Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Çiçekçi Açma Maliyeti

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Çiçekçi Açma Maliyeti

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır ?Çiçekçi Açma Maliyeti ,Çiçekçi dükkanı açmayı düşünüyorum diyen girişimciler için derlemiş olduğumuz bu yazıda çiçekçilik mesleğiyle alakalı olarak merak ettiğiniz birçok sorunun yanıtını kolaylıkla bulabilirsiniz. Çiçekçi dükkanı açmak maliyetli midir? Çiçekçi dükkanı açmak isteyenler için dükkan kurulum maliyeti 2021 nedir? Çiçekçi dükkanı açabilmek için gerekli olan belgeler nelerdir ? Çiçekçi dükkanı açma maliyetli midir? Çiçekçi dükkanı açarsam kazancı ne kadardır? Çiçekçi dükkanı açmak ne kadara mal olur? İşte tüm bu soruların yanıtlarını sizler için yazımızda belirttik.

Geçmişten günümüze kadar en önemli iş kollarından birisi olarak karşımıza çıkan çiçekçilik sektörü, uygun açılış maliyetleri ile birlikte karlı iş fikirlerinden biri olması açısından oldukça güzel bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat çiçekçilik sektörüne adım atmadan ilk önce dikkat edilmesi gereken bir takım konuları araştırmak ve öğrenmek büyük önem arz etmektedir. Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? ile ilgili yapılması gerekenlerle ilgili olarak iyi bir araştırma yapmanız da ilk adım olarak faydanıza olacaktır.

Kuruluş aşamasından önce sektörel bilgi ve de tecrübe kazanılması açısından rakip çiçekçi dükkanlarının ziyaret edilmesi bilgi ve de tecrübelerin öğrenilmesi başlangıç için daha faydalı olacaktır. Özellikle küçük, orta ve büyük konseptli dükkanlar olmak üzere olabildiğince rakip çiçekçi dükkanlarını ziyaret etmeniz sizler için en büyük adım olacaktır.

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır?

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? konusunda kararlıysanız sizlere bu konu da ufak birkaç tüyo vereceğiz. İlk önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta lokasyon dur. Çiçekçi dükkanını açacağınız konum, özellikle satışlarınızı ele aldığınızda büyük rol oynar. Çünkü aynı konumda birden fazla rakip çiçekçi var ise, orada çiçekçi dükkanını açmak iyi bir fikir olmayacaktır.

Tek olmak bu meslekte, uzun süre varlığın korunabilmesi için gereklidir. Sizler bu sektörde herhangi bir çiçekçi olmamalısınız. İlk aşama da düşünün, rakiplerinizden farkınız ne olmalı? Müşterilerinizin talep ettiğinden fazlasını karşılıyor olmak, dükkanınızı tercih edenlerin sayısını her geçen gün arttırılmasını sağlayacaktır.

Spor Salonu Kurma Maliyeti ve Gerekli Evraklar Yazımızı İnceleyiniz.

Çiçekçi Dükkanı Açmak Karlı mı?

Çiçekçi dükkânı açmak sadece bir adımdır. Çiçeklerinizin satılmasını sağlayan yeterli bir alanın olması bile bu sektörü sorunsuz bir şekilde devam ettirmenizi sağlayacaktır. Özellikle dr büyük bir çiçekçi dükkanı açmak gibi bir planınız yoksa tabi ki kira derdiniz de bulunmayacaktır. Yani sattığınız çiçeklerin satışından elde ettiğiniz tüm karlar elinizde kalacaktır. Eğer dükkân sahibi iseniz ve de çiçekçi dükkanınız ile ciddi satışlar yapacağınızı düşünüyorsanız haline getirmek istiyorsanız işler farklı bir boyut kazanacaktır.

Çiçekçilik işinizin sürekli olması için çabalamanız halinde uzun dönemde içerisinde güzel bir kar elde edebilirsiniz

Çiçekçi Dükkanının Maliyeti

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Çiçekçi dükkanınızın maliyet hesaplaması bakımında sizleri en çok zorlayacak nokta çiçek stoklarının masrafları olacaktır. Çünkü çiçeklerin birçoğu ne yazık ki uzun ömürlü değillerdir. Bu sebeple de; sıklıkla hava, güneş, su ve gübre ihtiyacı duyarlar. Şayet bunlar da yeterli gelmezler ise birkaç gün içinde kısa sürede kurumları söz konusudur. Çiçek stoklarının en iyi ve de verimli bir şekilde takibinin yapılması özellikle de bakımlarının eksiksiz yapılması sizleri masraf açısından yoracaktır.

Çünkü hem ziraat mühendislerinden alınacak ekipmanlar hem de ilaç satıcılarına alacağınız ekipmanlardan faydalanmanız gerekmektedir. Tüm bu çabalar son derece ciddi bir sistem kurulumunu ve de emek ile para gerektirmektedir.

Ama yine de çiçekçi dükkanını illa açacaksanız bunun sizlere toplam maliyeti tahmini olarak en az 36 000 dolar gibi meblağa sebep olacaktır. Fakat bu rakamlar kesinlikle gözünüzü korkutmasın. Çünkü sizlerin çiçekçilik sektörüne girişmekten alıkoymamalı. Bu iş fikri de bir kez hayata geçtiği zaman işin işleyişi yerine oturacaktır.

Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Resmi Belgeler

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Resmi olarak ‪Çiçekçi dükkanı açmak için gerekli evrakların tamamını sizlere sağladık. Dükkanınızı ve aracınızı almadan kesinlikle resmi olarak bir açılışta bulunmayın. Bu 2 konuyu kesinlikle sonraya bırakmayınız. Yoksa sıkıntıya siz düşersiniz.

 

  1. Başvuru kuruluş beyan formu
  2. Tapu Fotokopisi
  3. Kira Sözleşmesi
  4. Şirket ise; Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi ile imza sirküleri. Bağlı bulunan kurumdan çiçekçilik faaliyeti konusuna uygun olan Sicil Tasdiknamesi (Şahıs-Şirket) fotokopileri
  5. İş yerinin yangın önlemi açısından (2005/9207 sayılı Yönetmeliğin 5 h maddesinde bulunan kısımlar için İtfaiye Raporu ve diğer iş yerlerin de bulunan Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik çerçevesinde alınması gereken tüm tedbirler
  6. İş faaliyet konusuna göre; Emniyet Görüşünün alınmadı , Adli Sicil Kaydının sorgulanması

 

Bazı il-ilçe belediyelerinin bu evraklarla ek olarak farklı şartlar isteyerek ve de belgelere talep etme yetkisine sahiptir. Bu konuda da net ve en doğru bilgiyi bağlı bulunan belediyeden almak mümkündür.

Küçük Sermaye İle Yapılacak İşler Kendi İşinizin Sahibi Olun…

Kaç TL’ye Çiçekçi Açılır? Çiçekçi Açma Maliyeti

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Kuruluş aşamasında yer alan bu durum dükkanların boyutuna, en başta ortaya koyulan toplam sermayeye göre farklılık göstermektedir. Fakat bu konuyu detaylıca irdelersek; bu sektörde mesela 22 metrekare bir çiçekçi dükkanı için tahminen 60-80 bin TL’ye mal olması söz konusu ise bu işi 2-3 yıl sürdürme sağlanırsa ayda yaklaşık olarak 4000-5000 Türk Lirası kar elde etme imkanı yakalarsınız. Tabi ki de bu rakamlar yıllık ülke enflasyonuna göre mutlaka değişecektir!

Çiçekçi dükkanlarının açılmasının maliyeti konusu da yapılan araştırmalara bakıldığında burada çok fazla önem arz etmektedir. Bu sektör küçük ölçekli işler kategorisine girse de doğru adımları atmak sektörü farklı bir yere taşıyacaktır. Bu durumun en büyük sebebi ise çiçekçilerin bir stand olarak adlandırılan ufak yerlerde dahi kolayca barınabilmesidir.

Peki çiçekçi dükkanlarının açılmasının maliyetini bu kadar değişken kılan tüm kalemler nelerdir?

  • Çiçek Soğutucu Dolabı
  • Hafif ticari araç veya kamyonet
  • Çiçekçi Dükkanı Kirası
  • Çiçekçi Dükkanı Aranjman Malzemeleri

Şimdi bu detayların hepsinin açılımını yapalım.

1.Çiçek Soğutucu Dolabı

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Çiçekçi dükkanlarında bulunması gereken ve de maliyeti açısından büyük ölçüde değişkenlik gösteren şeylerden biri de çiçekler için soğutucu dolaplardır. Kuruluş aşamasında çiçek soğutucu dolabı tercih etmeyebilirsiniz fakat ürün olan çiçeklerinizin daha uzun süre saklanması canlı ve de taze kalmasını sağlamak oldukça önemli bir yatırımdır. Çiçek soğutucu dolapların varlığı sayesinde yüksek tutarlarda sattığınız pahalı köksüz çiçekleri rahatlıkla stoklanabilir ve de ihtiyaç durumunda toptancı veya tedarikçileri ile muhatap olmak zorunda olmadan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

2. Hafif ticari araç veya kamyonet

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Bu tip düşük bütçeli araçlar gerekli değildir. Fakat özellikle de toplu çiçek siparişleri gönderimlerinde veya çelenk siparişlerinde gibi büyük çaplı çiçek teslimatlarında önemli bir ihtiyaç haline gelerek sahip olunması gerekmektedir. Bunun yanında anlaşma sağlanan çiçekçi toptancısından talep edilen ve gerkeli olan çiçekleri kendiniz bizzat gidip alarak da uzun vade içerisinde maliyetlerinizi düşürmeyi sağlayabilirsiniz. Adreslere çiçek teslimi siparişleriniz de küçük ölçekli araçlar yeterli olsa bile çoklu sipariş alımlarınızda eninde sonunda ne yazık ki bir hafif vasıta ya da hafif ticari araç vasıtası almanıza ihtiyacınız olması kaçınılmaz olacaktır.

3. Çiçekçi Dükkanı Kirası

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Çiçekçi dükkanının kuruluş aşamasında maliyet faktörünün en önemli değişkenlerinden biri olan diğer kol da dükkan tercihlerinin sizleri kara ya da zarar arasında yer alan belirleyici unsur olarak ifade etsek abartmış sayılmayız. Kalabalık ortamda olamayan yaya ve de araç trafiğinin düşük olduğu bir bölgede yer alan ıssız bir dükkan, kirası uygun olsa dahi herhangi bir satış yapılmasını engelleyecektir.

Bu durumda da satışların güçleştirilmesi söz konusu olduğundan dükkan batmaya mahkumdur. Fakat biraz daha yüksek kira ödeme söz konusu sahip olsa da, kalabalık arasında iğne atsan yere düşmez diye tabir edilen bir konumda tutulan dükkan , yeterli miktarda da ışık alan ve de dikkat çeken bir konumda işlerinizi kısa sürede toparlayıp büyütmeniz mümkün olacaktır.

Özellikle de mütevazı veya düşük gelirli bir bölge de tutacağını ve de oldukça uygun kiralı bir dükkandan tutmuş iseniz daha hareketli olan ve de ışık alan üst seviyede gelir düzeyine sahip bir semtte açılacak olan çiçek dükkanı, giderlerinizi artıracak fakat aynı zamanda da gelirinizi de yükselecektir.

4. Çiçekçi Dükkanı Aranjman Malzemeleri

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Müşterilerinizin talepleri doğrultusunda dükkanınızda ya da sandınız da çiçek aranjmanlarınızı yaparken sayısız birçok aracı malzemeye ihtiyaç duyacaksınız.

Çiçek vazosundan kurdeleye, sinden ipliğe kadar sayısız birçok aranjman malzemesinin kullanılacağı aranjman eşyalarını kuruluş başlangıcın da kinci el alımını yaparak maliyetini düşürebilirsiniz. Fakat uzun vadede bu aranjman malzemeleri düzenli olarak tükeneceğiz sebebiyle , bir toptancıyla yapılacak olan anlaşmaların içeriği genel maliyetleri düşürmeye yardımcı olacaktır.

Etiketler: Kaç TL’ye Çicekçi Açılır?,Çicekçi Nasıl Açılır?,Çicekçi dükkanı Nasıl Açılır? , Çicekçi açma belgeleri, Çicekçi açma evrakları, Çicekçi açma maaliyeti, kaç tl ye çiçekci açılır, Çiçekçi Dükkanının Maliyeti,Çiçekçi Dükkanı Açmak Karlı mı?,

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Başlıklı yazımıza sizler de yorum yaparak 2021 yılı için en çok kazandıran işler listemize sahip olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ