Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Ek İş Fikirleri

Altcoin Nedir? Altcoin Nasıl Alınır?

Batuhan Duman

Batuhan Duman

Kripto para piyasası, yatırım dünyasının altını üstüne getirdi diyebiliriz. Son yıllarda ise sık sık “Altcoin Nedir” sorusu sorulmaya başladı. Sanal yatırımcıların büyük bir kısmının saatler harcadığı altcoin ile ilgili tüm bilgileri bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Yazımızda altcoinler hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra hangi altcoinler alınmalıaltcoin nasıl alınır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Eğer kripto para piyasasını takip edenlerdenseniz, son zamanlarda sık sık “hangi altcoinler alınmalı, “altcoin ne zaman yükselir” gibi sorular sormuşsunuzdur. Bu sorunun cevabını verebilmek için ilk olarak altcoinler hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu yazımızda da bu konuya detaylıca değineceğiz.

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir ve Altcoin nasıl alınır

Yazımızın ilk başında Altcoin nedir sorusuna kısaca bir cevap vermek gerekiyor. Kripto para dediğimizde akıllara ilk gelen şey Bitcoin’dir. Altcoin denilen kripto para birimleri ise Bitcoin için alternatiftir. Şunu ifade etmek gerekir; Altcoin direkt bir kripto para çeşidi değildir. Bitcoin dışında kalan kripto paralara verilen genel isimdir. Misal olarak piyasaya yeni çıkacak bir coin, altcoinler sınıfında yer alacaktır.

Altcoinler Neden Çıktı

Bitcoin ile beraber kripto para sektörü meydana geldi ve uzun bir süre sadece Bitcoin üzerinden tüm piyasa şekillendi. Fakat her sektörde olduğu gibi bu sektörde de işlerin büyümesi, daha global bir hal alması hedeflendi. Yapılacak işlemlerin hızının artması, mevcut kripto para mimarisinin güçlendirilmesi için ise alternatif kripto paralara ihtiyaç duyuldu. Artan Bitcoin üretimi ve artık Bitcoin ödül seviyesinin azalmasının da bunda etkisi olduğunu söylemek gerek. Tüm bu ihtiyaçların birleştiği noktada ise altcoinler üretilmeye başlandı.

Altcoinlerin çıkışı ile beraber kripto para piyasası önüne geçilemeyecek şekilde müthiş bir büyümeye sahne oldu. Piyasaya çıkan nerede ise tüm coinler belirli bir değer görerek yepyeni bir borsa oluşturdu. Bugün piyasada günlük olan işlem miktarlarını ölçmek nerede ise imkansız hale geldi.

Altcoin Özellikleri

Altcoin Nedir ve Altcoin nasıl alınır

Altcoinler, Bitcoin temelli olsa da farklı bir sürüm olarak işleme tabi tutulurlar. Üretim aşamasında ise sanal varlıkların oluşumunda başvurulan kriptografi yani şifreleme yöntemi kullanılır. Bu üretim aşamasında ise baz alınan birim olan Bitcoin’in üstüne çıkmak amaçlanır. Daha güvenli ve daha hızlı işlem görebilen bir yapı ortaya konmaya çalışır.

Kullanım açısından Bitcoin’e oranla daha kolay olduğunu söylemek gerek. Bitcoin gibi blok zinciri ile ortaya çıkarılan altcoinlerde üretim için yine “mining” yani madencilik tekniği kullanılır. Bitcoin madenciliği ile ilgili detaylı bilgiyi Bitcoin madenciliği yazımızdan bulabilirsiniz.

Altcoin Türleri

Altcoinler kendi içerisinde yapılarına göre farklı adlara tabii tutulurlar. Buna sebep olan şeyler ise işlevleri ve meydana çıkış biçimleridir. Şu an için piyasada bulunan altcoin türleri için birkaç örnek verilmesi gerekir ise: Mining tabanlı kripto paralar, Stabil coinler, security coinler ve utility coinleri verebiliriz.

Bu koinlerin piyasa içerisinde müthiş bir farkı bulunmuyor. Fakat şunu da belirtmek gerek; en yüksek hacme sahip olan coinler genel olarak madencilik yolu ile çıkarılan Bitcoin, Ethereum gibi coinlerdir.

Altcoin Nasıl Alınır?

Merak edilen konulardan biri de altcoin nasıl alınır konusudur. Piyasada birçok kişi Bitcoin satın alımı konusunda az çok fikir sahibidir. Kripto para almak için fiziksel bir işlem yapmaya gerek kalmamaktadır. Piyasada bulunan Bitcoin piyasa uygulamaları üzerinden piyasaya çıkan yeni kripto paraları satın alabilir veya satabilirsiniz.

Altcoin almak için yapılması gerekenler Bitcoin konusundakinden çok farklı değildir. Bu uygulamalarda ve blockchain sitesinde dijital bir cüzdan oluşturması ve bu borsalardan satın alma işlemi yapması sürecin tamamıdır. Satın alacağınız kripto para birimleri bu cüzdanlarda yer alacaktır.

Bitcoin ve altcoinler genel olarak uluslararası piyasada işlem görür. Bu sebeple ülke bazında bir satış ve alış ağından bahsetmek oldukça zordur. Dünya genelinde milyonlarca kişi aynı pazar içerisinde altcoin alımı ve satımı yapabilmektedir. Altcoin çeşitliliği sebebi ile de müthiş geniş bir pazar olduğunu söylemek gerek.

Altcoin Madenciliği

Altcoin Nedir ve Altcoin nasıl alınır

Altcoin nasıl alınır sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap da altcoin madenciliğidir. Yapı olarak Bitcoin madenciliği ile pek farklı değildir. Yukarıda da linkini verdiğimiz yazıdan Bitcoin madenciliği ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Altcoin madenciliği nasıl yapılır sorusunun cevabı da farklı olmayacaktır.

Altcoin madenciliği hakkında kısa bir bilgi vermek gerekir ise ilk olarak çıkartılmasından bahsetmek gerek. Altcoin üretme sistemleri sayesinde mevcut işlem gücünü kullanarak bulmacalar çözerek ödül kazanılıyor. Gösterilen işlem gücü ve zaman oranında bir blok zinici elde edildikten sonra, ona karşılık gelen oran sizlere kazmış olduğunuz altcoin olarak döner.

İfade etneniz gereken bir şey daha var; en hızlı kazılacak altcoin yeni çıkan ve piyasada az bulunan altcoinler. Bunları kazarak riski az fakat potansiyeli bol bir yatırım yapabilirsiniz.

Hangi Altcoinler Alınmalı?

Altcoin Nedir ve Altcoin nasıl alınır

Şu an için piyasada ana payı Bitcoin oluştururken buna da binlerce çeşit altcoin eşlik ediyor. Günümüzde birçok marka, kişi, kurum ve kuruluş altcoin çıkartarak bu piyasayı daha da genişletmekte. Günümüzde futbol kulüpleri tarafından bile pazarlarda yer alan birçok coin bulunuyor. Bu kalabalık ve kaosun hakim olduğu ortamda asıl soru ise şu; hangi altcoinler alınmalı?

Bitcoin’den sonra hangi altcoinler alınmalı şeklinde bir soru gelecek ise buna verilecek ilk cevap Ethereum olacaktır. Bitcoin’den sonra piyasada en fazla işlem gören altcoin konumundadır. Günümüzde birçok madencilik işlemi de Ethereum üzerine yapılmaktadır. Bunda Bitcoin ödül sisteminin kısır kalmasının etkisi de büyüktür.

Ethereum da sıkça biliniyor. Peki bu iki ağır topun dışında hangi altcoinler alınmalı diyorsanız size net bir şey söylemek için borsa analisti olmamız gerek. Bunun yerine borsada güven puanı yüksek olan bazı altcoinler ile ilgili bir liste yapabiliriz. Piyasada uzun süre var olan bu altcoinler, günde milyonlarca dolar işlem görmekte. İşte o liste:

 • Bitcoin Cash,
 • Cardano,
 • Dash,
 • Dogecoin
 • Ethereum Classics,
 • Gemini,
 • Kraken,
 • Litecoin,
 • Liquid,
 • Ripple,
 • Tether.

Altcoinler Neden Düşüyor?

Kripto para piyasası oldukça dalgalı bir durumda. Sürekli olarak artan ve düşen kripto bara birimlerini görmek mümkün. Bu konuda da insanın aklına şu geliyor; altcoinler neden düşüyor? 

Şunu belirtmek lazım; nasıl borsadaki değişimlerin öngörülmesi güç ise aynı durum coinler için de geçerlidir. Tabi bazı noktalarda farklılıklar oluşuyor. Misal olarak piyasalarda bulunan coin miktarı azaldıkça fiyatlar yükselişe geçiyor. Tavan yapan fiyatlar, bir süre sonra ise düşmeye başlıyor. Bunun temel sebebi şudur; ilgi akını sırasında yapılan yükseliş, ne zaman güvensizliğe dönüşür ise satışlar ve düşüşler başlar.

Altcoin Ne Zaman Yükselir?

Altcoin ne zaman yükselir sorusuna yukarıdaki konu ile bağlantılı bir cevap vermemiz gerekiyor. Yukarıda dediğimiz gibi Altcoin düşüşünün sebebi güvenin azalması ve tekrar nakde çevrilmesi ile gerçekleşiyor. Yükselmesi de tam tersi. Piyasada coinlere karşı nakit akışı ve güven yükseldikçe altcoinler yükselir. Kimi zaman bu yükselişler uzun sürerken kimi zaman sadece saniyeler ile sınırlı olabilir. Bu noktada iyi analiz yapmak ve güncel olarak piyasa takibi yapmak değerli olacaktır.

Bu yazımızda Altcoin Nedir ve Altcoin nasıl alınır sorularına detaylı yanıt verdik. Konu hakkındaki öneri, soru ve görüşleriniz için bizler ile yorumlar kısmından iletişime geçebilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ