Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

Daha önce Chatbot ismi ile karşılaşmış olabilirsiniz. İçeriğimizde Chatbot nedir, Chatbot kullanarak para kazanmak nasıl olur gibi konular ile alakalı detaylı bir rehber sunacağız.

Chatbot kullanımı son günlerde oldukça yaygınlaştı. Temel olarak sadece sohbet ve metin üzerine çalıştığı düşünülen bu sistem, aslında bir gelir kaynağı. Hatta şunu da ifade etmemiz gerekir; Chatbot kullanarak para kazanmak en güncel pasif gelir yollarından birisidir. Doğru tasarım ve kullanım ile sürekli para getiren bir Chatbot kurulumu mümkündür.

Chatbot nedir ve nasıl para kazanılır konusu hakkında daha detaylı bilgi için yazımızın geri kalan kısmına yakından bakabilirsiniz.

Chatbot Nedir?

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

İsminden de anlayabileceğimiz gibi Chatbot; metin temelli mesajlaşma sistemidir. İnsan yapımı olması ile beraber tamamen sanal ortamda faaliyette bulunur. Chatbot kullanımının en önemli avantajı 7 gün 24 saat boyunca cevap verebilir şekilde çalışmasıdır. Hiç durmadan çalışan ve gelen her isteğe tepki verebilen program, müthiş bir gelir potansiyelini de arkasında bulunuruyor.

Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

Şimdi gelelim yazının en can alıcı kısmına; Chatbot ile para kazanmak nasıl olur?

İlk aşamada şunu ifade etmemiz gerekir; Chatbot, bir anda deli gibi para kazandıracak bir sistem değildir. Bu sistem doğru amaç ve işleve yönelik kullanılması halinde farklı gelir modellerinde aktör olabilmektedir. Yani bir Chatbot ile direkt olarak para kazanmak mümkün değildir. Yazımızın bu bölümünde Chatbot kullanarak para kazanılabilecek senaryolardan bahsedeceğiz.

Yöntem 1: Chatbot ile Affiliate Marketing

Daha önceki içeriklerimizde Affiliate Marketing yani satış ortaklığı ile alakalı bilgiler vermiştik. Eğer konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız BURADAN içeriklere erişebilirsiniz.

Chatbot ile affiliate marketing yapımı mümkün olduğundan, para kazanma yöntemleri arasında bunu da sayabiliriz. Yukarıdaki maddede değindiğimiz Chatbot özelliklerinden ürün tanıtımı ile satış ortaklığına yönelik gelir kazanmak mümkün hale gelir. Misal olarak sohbet botuna yazılan bir soruna yönelik, Chatbot üzerinden partneri olduğunuz bir platformun ürününü sunabilirsiniz. Ürünün satın alınması ile de Chatbot ile para kazanma işlemini yapmış olursunuz. Yani aktif olarak birisi sizin için satış yapmış olur fakat bunu yapan sadece bir bilgisayar programı.

Satış ortaklığı konusunda bir diğer yol da ücretsiz satış botu sağlanması karşılığında pay alma üzerinedir. Sohbet botu sattığınız firma, sohbet botu üzerinden sattığı ürün başına size komisyon ödeyerek bu gelir modeline katkıda bulunabilir. Bunu daha da genişletip bir arama ağı ile iş potansiyeli yarattığınız kişilere de çevirebilirsiniz. Misal olarak bir kişi “Ankara Veteriner” sorgusunu sizin botunuzda yaptı ve anlaşmalı olduğunuz veterinerin adresini verdiniz. Bu da bir satış ortaklığı geliri yaratabilir.

Yöntem 2: Chatbot ile Reklam Yapmak

Chatbot nedir kısmında değinmediğimiz fakat üzerine gitmemiz gereken bir konu da reklam kısmı idi. Bildiğiniz gibi Chatbot’lar kullanılırken iki farklı şekilde çalışır; ürün sunumu, kullanıcıya yardım.

Ürün sunumu üzerine programlanmış bir sohbet botu ile beraber kolayca reklam yapmak mümkündür. Satış ortaklığı kısmındaki mantığa benzese de Reklam ile Chatbot kullanarak para kazanmak için net gelir elde edersiniz. Elde edilecek gelir, belirli bir anlaşma sonucu ortaya çıkar ve satış, tıklanma sayısı gibi verilere bakılmaksızın o gelir elde edilir.

Yöntem 3: Chatbot ile Anket Yapmak

Yanlış duymadınız, anket yaparak Chatbot üzerinden para kazanabilirsiniz. Birçok firma ve kuruluş, kullanıcı bilgilerine yönelik veri edinmek için servet harcıyor. Chatbotu üzerinden yapacağınız özel anketler ile elde edeceğiniz veriler, bu şirketler için oldukça değerli olacaktır. Burada edindiğiniz verileri başka sitelere sunabilir, içerik büyüklüğü ve tipine göre de önemli bir gelir elde edebilirsiniz.

Yöntem 4: Sitelerden Para Kazanın

Bildiğiniz gibi internet siteleri, sürekli olarak birbirlerine yönlendirmede bulunur. Genel olarak bu işlemin sebebi de siteler arasındaki ticari ilişkidir. Sitelerin birbirleri ile yaptığı anlaşmalar doğrultusunda yönlendirme linkleri metinler içerisine yerleştirilir. Bu işlemin benzerini Sohbet botu ile yapmak da mümkündür. Chatbot kullanarak bu işlemi yapmanız halinde sitelere akacak olan kullanıcı trafiğini de yönlendirebilirsiniz. Bu sayede birçok site etkileşimini artırır ve bunun sayesinde size ödeme yaparlar. Chatbot ile Para Kazanma yöntemlerinden birisi de budur.

Yöntem 5: Chatbot Satmak

Bildiğiniz gibi internet üzerinde herşeye bir alıcı bulunabilmekte. Sohbet botu yazarak veya belirli bir sohbet botunu programlayarak, satılmalarını sağlayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi birçok e-ticaret firması ve kurumsal şirket sitesinde sohbet botu kullanmaktadır. Müşteri hizmetleri ve karşılama kısmında direkt olarak Chatbot’tan yararlanılır. Bugün gireceğiniz rastgele bir alışveriş sitesinde sağ kenarda bir anda sohbet sekmesi açılır. Bu sekmeler ile Chatbot aktif olur ve ziyaretçilerin sorularını yanıtlar.

Chatbot programlaması ile ürün tanıtımı, karşılama, soru cevaplama, talep alma gibi birçok soruna yönelik çözüm geliştirilebilmektedir. Bu sebeple Chatbot satmak iyi bir gelir kalemidir.

Chatbot Nasıl Yapılır?

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

Chatbot satmaktan bahsettik, bunun için öncelikle bir chatbot yapmalısınız. Yazımızın bu bölümde Chatbot nasıl yapılır sorusuna en kısa şekilde yanıt vereceğiz.

Amacınız sadece size özel bir sohbet botu yapmak ise bunun için kodlama bilgisine ihtiyaç duyarsınız. Eğer kodlama yazısını gördüğünüzde gözünüz korktu ise bu bölümü atlayarak diğer Chatbot yapımı kısmına gidin. O kısımda daha basit ve kodlama bilgisine gerek kalınmayan yolları bulabilirsiniz.

Chatbot nasıl yapılır sorusunun cevabı için birçok cevabımız bulunuyor. Günümüzde, birçok programlama dili ile Chatbot yazılabilmekte. Misal olarak Python Chatbot kurulumu, bunlar arasında en fazla talep görenlerden. Python Chatbot’tan sonra en çok tercih edilen de Microsoft Bot Framework.

İnternet üzerindeki rehberleri detaylı şekilde inceleyerek hem MBF hem de Python Chatbot yapımı ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

Chatbot Örnekleri

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

Chatbot konusunda birçok örnek bulunuyor. Şu an Google üzerinden rastgele bir ürün arayın, siteye gidin ve sağ alt kısma bakın. Bu kısımda sizi karşılayan ve sizin sorunlarınıza cevap bulmak isteyen bir Chatbot bulunacaktır.

Buna ek olarak ülkemizde çokça ziyaret edilen bazı Chatbot örnekleri de verelim:

  • Yemeksepeti Canlı Yardım
  • Getir Canlı Yardım
  • Hepsiburada Canlı Yardım
  • n11 Canlı Yardım
  • Gittigidiyor Canlı Yardım
  • Trendyol Canlı Yardım

Bu sistemler ile daha önce karşılaştıysanız, fark edeceğiniz üzere botlar ile iletişime geçiyorsunuz. Bu sistemlerin hepsi temel bir Chatbot örneğidir. Bu sistemlerde ilk amaç Chatbot ile sorununuzu çözmek iken Chatbot’un yardımcı olamadığı durumda direkt olarak müşteri temsilcilerine aktarılırsınız. Sistemlerin tamamı bu tip bir tasarıma sahiptir.

Whatsapp Chatbot

Whatsapp üzerinden ticaret ve kurumsal hat kurmak isteyen kişiler Whatsapp Chatbot kurmak isterler. Bunu ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Whatsapp tarafından sunulan WhatsApp Business API platformu ile kendinize özel Whatsapp Chatbotu tasarlayabilirsiniz. Bu platforma girebilmek için belirli bilgileri vererek başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz onaylandıktan sonra platforma erişim izni verilir.

Platforma erişmenizin ardından satın alacağınız veya ücretsiz olan chatbotlar ile bir arayüz inşa edebilirsiniz. Bu kısımda yukarıdaki chatbot yapımı kısmındaki adımları da takip edebilirsiniz. Günün sonunda ihtiyacımız olan ise Whatsapp Business API platformuna erişebilmek.

Chatbot Telegram

Tıpkı Whatsapp gibi Chatbot Telegram kurulumu da mümkündür. Bunun için ücretli servislerden yararlanabilir, Telegram BotFather özelliğini kullanabilir veya kendiniz yazarak yeni bir Chatbot yapabilirsiniz.

Türkçe Chatbot

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

Chatbot, şu an için olmasa da yakın gelecekte ülkedeki e-ticaret pazarında en önemli aktörlerden biri haline gelecek. Hali hazırda Türkçe Chatbot özel hizmeti veren az sayıda firma bulunsa da gelecekte bunun sayısı artacaktır. Pazarlama, satış, müşteri memnuniyeti, hızlı sorun çözümü gibi birçok yerde Chatbot’lar faal hale gelecek. Günümüzde insanlar tarafından yapınlan bu eylemlerin tamamı Chatbot’lar tarafından yapılabilir olacak. Şu an için birçoğunun yapılabildiğini de eklemek gerek. Sadece bazı durumlarda, Chatbot kütüphanesi zorlandığı için temsilci desteğine ihtiyaç duyuluyor. Bildiğiniz gibi her sorun önceden düşünülemez, elbet unutulmuş veya henüz karşılaşılmamış bir sorun bulunur. Türkçe Chatbot için ya yazılım ile Chatbot üretmeli ya de ücret karşılığında bir yapı satın almalısıınz.

Kolay Ücretsiz Chatbot Yapımı

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanarak Para Kazanmak

Günümüzde Chatbot yapımı için destek sunan birçok ücretsiz platform bulunuyor. Bu platformlar sayesinde sadece uygulama arayüzünde ayarlamalar yaparak bir Chatbotu yapabiliyorsunuz. Bu tipte yapılan sohbet botları işlev olarak yararlı olsalar da kompleks senaryolarda pek başarılı değiller. Bu sebeple eğer bir işletme veya kurum için chatbot tasarımı düşünüyorsanız ücretli olanlara bakmanızda fayda var.

Streamlabs Chatbot

Ücretsiz Chatbot sunan platformlardan biri de Streamlabs. Genel olarak yayıncılara destek amacı ile kurulan bir platform olan Streamlabs Chatbot sunumunu da ücretsiz yapmakta. Şu an için Twitch ve Youtube üzerinde binlerce yayıncı Streamlabs Chatbot özelliğinden faydalanıyor. Streamlabs Chatbot kullanımına başlamak için BURADAN ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Collect.Chat

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Chatbot kütüphanelerinden biri de Collect.Chat platformudur. Platform üzerinde ücretsiz olarak Chatbot temin edebiliyorsunuz fakat ücretsiz versiyonlarda birçok kısıtlama mevcut. Pazarlama, özel komut gibi işlemler için ücretli planlar ile Chatbot hizmeti almanız gerekmekte. Collect.chat Chatbot kullanımına başlamak için BURADAN ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Facebook Messenger

Facebook Messenger, diğer iki sitenin aksine direkt olarak Chatbot vermiyor. BURADAKİ sayfasında çeşitli çözüm önerileri sunmak ile beraber Chatbot servisi veren firmalar ile iletişime geçmenizi sağlıyor. Buna ek olarak platforma özel olarak Chatbot tasarlamanız için belirli yardımlar da mevcut. Geliştirmeciler için Facebook Messenger Chatbot detaylarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Chatbot Nedir ve Chatbot Kullanarak Para Kazanmak Nasıl Olur başlıklarına yoğunlaştık. İçerik hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için yorumlar kısmından bizler ile iletişime geçebilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ