma Mümkün mü?

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

Evet, oldukça fazla para kazanmak bile mümkün. Bu konunun detaylarına yazının ilerleyen kısımlarında değinecek olsak da birkaç örnek vermek gerek. Domail alıp satarak para kazanma hatta çok para kazanmak mümkün. Çok para kazanmak derken nelerden mi bahsediyoruz? Gelin bu konudaki örneklere bir bakalım:

İlk örneğimiz 1999 yılında 7.5 milyon dolar değerinde satılıp şaşkınlık yaratan Business.com. Sitenin ilk satışında herkes çok şaşırdı fakat daha şaşırtıcı olan ile daha karşılaşılmamıştı. Daha şaşırtıcı olay tam 8 sene sonra, 2007 yılında tamı tamına 345 milyon dolar karşılığında gerçekleşti. Bu sayı, domain alım satım tarihindeki en pahalı satışlardan biri olarak tarihe geçti. Fakat şunu da ekleyelim; yapılan alım çok şans getirmiş olmayacak ki işlemi yapan firma yaklaşık 2 sene sonra iflas etti.

Bir diğer örneğimiz ise 2005 yılında gerçekleşen 90 milyon dolar değerindeki Lasvegas.com domain satışı. Siteyi satın alan kuruluş Las Vegas üzerinde yapılacak turist aktivitelerine özel olarak hizmet veren bir firma. Yaklaşık olarak 16 senedir aynı amaçla siteden hizmet vermeye devam ediyorlar. Diğer firmanın yaşadığı kaderi yaşamamaları sevindirici.

Bahsettiğimiz bu olaylar Domain alıp satarak para kazanma konusunda sizlere fikir vermiştir. Bu siteleri alıp satmanız sonucunda kazanacağını büyük bir gelir olur ise işleme “domain flipping” adı verilmekte. İnternet var olduğundan beri bu iş de mevcut. Ve 20 yılı aşkın süredir önemli bir pazar olarak karşımıza çıkıyor.

Domain Alıp Satarak Para Kazanma Nasıl Yapılır?

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

Şimdi şunu önceden söylememiz gerek; domain alım satımı ile verdiğimiz örnekteki gibi büyük meblağlarda gelir elde etmek oldukça güç. Bunun yerine düzenli olarak araştırma ve çalışma ile iyi gelirler elde etmeyi hedeflerseniz daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Örneğin 2 ay içinde aldığını 30 siteden 6 tanesini satarak 10.000 dolar elde etmek gibi. Bu sitelerin bazılarını 5 dolara satın alırken bazılarını da 100-200 dolar fiyatı ile satın alabilirsiniz. Kesin olan şey ise başlangıç için bir yatırım yapmanız.

Domain alıp satarak para kazanma başlı başına bir yatırım işidir. Satın aldığınız domainler, gelecekte para edebileceği için satın alırsınız. Bu da mantık olarak emlak işine benzerlik gösterir. Misal olarak 2 dönüm bir arazi alırsınız, 3 ay içinde bölge değerlenir ve aldığınız rakamın yüz katına değer bulur. Alan adı satışı da buna benzerdir. Satın aldığınız domain kendi içerisinde bir risk barındırır. Tabi ki emlak işi gibi yüksek yatırımlar yapmanıza gerek yok. 5-10 dolar gibi seviyelerde milyonlarca site mevcut. Bunların yanı sıra 4-5 basamaklı değerlerde olan siteler de. Yatırım amacı ile hangisini alacağınız ise size kalmış.

Bu sektörde yapılan yanlışlardan biri de hemen para kazanabileceğini düşünmektir. Her yatırım aracında olduğu gibi domain alım satımı da kendi içerisinde birçok değişkene göre yol alan bir sektör. Bu sebeple yaptığınız yatırımların ne zaman yüksek gelirlere dönüşeceğini kolayca tahmin edemezsiniz. Önceden yaptığınız araştırmalar ve önsezinize güvenerek bunu sağlayabilirsiniz. Borsa oynarken bulabileceğiniz istatistikler, firma geçmişleri gibi verileri bu alanda bulamazsınız. O sebeple daha riskli bir kazanç aracı olduğunu da iletmek gerek.

Domain Satmak ile Web Sitesi Satmak, Ne Kadar Para Kazandırır?

İkisi birbirinden tamamen farklı konulardır. Web sitesi satmak içerisinde domain satmayı barındırsa da bu pazardaki bakış açısı biraz daha farklıdır. Bir web sitesi satışında bakılan durum sitenin içeriği ve ziyaretçi trafiğidir. Bunun yanı sıra Google Ads kimliği ve buna benzer birçok ara detay da bulunur.

İş domain satmak kısmına gelince ise karşımıza sadece bir kıstas gelir; “Site adı bu değeri hak ediyor mu?“. Bunun dışında hiçbir şeye bakılmaz. Ne sitenin trafiği ne de sitenin tasarımı veya içeriği değerlendirilmez. Satın alan kişi sadece alan adı için satın alır.

Domain Alım Satımı için Gereken Para Nedir, Bütçe Ne Olmalı?

Bu durum tamamen sizin amacınıza kalmış. Bütçeniz el veriyor ise 10.000 TL ile 20.000 TL gibi meblağlar ile başlayabilirsiniz. Eğer öğrenmeyi amaç ediniyor ve fazla risk almak istemiyorsanız 1000 TL gibi bir bütçe yeterli olacaktır. Domain fiyatlarının 10 TL’den başladığını düşünürsek 1000 TL ile bile çok sayıda doman satın almak mümkün.

Yapabileceğimiz yegane öneri bu sektöre atılırken kaybedebileceğiniz sayıları işe yatırın. Sizin için hayati olacak miktarlar ile domain alım satım işine girmek oldukça risklidir. Belirli bir borsa mantığı olmadığı için de ne zaman gelir yapabileceğinize dair bir veri veya analiz yapamazsınız. Bu sebeple tecrübe edinmeyi, para kazanmanın önüne koyarak işe atılın.

Domain Fiyatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki profesyonel domain satıcılarından fikir almak diğer ise domain satım sitelerinde araştırma yapmaktır. Bunlar arasında en önde gelen site GoDaddy sitesidir. Site içerisinde dünya üzerindeki tüm alan adlarına dair fiyat, isim, mail gibi bilgileri görmeniz mümkün. Bunun yanı sıra NameBio isimli sitede domain alım satımı ile ilgili veriler de yer almaktadır. Sitede bulunan arama kısmında anahtar kelime ve satış zamanı özelinde domain arayabiliyorsunuz. Bununla beraber sitenin çıkardığı The Domain Game isimli uygulama ile domain fiyat tahmini yapabilirsiniz. Bu uygulama ile beraber sektördeki alan adlarının fiyatlarını belirlemede tecrübe kazanabilirsiniz.

İyi Para Kazandıran Domain Adı Bulmak

İyi para kazandıran domainler için birkaç ortak özellik bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Değerli bir domainin ismi çok fazla karakterden oluşmaz. Domainler için ne kadar az karakter bulunuyor ise değeri o kadar fazla olur.
 • Aldığınız domain adının akılda kalıcı olması gerekir. Bu sebeple anlamı olan veya kolayca çağrışım yapan kelimeleri almaya gayret gösterin.
 • Pek bilinmeyen domain fiyat kriterlerinden biri de domain yaşıdır. Domain yaşı, sitenin Google sıralamalarında fayda sağlamaktadır. Domain adı ne kadar eski ise index almada o kadar kuvvetlidir. Domain yaşı fazla olan siteleri bulmak için JustDropped.com veya ExpiredDomains.net isimli sitelerden faydalanabilirsiniz. Bu sitelerde domain süresi dolmuş siteler yer alır.
 • Son bahsedeceğimiz, belki de en önemli kıstas kesinlikle alan adı uzantısıdır. Yazının ilk bölümünde de bahsettiğimiz uzantılar siteye olan bakışı belirler. “.com, .net, .org” gibi uzantıların dışına çıkmamak size fayda sağlayacaktır. Eğer sitenin uzantısı “.com” ise daha fazla değer bulacaktır.

 

Domain Alıp Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

İlk olarak alım kısmında yapamanız gerekenlerden başlayalım. Eğer kısa sürede gelir elde edebilecek alan adları arıyorsanız Google Trends size oldukça fayda sağlayacaktır. Örneğin EKISCOIN isimli yeni bir kripto para çıktı ve Google Trends üzerinde yüksek sıralarda görünüyor. Bu kelime ile alakalı bir site almak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı imdadınıza yetişir. Aklınıza en çok yatan ve üst sıralarda olan anahtar kelimeler üzerine alan adlarına bakın. Bu alan adlarına benzer olan diğer alan adlarının satış grafiklerini NameBio sitesinden inceleyebilirsiniz.

Geçmişteki satışlardan esinlenip yeni alan adları satın alabilirsiniz. EKISCOIN şeklinde verdiğimiz örnekten devam edersek karşımıza hedef olarak sektörün lideri olan Bitcoin’i almalıyız. Bitcoin ile ilgili olarak bitcoindeck.com sitesi yüksek bir meblağ ile satış görmüş ise ekiscoindeck.com da ilerisi için benzer bir potansiyeli taşıyordur. Bu mantık ile hareket edip satın alınabilir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise telif hakları kapsamındaki isim ve markalar. Markalara ait olan isimlerden yola çıkarak yapacağınız domain alımları başınıza iş açabilir. Misal olarak Adidas.co isimli bir domain aldınız fakat bu domain bu kapsamda. Size bir gelir kazandırmaz, aksine en iyi ihtimalle uyarı en kötü ihtimalle de maddi yaptırım olarak döner.

Bildiğiniz üzere domain yani alan adları genel olarak belirli bir süre için satın alınır. Ömür boyu almak mümkün olsa da daha pahalı olduğu için pek tercih edilmez. Eğer zamanı geçmeden alan adlarının süresi uzatılmaz ise siteler anında pazara düşer ve satın alınabilir hale gelir. Bu durum da domain alıp satarak para kazanmak isteyenler için oldukça karlı bir durum.

Süresi dolan domain adresleri genel olarak domain yaşı yüksek sitelerdir ve bunların değeri pazar içerisinde oldukça fazladır. Örnek olarak uzuntatil.net sitesinin uzantısı .net olmasına rağmen 10 senelik olması sebebi ile uzuntatil.com isimli 2 aylık alan adından daha değerli konumda yer alır. SEO açısından domain yaşının önemi pazarın kritik ölçeklerinden biri diyebiliriz.

Kullanılmış Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süresi dolmuş veya kullanılmış domainler arkalarında geçmişin getirdiği bazı durumlar ile gelebilir. Bu sebeple birkaç başlıkta domaini incelemek gerekir:

 • Eğer domain backlink olarak spam olacak şekilde etkileşide ise sitenin SEO açısından bir açığı oluşur. Ahrefs gibi araçlardan faydalanarak backlink konusunda detaylı geçmişi görüntüleyebilirsiniz.
 • Bir diğer nokta ise spam kara listesinde bulunup bulunmadığıdır. Siteler kara listelerden kolayca çıkarılmadığı için bu aşamada da dikkatli olmak lazım. Şayet alınacak domain çok değerli değil ise bu riske hiç girmeyin.
 • Sitenin geçmişinin önemini backlink kısmında vurguladık. Bunun ile beraber sitenin geçmiş görünümü de önemlidir. Web Archive ile sitenin geçmiş imajlarını görebilirsiniz. Bu sayede geçmişte site içerisinde spam içerikler olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer spam içerik açısından sıkıntılı bir görüntü var ise uzak durmanız domain alıp satarak para kazanma için yapabileceğiniz en doğru iş olacaktır.

 

Domain Satışı Nasıl Yapılır

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

İstediğiniz domaini aldınız ve satmak için pazara koyacaksınız. Domain satışı nasıl yapılır sorusu tam burada karşımıza çıkıyor. Yapmanız gerekenleri başlık başlık açıklamak daha doğru olacaktır.

İlan Vermek

Site satışındaki en temel adım satış ilanı vermektir. Satış ilanı vermek için aracı hosting şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Sitenizi arayan kişiler direkt olarak satış ilanına yani bu sitelerin sayfalarına yönlendirilecektir. GoDaddy gibi sektörde bilinen ve güvenilir firmalar ile çalışabilirsiniz.

Whois Üzerinden İletişim Bilgisi Paylaşmak

Bir siteyi satmak için arkasında bir kimlik bırakmanız gerekir. Kimse anonim kimlikle duran bir siteyi alamaz. Bu sebeple Whois sistemi üzerinde görülecek şekilde; isim, mail, telefon ve adres bilgilerini paylaşabilirsiniz. Çoğu kişi sadece mail ve isim bilgilerini Whois üzerinde sergilemekte.

İçerik ile Trafiği Arttırmak

Eğer siteinin SEO açısından avantajlı olduğunu ve kolay trafik çekebileceğini düşünüyorsanız bunu kanıtlamak en garanti yöntem olacaktır. Deneme amaçlı olarak siteye içerik ve arayüz ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem sitedeki içerik ile site trafiği artar hem de almak isteyen kişiler için iyi bir portföy oluşur. Satış esnasında içerisindeki metinler ile beraber mevcut değer de artış gösterir.

Parking Yapmak

Sitenizi GoDaddy üzerinde satışa koydunuz ve boş şekilde duruyor. Bunu gelire dönüştürebilirsiniz. Click-to-pay sistemi sayesinde sitenizdeki reklamdan para kazanarak siteyi satmadan gelir elde edebilirsiniz. GoDaddy üzerinde böyle bir hizmet de sunulmakta. Gerekli arayüzü de sağlıyorlar.

 

 

Bu yazımızda Domain alıp satarak para kazanma ile ilgili tüm detaylara değindik. Siz de domain satarak para kazanmak istiyorsanız rehberimizdeki önerileri titizlik ile uygulayın, dikkate alın. Rehber ile alakalı soru, görüş ve önerileriniz için bizimle aşağıdaki yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ