Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda uzun zamandır herkesin dilinde olan kripto para dünyasına yakından bakacağız. Bitcoin madenciliği nasıl yapılır başlığı altında her zaman olduğu gibi internetten para kazanma konusunda bir rehber sunmaktayız. Yazı içerisinde Bitcoin nedir, Bitcoin nasıl üretilir, Bitcoin makinesi nasıl çalışır gibi çok merak edilen sorulara da yanıt bulacağız.

Eğer kripto para konuşulan bir ortamda bulunduysanız bitcoin ve Bitcoin madenciliği hakkında bir şeyler illa ki duymuşsunuzdur. Coin dünyasının temel taşlarından olan Bitcoin, kripto para denildiğinde akla ilk gelen birim. En fazla ticareti yapılan ve en fazla coin kazı işlemi yapılan cryptocurrency konumunda. Yazımızda bu konu hakkında çok az yerden edinebileceğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Takvimler 2008 yılını gösterdiğinde, dünya genelinde büyük bir ekonomik kriz hakimdi. Satoshi Nakamato takma adını kullanan kişi veya kişiler bu tarihte Bitcoin üzerine çalışmaya başladı. Yazdıkları teknik dökümanlar ile beraber geliştirilen nesneyi kamuoyuna sundular. Dış müdahalelere karşı korumalı olan ve elektronik ödeme destekleyen bir yapı olarak 2009 yılında kullanıma sunuldu. Öyle ki ” 1.nesil blockchain” ünvanı da ilk başarılı kripto varlık olan Bitcoin’de.

Yeni olması ve piyasanın talep ettiği inovasyonu dibine kadar içinde barındırması ile önlenemez bir durum yaşandı. Günümüzde bile “Bitcoin arttı mı?” sorularını duymak mümkün. Bitcoin; altın, gümüş, döviz gibi kalemlerin ardından borsa ile beraber en fazla talep gören yatırım aracı oldu.

Bu yükselişin temel sebeplerindne biri de kontrole ya da bir otorite tarafından düzenlemeye tabii olmaması. 0 değeri ile başlayan Bitcoin, bu olanaklar sayesinde 50.000 Dolar gibi seviyelere geldi. Bu alana yönelik yapılacak işlemlerin birçoğunda ilham kaynağı oldu. Misal olarak günümüzde Bitcoin ve Etherium’dan sonra en fazla merak edilen konu alt coin’ler. Piyasada o kadar yoğun bir alt coin söylemi var ki Bitcoin nedir sorusunun yerini alt coin nedir sorusu yer almaya başladı.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Şu an için dünyanın en önemli yatırım araçlarından biri olan Bitcoin’in en büyük avantajlarından biri de herkes tarafından kazılabilmesi. “Bitcoin kazı” diye bir tabir kullanmamız, kulağınıza garip gelebilir, sonuç olarak sanal bir yatırım biriminin fiziksel olarak elde edilebilmesi normalin dışında bir şey. Şunu belirtmemiz lazım ki; evet bitcoin kazı işlemi yapılabilmekte fakat alışık olduğumuz bir şey değil. Peki Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin Kazı İşlemi Nedir?

Konuya en temelden başlamamız gerekiyor ki sonraki kısımları daha anlaşılır kılalım. Bitcoin, madencilik yani mining denilen bir bilgisayar usulü ile elde edilmektedir. Bu sebeple Bitcoin kazı tabiri sık sık kullanılır. Kişilerin kuracakları sistemler ile madencilik işlemlerine girebilmeleri mümkündür. Tabi bunun için detaylı şekilde Bitcoin makinesi olarak tabir edilen yapıları bilmek gerekir ki bunu yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Bitcoin Kazı işlemini birkaç tane soru-cevap ile daha da açabiliriz.

Soru: Herkes Bitcoin Madenciliği yapabilir mi?

Cevap: Evet, yapabilir.

Soru: Bitcoin kazımında bir limit var mı?

Cevap: Sisteminiz işlediği sürece limit olmaksızın madencilik yapabilirsiniz.

Soru: Ne kadar Bitcoin kazabilirim?

Cevap: Bu tamamen kuracağınız sistem ve mevcut BTC kazma ödülü miktarına göre değişir.

BTC Kazma Ödülü

Bu tabir, Bitcoin madenciliği yapan kişilerin blokchain ağında başarıyla işledikleri her bir blok için verilen BTC miktarı için kullanılır. Yukarıdaki son soru cevabın devamı niteliğinde şu bilgiyi de eklemek gerek; 28 kasım 2012’de blok başına 25 BTC verilirken, zaman içindeki yarılanmalar ile bu miktar 11 Mayıs 2020’de 6.25 BTC seviyesine düşmüştür. Bu düşmenin ana sebebi de piyasada artışa geçen madencilik faliyetidir.

Kazma ödülü içerisinde yer alan mantık da Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiş güvenlik önlemlerinin bir parçası. Herkesin kolayca Bitcoin elde etmesini engelleme ve Blockchain manipülasyonunu önlemek için bu yol izlenmiştir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Konuya girmeden önce şunu belirtmemiz gerekir; bu bölümdeki açıklamlar karmaşık ve teknik geliyor ise yazının ilk bölümünü bir daha okuyun. Aksi takdirde bu kısım oldukça karmaşık gelebilir.

Bitcoin madenciliği, blockchain’e yönelik işlem yaparak yeni Bitcoin’leri serbest bırakmanızdır. Yani sisteme yönelik çalışarak sistemden payınız olan BTC’yi de almış olursunuz. Madencilik boyunca müthiş bir işlemci gücüne ihtiyaç duyulur. Bulmaca veya karışık işlemler dediğimiz yapılara yönelik yapılan çalışmalar sonucunda ilk yapacak kişi BTC kazanmış oluyor.

Bitcoin madenciliği sonucunda elde edilebilecek toplam BTC sayısı da 21 milyon ile sınırlıdır. Tabi bu sınıra ulaşıldığında madencilik bitecek değil. Sistemin kendi içerisindeki güvenlik önlemleri sayesinde madencilik işleminin devam edebilecek. Bitcoin madenciliği yapacak kişiler yıllar içerisinde miktar düşse de BTC kazmaya devam edebilecekler.

Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

BTC kazmak istiyorsanız temel olarak iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Bitcoin kazma işlemi için internet bağlantısı ile beraber seçeceğiniz yönteme göre farklı ihtiyaçlar bulunuyor. Şu an için BTC mining işlemleri için kullanılan tip Asic cihazlar. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu cihazlardan bahsedeceğiz.

Bitcoin madenciliği için seçebileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

  • Cloud Mining ile Bitcoin Kazı,
  • Donanım ile Bitcoin Kazı,
  • Bilgisayar üzerinden Bitcoin Kazı işlemleri olmak üzere 3 adettir.

Gelin bu yollara yakın bir mercek tutalım:

Cloud Mining ile Bitcoin Kazı

Günümüzde başvurulan, en ekonomik ve steril coin kazma yöntemi Cloud Mining’dir. Donanım üzerinden mining işlemleri yapmak işlemci gücü ile beraber müthiş bir elektrik kullanımını da beraberinde getiriyor. Bu sebeple tamamen internet üzerinden yapılan Cloud mining ön plana çıkıyor.

İsminden de anlaşıldığı gibi Cloud mining, bulut teknolojisi üzerinden yapılan bir madencilik tipi. Bu tip madencilik işlemlerinde online olarak BTC üreten cihazları satın alarak, herhangi bir donanım maliyetine girmeden BTC üretebiliyorsunuz. İnternet üzerinde bulunan Cloud Mining servislerine kayıt olmanız ve istediğiniz oranda yatırım yapmanız halinde bu işleme başlayabilirsiniz. Her platform, bu işlemlerde normal kira ücretlerinin üzerine komisyon da almaktadır. Bu sebeple iyi bir araştırma yapmanızı öneririz.

Donanım ile Bitcoin Kazı

Eğer risk almayı seven ve daha fazla kazancın peşinde koşmak isteyen biriyseniz Donanım ile Bitcoin kazı yapmak aradığınız şey olabilir. BTC üretimi denildiğinde akla ilk olarak bu yöntem gelirken 2013’ten sonra, artan talep sebebi ile müthiş bir düşüş yaşandı diyebiliri. Buna rağmen hala karlı bir yatırım durumunda.

Değişen ihtiyaçlar ile beraber yukarıda da bahsettiğimiz ASIC cihazlar ile beraber BTC kazma aşamasına gelindir. BTC için kullanılan bu cihazlar uygulamaya yönelik kapsayıcı devrelerdir. Bu cihazlar sadece amacına uygun üretilmiş cihazlardır. Bu sebeple ASIC cihaz aldığınızda bu cihaz ile sadece Bitcoin mining yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı kripto para madenciliği de yapılabilmektedir fakat bunu ilerleyen yazılarda daha detaylı olarak işleyeceğiz.

Bilgisayar üzerinden Bitcoin Kazı

Bitcoin kazımının temeli olan, bu işin ilk çıkış yaptığı yer bilgisayarlardır. Şu an için çok karlı bir seçenek olmasa da hala yapan kişiler var ama bundan zarar ettiklerini söylemek de mümkün. Şöyle açıklayalım:

“Bir yıl içinde 0.01 Bitcoin kazanmak için 320 GHz bir işlemci gerekiyor. Standart bilgisayarların maksimum olarak bunun 1% performans verdiğini düşünürsek bu da olabildiğince büyük bir maliyetin altına, bir hiç uğruna girmek demek.”

Bilgisayardan BTC üretmek için kullanabileceğiniz yazılımlar da mevcut fakat çok bir şey elde edemezsiniz. İşlemcinizin deli gibi çalışması ve elektrik faturanızın fazla gelmesi dışında bir farklılık olmayacaktır. Yine de denemk istiyorsanız aşağıdaki programlara bir göz atabilirsiniz:

Bu yazımızda Bitcoin Madenciliği ile ilgili merak edilen tüm soruları cevaplamaya çalıştık. Bu tarz içeriklerin devam etmesi için bizlere yorumlar kısmından soru, görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ