Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Blog Yazmak | Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazmak | Blog Yazarak Para Kazanmak

Evden ek iş fikirileri arasında yer alan bir konu da blog yazarak gelir elde etmektir. Bu rehberimizde blog yazmak nedir, blog yazarak nasıl para kazanılır, blog yazmak istiyorum ne yapmalıyım gibi sorulara detaylı bir yanıt vereceğiz.

Blog yazmak, günümüzde oldukça popüler bir eylemdir. Gelir elde edilmesinin yanı sıra bilgilendirme veya günlük olarak kullanılabilmektedir. Kişilerin yaşam tecrübelerini aktardığı, okuyucuların sorularına yanıt verdiği bir uğraştır. Blog yazmak, kimi zaman bu tarz amaçları gütse de internet üzerindeki genel eğilim, bilgilendirici metinler üzerinedir.

Bilgilendirici metinlerin ana amacı tabi ki okuyucu çekmektir. Bu noktada da devreye blog yazarak para kazanmak girer. Blog yazarak nasıl para kazanılır konusunda yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylıca değineceğiz.

Blog Yazmak Ne Demek

Öncelikle blog yazmak istiyorum diyorsunuz fakat blog yazmak ne demek ne kadar biliyorsunuz?

Blog Yazmak | Blog Yazarak Para Kazanmak

İşe en temelden başlayalım. Blog kelimesi aslında “weblog” kelimesinin kısaltılması ile meydana gelmiştir. Weblog ise internetin ilk zamanlarında, kullanıcıların günlük benzeri bir şekilde gündelik yaşamlarını internette paylaşmasına denilmekteydi. Yıllar içinde değişen jargon ile birlikte weblog kelimesi yerini blog kelimesine bıraktı.

Tabi o zamandan bu zamana kadar blog içerikleri oldukça çeşitli bir biçimde karşımıza çıkıyor. Blog yazmak her kategoride farklı biçimde içerik paylaşımını beraberinde getiriyor. Misal olarak bir gezi bloğunda yazılar kadar geziden görseller aranırken, bir politik blogda yazının dışında alıntılar ve referans kaynaklar da isteniyor. Blog yazmak sadece bunlar ile sınırlı da değil, yüzlerce örnek saymak mümkün.

Blog Yazmak Para Kazandırır mı?

Blog ile ilgili konuşmaların ardını blog yazmak para kazandırır mı sorusu takip eder. Bu soruya detaylı cevabı yazı boyunca vereceğiz fakat şimdiden şunu belirtelim; evet, para kazandırır. Blog yazarak gelir elde etmek istiyorsanız bazı şeylere dikkat de etmeniz gerek.

Yani her blog yazan para kazanabilir diye bir durum yok. Ne kadar kaliteli ve talep edilen içerik, ne kadar okuyucu, o kadar para…

Blog Yazmak Ne Kadar Kazandırır?

Blog yazmanın para kazandıracağını öğrendik peki blog yazmak ne kadar kazandırır? Soruya net bir cevap veren olur ise bilinki yalan söylüyor. Ticaretin değişmeyen bir durumu vardır; ne kadar çalışır, ne kadar özen gösterirsen o kadar para kazanırsın. Blog yazmada da durum aynen bu şekilde. Birazdan anlatacaklarımızı dikkatlice okur, uygulamaya koyarken doğru prensipler belirlerseniz kolayca para kazanabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog kısmında temel bilgileri verdiysek gelelim para kazanma kısmına. Blog yazarak para kazanmak hakkındaki her şeyi bu başlık altında toparlayacağız.

Para kazanmak için 7 farklı yol bulunur. Bunlar:

  • Affiliate Marketing para kazanma
  • Google AdSense ile para kazanma
  • Sponsorlu İçerik ile para kazanma
  • Ürün İncelemeleri ile para kazanma
  • Ürün ve hizmet satışı ile para kazanma
  • İçerik Pazarlaması ile para kazanma
  • Blog satarak para kazanma

 

Affiliate Marketing Para Kazanma

Blog yazarak para kazanmanın ana yöntemlerinden biri affiliate marketing para kazanma yöntemidir. Satış ortaklığı olarak da adlandırolan bu modelde bir ürün veya hizmeti tanıtmanız, bahsetmeniz, alakalı kelimeler söylemeniz durumunda yazı içerisine koyacağınız bir özel link ile okuyucuları ürün veya hizmeti satın almaya yönlendirmeniz üzerinedir. Size özel linke tıklayarak yapılan her satıştan belli bir pay alırsınız.

Affiliate marketing para kazanma konusunda dikkatli olmanız gerekir. Yapacağınız şeyin sıradan sponsorlu bir ürün satışından ziyade okuyucuların da inanacağı, sizin kalitesine kefil olduğunuz bir ürün satışı olmalıdır. Pazarlama amacı güdülmediği hissiyatını vermek oldukça önemlidir. 

Eğer Blog yazıyor ve Affiliate marketing hakkında merak ettiğiniz daha fazla şey var ise sizleri Satış Ortaklığı Siteleri yazımızı okumaya davet ediyoruz. Yazı içerisinde Türkiye’de satış ortaklığı veren siteler ve satış ortaklığı hakkında detaylı bilgilendirme bulunmaktadır.

Google AdSense ile Para Kazanma

Blog Yazmak | Blog Yazarak Para Kazanmak

İster blog yazın, ister oyun sitesi kurun isterseniz görsel paylaşım sitesi kurun, internet üzerinden para kazanmak istiyorsanız ilk durağınız Google AdSense olmalıdır. İnternet üzerinden blog yazarak para kazanan birçok kişinin ana gelir kaynağı Google AdSense gelirleridir.

Kısaca bahsetmek gerekir ise Google AdSense bir reklam programıdır. Şu an sitemizde de bulunan, kenarlardaki reklamlar Google AdSense programı dahilinde gösterilmektedir. AdSense ile para kazanma bizde de gördüğünüz gibi birçok sitenin ana gelir modelidir.

Eğer bir siteniz var ise Google AdSense’e kaydolarak sitenizdeki boşluklarda reklam yayımlanmasına izin verebilirsiniz. Reklamlar sitenizin gösterildiği bölge, ülke, il ve ilçe özelinde değişiklilik göstermektedir. Genel olarak reklam yapısı sitenizin içeriğine paralel şeyler olmak ile birlikte bazen de okuyucuya özel reklamlardır. Bu reklamlar okuyucuların arama alışkanlıklarına göre düzenlenebilir.

Google AdSense ile para kazanma mantığı Pay Per Click yani tık başına ödeme şeklindedir. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar reklamlara tıkladıkça tarafınıza para kazandırır. Eğer ürün satın alımı gibi bir durum da olursa kazanacağınız para katlanır.

Google AdSense para kazanma ile ilgili daha fazla bilgi için BURADAN ilgili yazımıza gidebilirsiinz.

Şunu belirtelim, direkt olarak AdSense üzerinden para kazanmaya başlayamazsınız. Google AdSense’in sunduğu bazı şartlara uymanız gerekir. Bu sebeple blog kurar kurmaz siteniz ile kayıt olmaya çalışırsanız reddedilebilirsiniz. Yeteri miktarda içerik girdiğinize emin olun.

Google Adsense dışında 3.şahıslardan reklam alarak da para kazanabilirsiniz. Örneğin bazı siteler direkt olarak markalar ile anlaşıp Google Adsense’e gerek kalmadan reklam yayınlayabilirler. Bu durumda tıklama başı kazançtan ziyade aylık olarak reklam ücreti kazanırsınız. Belediyelerin reklam panolarından elde ettiği gelire benzer bir modeldir.

Sponsorlu İçerik ile Para Kazanma

Eğer blog okuyucusu kitleniz önemli sayılara oluştuysa sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda Sponsorlu içerikler yayımlamaya başlayabilirsiniz.

Birçok marka bu yöntem ile içerik üreticilerini marka yüzü olarak kullanmakta. Eğer siz de yeteri kadar takipçi ve okuyucuya sahipseniz sizin de kapınızı çalacaklardır.

Sponsorlu içerik hakkında detaylı şekilde sayfalarca yazı yazmaya gerek yok. Kimi zaman video, kimi zaman ürün tanıtımı, kimi zaman da viral işler ile bu yapılabilmektedir. Firma ve sizin belirleyeceğiniz yol haritası ana belirleyici olacaktır.

Ürün İncelemeleri ile Para Kazanma

Ürün incelemeleri ile blog üzerinden para kazanabilirsiniz. Günümüzde e-ticaret sektöründeki birçok firma ürünlerin tanıtımı için içerik üreticilerinden yardım istemektedir. Siz de size gelen ürünleri inceleyerek onlar hakkın bir yazı yazabilirsiniz. Bu sayede markalardan bedava ürün ve gelir elde edebilirsiniz. Yapacağınız çekilişlerde de bu tip ürünlerin tanıtımı için bedava ürün alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmet Satışı ile Para Kazanma

Öncelikle şunu belirtelim; blog tamamen size aittir. Blogunuzu günlük olarak da kullanabilirsiniz, sponsorlu içerik paylaşımı için de. Tamamen size ait olduğu için düşünebileceğiniz bir şey de ürün ve hizmet satışı. Blog içerisinde kendi yetenek ve ürünlerinizi de pazarlayabilirsiniz. Birçok niche blog sitesinde konusu ile alakalı bazı ürünler de ayrıca satılmaktadır. Örneği bir gezi blogunda hediyelik el yapımı eşyalar satılırken bir örgü bloğunda el ile örülmüş giysiler satılabilir.

Tabi bu konuyu farklı bir şekilde de ele alabilirsiniz. Örneğin bloğunuz fotoğrafçılık üzerine bilgi vermek üzerine kurulu ve siz de profesyonel bir fotoğrafçısınız. Bu hizmetinizi sitenizden pazarlayarak müşteri bulabilirsiniz. Özellikle SEO analizi üzerine çalışan birçok kişi bu yöntemi kullanmaktadır.

İçerik Üreterek Para Kazanma

Farkındaysanız siz bir yazarsınız ve yazılarınız binlerce kişi tarafından okunuyor. Bu da sizin kaliteli içerik ürettiğiniz manasına geliyor. Bu durumu bir gelir kalemine dönüştürebilirsiniz. SEO bilginiz, kaliteli içerikler ortaya koymanız ve okuyucuya ulaşmanız da bir hizmet olabilir.

İnternet üzerinde birçok site ve blog “doğru yazarı” aramaktadır. Doğru yazardan kasıt; sitenin içeriklerini üretebilecek, SEO bilgisi olan ve okuyucuların dikkatini kolayca çekebilecek yazarlardır. Eğer çok okunan bir blog sahibi iseniz bu da sizi onlardan biri yapıyor. Kendi blogunuz dışında başkalarının blog ve sitelerine içerik üreterek para kazanmanız bu sayede mümkün.

Blog Satarak Para Kazanma

Blog yazarlığından sıkıldınız veya işleri farklı bir şeye evrilterek blogdan kurtulmak istiyorsunuz. Bu durumu da gelire dönüştürebilirsiniz. Sitenizin kazandığı gelir ve okuyucu sayısı birçok site alıcısı için cazip duracaktır. Blog fiyatını belirleyerek bu kişilere bir ilan yolu ile ulaşabilirsiniz. Eğer sitenizin etkileşimi iyi ve herhangi bir yasaklaması bulunmuyor ise kolayca satış gerçekleşecektir.

Blog Yazmak için En İyi Site

Bu kısımda blog yazabileceğiniz birkaç platformdan bahsedeceğiz. Platformlar ile ilgili bilgileri başlıkların altında bulabilirsiniz.

1-) Blogger

Blog Yazmak | Blog Yazarak Para Kazanmak

En temel şekilde blog yazabileceğiniz platform Blogger’dır. Tamamen ücretsiz olan siteden Google hesabınız ile kayıt olarak yeni bir site kurabilirsiniz. Blogger, oldukça basit arayüzlere sahip olmasının yanı sıra sizi teknik detaylar ile de boğmaz.

Blogger ile para kazanmak istiyorsanız işi ilerletmeli ve sitede biraz daha kalıcı olmalısınız. Blogger ile para kazanılır mı sorusu çokça sorular ve genelde hayır diye cevap verilse de bu doğru değildir. Bu tip sitelere reklam almak mümkündür. Fakat ne yazık ki normalden farklı bir kullanıcı trafiği şarttır.

2-) WordPress

Blog Yazmak | Blog Yazarak Para Kazanmak

Bildiğiniz gibi günümüzde birçok internet sitesi WordPress arayüzünü kullanmaktadır. WordPress içerisinde geniş bir kütüphane olmasının yanı sıra Türkçe dil desteği de mevcuttur. Yalnız şunu belirtelim, iki farklı WordPress hizmeti bulunuyor. WordPress.org’da sadece arayüz sunulurken hosting gibi hizmetler bulunmaz. WordPress.com‘da ise hosting de dahil olmak üzere geniş çaplı paketler sunulur. Bu paketler arasında ücretsiz bir başlangıç paketi de bulunmakta.

Başlangıç paketi sadece yazı yazmak için uygun olsa da daha gelişmiş paketlere ihtiyaç duyulur. Hizmet bedava verildiği için direkt olarak para kazanma için önemli sayıda kullanıcı trafiği gerekir. Aksi durumda diğer internet site oluşturma paketlerine yönlenmelisiniz.

3-) Medium

Blog Yazmak | Blog Yazarak Para Kazanmak

Eğer amacınız internet sitesi oluşturmak değil direkt olarak sadece blog yazmak ise Medium.com aradığınız platform. Dünya genelinde birçok yazar ve gazeteci bu platformu kullanmaktadır. Bunun en büyük sebebi basit bir arayüze sahip olmasıdır.

Medium.com üzerinde blog yazmak için yapmanız gereken üyelik açmak ve gerekli ayarları yapmanızdır. Şunu ifade etmeliyiz. Eğer Medium üzerinde bir blog oluşturduysanız buradaki içerik ve temayı başka bir araca taşıma şansınız bulunmuyor.

4-) Tumblr

Blog Yazmak | Blog Yazarak Para Kazanmak

İnternet üzerindeki en eski blog sitelerinden biri kuşkusuz olarak Tumblr’dır. Bir dönemlerin fenomeni olan site hala önemli sayıda kullanıcıyı içerisinde barındırıyor. Kendi içerisinde bir keşfet sistemi olması ile beraber ücretsiz blog için de önemli destekler sunmakta. Özellikle görsel paylaşımı için önemli bir altyapı desteği var. Eğer bir blog yazmak için en iyi site nedir diye sorulur ise cevaplar arasında kesinlikle geçmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ